Philip Seymour Hoffman kimdir

Ad Soyad: Philip Seymour Hoffman Doğum Tarihi: 23 Temmuz 1967 Nereli: Fairport, New York, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Philip Seymour Hoffman kimdir, İrlandalı sinema oyuncusu. 2005’te ünlü yazar Truman Capote’yi canlandırdığı Capote filmindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında oscar ödülünün sahibi olmuştur. Filmografisindeki filmlerinden bazıları Magnolia, Cold Mountain, Punch-Drunk Love, 25th Hour ve Scent Of A Woman’dır.

23 Temmuz 1967’de Amerika’da dünyaya geldi. Yönetici olan babası Gordon S. Hoffman ve yargıç annesi Marilyn O’Connor’ın 4 çocuğundan biriydi. Jill Hoffman ve Emily Hoffman adlarında 2 kız kardeşi ve Gordy Hoffman adında bir erkek kardeşi vardı. 9 yaşındayken annesi ve babası boşandılar.

1989’da New York University’s Tisch School of the Arts’tan güzel sanatlar dalında diploma aldı. Mezuniyet sonrası içki ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden tedavi gördü.

Sinema kariyeri ilk olarak 1990 yılında Law&Order dizisiyle başladı. Triple Bogey on a Par Five Hole (1991), Szuler (1992), My New Gun (1992) ve Leap of Faith (1992) filmlerinden sonra ünlü aktör Al Pacino’yla Scent Of A Woman’da birlikte oynama fırsatı buldu. Oskarlı Scent Of A Woman, filmdeki rolü küçük de olsa Philip Seymour Hoffman’ın tanınmasını sağladı. Bu yapımda oynaması için teklif almadan önce bir markette stok görevlisi olarak geçimini sağlamaya çalışan Hoffman, Scent Of A Woman’dan sonra bir oyuncu olarak ulaşabileceği noktaları elbette tahmin bile etmiyordu.

Aktör, yeteneğini yardımcı rollerde gösterdiği performans ve zor karakterleri canlandırmadaki başarısıyla gösterdi. Çektikleri bağımsız filmlerle ünlenen usta yönetmenler Paul Thomas Anderson, The Coen Brothers, Cameron Crowe, Spike Lee, David Mamet, Robert Benton, Todd Solondz ve Anthony Minghella’la ile çalışma fırsatı bulan ünlü oyuncu, özellikle Paul Thomas Anderson’ın favori oyuncularından biri oldu. (Hard Eight, Boogie Nights, Magnolia, ve Punch-Drunk Love)

When A Man Loves A Woman, Twister, The Big Lebowski, Patch Adams, Flawless, The Talented Mr. Ripley ve Almost Famous gibi her birinin farklı izleyici profili olan, ancak oldukça başarılı yapımlarda rol aldı ünlü aktör. 1999 yılında Arabia We’d All Be Kings filminde oynarken tanıştığı kostüm tasarımcısı Mimi O’Donnell’la birlikte olmaya başladı.

Amerika’daki 2000 yılı başkanlık seçimleriyle ilgili olarak çekilen “Last Party 2000 “ belgeselinde rol alan ünlü aktör, kariyerinde gösterdiği tutarlılıkla filmografisine yeni filmler eklemeye devam etti. Ancak daha çok yardımcı rolleri canlandıran Hoffman, en sonunda 2002’de başrolde oynayacağı Love Liza’da kamera önüne geçti. Filmin senaryosu erkek kardeşi Gordy Hoffman’a aitti.

Yine 2002’de Anthony Hopkins’in başrolünde oynadığı Hannibal Lecter karakterini perdeye 3. kez taşıyan, serinin son filmi Red Dragon ve Spike Lee yönetimindeki 25th Hour’da oynadı.

2003’te rol aldığı Owning Mahowny filmi başrolde oynadığı ikinci filmdi.

Aynı yıl mart ayında sevgilisi Mimi O’Donnell, çiftin ilk çocukları olan Cooper Alexander Hoffman’ı dünyaya getirdi.

Nicole Kidman ve Jude Law’un başrollerini paylaştıkları oskarlı film Cold Mountain ve Along Came Polly gibi box-office filmlerinden sonra Philip Capote geldi. Capote aktöre en iyi erkek oyuncu dalında kazandırdığı akademi ödülü dışında, tüm dünyada farklı festivallerden toplam 42 ödül aldı.

Wall Street Journal gazetesinin köşe yazarı Joe Morgenstern sonraları Hoffman’ın oyunculuğu için şunları söyleyecekti: “Daha önce hiç Philip Seymour Hoffman’ın ‘Capote’de Truman Capote’yi canlandırışı gibi birşey görmemiştim. Bay Hoffman, Capote’nin egzantrikliklerini ve ince, tiz sesini yakalamanın yanı sıra, bize bir edebiyat aslanının nasıl yırtıcı bir gazeteci kaplana, ayrıca utanmaz bir akıl çeliciye, korkusuz bir dedektife, acımasız bir manipülatöre ve sonunda konu aldığı kişilerden biri olan taş hırsızı Perry Smith’in ruh eşine dönüştüğünü gösteriyor.”

Philip Seymour Hoffman, halen 2007’de vizyona girecek olan Before the Devil Knows You’re Dead, Charlie Wilson’s War ve Synecdoche, New York filmleriyle ilgili olarak çalışmaktadır. Us Weekly’nin haberine göre, sevgilisi Mimi O’Donnell’la birlikte ikinci çocuklarının doğumunu beklemektedir.

İlgili Makaleler

Philip Seymour Hoffman hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu