Richard Nixon kimdir

Ad Soyad: Richard Nixon Doğum Tarihi: 09 Ocak 1913 Nereli: Kaliforniya, ABD Meslekler: , Ölüm Tarihi: 22 Nisan 1994

Richard Nixon kimdir, Richard Milhous Nixon, 9 Ocak 1913 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Orange şehrinde Yourba Linda adındaki bir tarım köyünde, Francis (Frank) Nixon ve Hanna Milhous çiftinin 5 oğlunun ikincisi olarak doğmuştur.

Durham’daki Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1937 yılında avukat olarak mezun oldu. Sonra Kaliforniya eyaletinin Whittier adlı şehirinde avukatlık yapmaya başladı.

ABD’nin 1969-1974 yılları arasında görev yapan 37. başkanıdır. 1953-1961 yılları arasında Dwight D. Eisenhower’ın başkanlığı sırasında 36. başkan yardımcısı görevi yaptı. ABD’de İki kez başkan yardımcılığı ve iki kez başkanlık yapan, ve bu görevinden istifa eden tek başkandır. Watergate skandalından sonra istifa etmiştir.

2.Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen sonra, kısa bir süre için Washington, D.C. ‘deki Fiyat Denetim Dairesi’nde çalıştı.

1942 yılının Ağustos’unda askere gitti. Pasifik Cephesi’nde görev yaptı.Terhis olduktan sonra Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak katıldığı 1947 seçimlerini kazanarak Temsilciler Meclisi’ne girdi ve bu görevini 1950’ye değin sürdürdü.1950-52 arasında Senato üyeliğinde bulundu. Dwight D. Eisenhower’ın başkan seçildiği 1952 seçimlerinin sonunda başkan yardımcısı oldu.

1960 başkanlık seçimlerinde, Kennedy karşısında yenilgiye uğrayınca siyasetten çekildiğini açıklayarak avukatlık yapmak üzere New York kenti ‘ne yerleşti.

1968’de Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak başkanlık seçimlerine tekrar katılarak yeniden siyasete atılan Nixon, başkan seçildi ve Ocak 1969’da göreve başladı. Göreve başladıktan hemen sonra yabancı ülkelerdeki ABD birliklerinin sayısını azaltıp, bunun yerine küçük devletlere yapılan ekonomik ve askeri yardımları arttırmayı öngören Nixon Doktrini’ni açıkladı. Ve Vietnam’daki ABD askerlerini geri çekmeye başladı.

Baş gösteren enflasyon İç politikada karşı karşıya kaldığı en önemli sorun oldu. Fiyat ve ücretlerin sıkı bir biçimde denetlenmesini öngören politikaların yanı sıra ABD Doları’nı iki kez devalüe etti ve devlet harcamalarını kısmaya çalıştı. Yine de enflasyon denetim altına alınamadı ve bütçe açıkları ABD tarihindeki en yüksek düzeye ulaştı.

Yirmibir bir yıllık aradan sonra Şubat 1972’de Çin Halk Cumhuriyeti’ne giderek bu ülke ile ABD arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatan Nixon, aynı zamanda SSCB’yi ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu. Mayıs 1972’de yapılan bu ziyeretin sonunda, ABD ile Sovyetler Birliği arasında nükleer silahların üretiminin sınırlandırılmasını öngören bir antlaşma imzalandı.

1972’de yeniden başkan seçilen Nixon’ın ikinci başkanlık döneminin en önemli olayı Watergate Skandalı oldu. Nixon Watergate olayının gizlenmesi için çaba gösterdiği ve olaydan sonraki birkaç günde içinde, FBI’nin (Federal Soruşturma Bürosu) olayı araştırmasını önlediğini itiraf etti. Kongre ve parti içindeki desteğini yitirince, başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Yardımcısı Gerald R. Ford 9 Ağustos 1974’de başkanlığı devraldı. Ford’un Eylül 1974’te Nixon’ı bağışladığını açıklaması kamuoyunda sert tepkilere yol açtı.

Richard Nixon, Thelma Pat (Patricia) Ryan Nixon ile 21 Haziran 1940 tarihinde evlendi. Patricia (Tricia) (d. 21 Şubat 1946) ve Julie Nixon (d.5 Temmuz 1948)adında İki kız çocukları vardır.

Richard Nixon, 22 Nisan 1994 tarihinde 81 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Richard Nixon hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu