Piete Bruegel kimdir

Ad Soyad: Piete Bruegel Doğum Tarihi: ?? ?? 1525 Nereli: Bredo Meslekler: Ölüm Tarihi: 09 Eylül 1569

Piete Bruegel kimdir, 16.yüzyılın en büyük Flaman ressamı olan sanatçı, yaşlı Bruegel olarak bilinir.

Sanatçının, gençliği ve eğitimine ilişkin bilgiler azdır. Adına ilk kez Peeter Brueghel Usta olarak 1551 yılında Anvers Loncası kayıtlarında rastlanmakta.

Bruegel, Anverslı ünlü bir ressam olan Pieter Loecke van Aelst’in yanında çıraklık yaptı.

1552’de İtalya ve Sicilya’ya, 1553’te Roma’ya gitti. Bu geziler sırasında ilk manzara resimlerini yaptı. Bir süre yaşadığı Roma’da Giulio Clovio adlı tanınmış minyatürcüyle birlikte çalıştı.

Sanatçı 1556 yılından sonra öğretici ve ahlakçı konulara ağırlık verdi. Bu yapıtlarında o dönemde çok yaygın olan düşsel ve grotesk üslubu kullandı.

1558 yılından sonra Bruegel kendini tümüyle yağlıboya resmine verdi. Hollanda Atasözleri, Karnaval ile Büyük Perhiz Arasındaki Savaş ve Çocuk Oyunları adlı eserleri önemli örneklerden oldu.

Bruegel 1563 yılında Coecke’nin kızı olan Mayken Coecke’yle evlenerek Brüksel’e yerleşti. Anversli zengin bir koleksiyoncu olan Nicleas Jonghelinck, 1566’ya değin Bruegel’in 16 tablosunu satın alarak sanatçının en büyük koruyucusu oldu.

Sanatçı 1564-1565 yıllarında İtalya sanatının özellikle de Raffaello’nun etkisinde kalarak resimlerindeki figürlerin sayısını azalttı.

1565’te ünlü Ayların Ekmeği adlı dizisiyle yeniden manzara resimlerine döndü.

İyi bir gözlemci olan Bruegel, hayattaki her ayrıntıyı saptayarak çeşitli resimlerinde ve oymabaskı dizilerinde kullandı.

Sanatçının resimleri Erdemler adlı iki oymabaskı dizisinde olduğu gibi dinsel nitelik taşımakla birlikte, din dışı toplumsal yergileri konu alan yapıtlar da verdi.

Bruegel’in 16.yüzyıldaki yapıtlarında, Flaman manzara geleneğinden ve Tiziano ile öbür Venedik manzara resimlerinden çok şey aldığını ama bu etkilerin tümünü aşabilmiş bir manzara ressamı olduğunu ortaya koydu.

Ressamdan günümüze kesin bilinen elli kadar tablo kaldı. Yapıtlarının büyük bir bölümü özellikle suluboya çalışmaları kayboldu.

Sanatçı, 1569 yılında Belçika’da hayatını kaybetti.

Başlıca Yapıtları: Havarilere Görünen İsa, Taş Ameliyatı, Hollanda Atasözleri, Karnaval ile Büyük Perhiz Arasındaki Savaş, Ölümün Zaferi, Çocuk Oyunları, İkarus’un Düşüşü, Babil Kulesi, Kralların Bağlılık Sunuşu, Çarmıha Gidiş, Hasat, Karda Avcılar, Karanlık Gün, Sürgünün Dönüşü, Köylü Dansı, Tembeller Ülkesi, Kuş Yumurtası Hırsızı, Darağacında Saksağan, Körlerin Meseli, Buz Üstünde Kayanlar, Betlehem’de Nüfus Sayımı, Düğün Şöleni.

İlgili Makaleler

Piete Bruegel hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu