Ricky Martin kimdir

Ad Soyad: Ricky Martin Doğum Tarihi: 24 Aralık 1971 Nereli: San Juan, Porto Riko Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ricky Martin kimdir, Ricky Martin’in esas adı Enrique Martín Morales’dir. 24 Aralık 1971 tarihinde Porto Riko’nun başkenti San Juan’da doğdu ve büyüdü. Çocukken okul ve kilise korosunda şarkı söyleyip, okul tiyatrosunda rol aldıktan sonra 6 yaşındayken oynadığı televizyon reklamlarıyla kamerayla tanıştı. Kısa bir süre sonra profesyonel şan ve oyunculuk dersleri almaya başlayan Ricky Martin, dersler sonrasında 1984 yılında henüz 12 yaşındayken “Menudo” grubunun seçmelerinde başarılı oldu ve beş sene boyunca grubun baş solistlik görevini üstlendi. Ve bu da ona uluslararası bir şöhret kazandırdı.

1989’da Menudo grubundan ayrılan ve liseyi bitirmek için Porto Riko’ya giden Ricky Martin, mezun olduktan sonra New York’a taşındı. Bir süre sonra Meksika’ya, Mexico City’ye gitti ve 1 sene boyunca tiyatrolarda oynadı.

1991’de Menudo’dayken arkadaş olduğu Robi Rosa ile beraber kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayınladı. Albüm Latin listelerinde olabildiğince yükseldi ve iki yıl sonra yayınlanan “Me Amaras” albümü Martin’i Latin dünyasında yıldız yapacak kadar büyük bir çıkış oldu.

1991 yılından beri şarkcılık kariyerine devam etmektedir. Grammy Ödülü ve Latin Grammy sahibidir.

Ricky Martin 1990’lı yılların en başarılı erkek pop şarkıcılarından biridir. Ayrıca En İyi Erkek Pop Şarkıcı Ödülü de aldı.

1994’ün Ocak ayında “General Hospital” isimli bir pembe dizide Miguel Morez karakterini canlandıran Ricky Martin, bu rolde o kadar başarılıydı ki arkasından bir Broadway müzikali olan “Les Miserables”de (Sefiller) Marius rolü yine kendisine verildi. ilmek için Genereal Hospital’i bıraktı ve bir yıla yakın Broadway’de sahne aldı.

1995’te 3. albüm olan “A Medio Vivir”i yayınlayan Ricky Martin, bu albüme Latin havası taşıyan flamenko ve cumbia müzik tarzlarının yanına rock elementlerini de ekledi.

1998’in başlarında 4. albüm “Vuelve”yi piyasaya süren Ricky Martin, 1999’da yine kendi ismiyle aynı ismi taşıyan albümünü İnglizce olarak hazırladı. Martin, bu albümle uluslararası bir başarıya imza atarken, albümün single’larından “Livin’ la Vida Loca” ve “She’s All I Ever Had” müzikseverler tarafından beğeniyle karşılandı. Yaptığı “Go Go” Şarkısı En Sevilen Şarkısı Olmuştur. Çıkardığı “livin la vida loca” şarkısı ile dünyayı salladı.

Sanatçı, 2007 senesinde “Black & White Tour” adında bir konser albümü daha çıkardı. Kasım 2008’de ise “Ricky Martin 17” ismini taşıyan toplama albümü hayranlarının beğenisine sundu. Sanatçının 17 senelik kariyerine ithafen seçtiği 17 şarkıdan oluşan albüme canlı performans görüntülerinden oluşan bir DVD eşlik etti.

Taşıyıcı anne vasıtasıyla ikiz iki oğula sahip olan Ricky Martin, Mart 2010’da eşcinsel olduğunu açıklamıştır. Hayatını yazdığı ve piyasaya çıkan ‘Ricky Martin: Me’ kitabında yaşadıklarını anlattı.

Albümleri:
1991: Ricky Martin
1993: Me Amarás
1995: A Medio Vivir
1998: Vuelve
1999: Ricky Martin
2000: Sound Loaded
2001: La Historia
2001: The Best of Ricky Martin
2003: Almas del Silencio
2005: Life
2006: MTV Unplugged
2007: Black & White Tour
2008: Ricky Martin 17

İlgili Makaleler

Ricky Martin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu