Philip K. Dick kimdir

Ad Soyad: Philip K. Dick Doğum Tarihi: 16 Aralık 1928 Nereli: Kaliforniya, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: 02 Mart 1982

Philip K. Dick kimdir, Blade Runner, Total Recall, A Scanner Darkly ve Minority Report gibi sinemaya da aktarılan pek çok ünlü bilim kurgu kısa hikayesi ve romanının yazarı. Hugo, Nebula gibi pek çok prestijli ödülün sahibi olan yazar, arkasında toplam 36 roman ve 121 kısa hikaye bırakarak türünün en verimli isimlerinden birisi olmuştur.

Philip K. Dick, 16 Aralık 1928 tarihinde, Dorothy Kindred Dick ve Joseph Edgar Dick çiftinin ilk çocuğu olarak Kaliforniya, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğumundan kısa bir süre sonra ölen ikiz kardeşi Jane, yazarın romanlarında yer alacak olan pek çok simgeyi derinden etkiledi.

Anne ve babasının 1936 yılında boşanmasından sonra annesinin yanında kalan Dick, 19361938 yılları arasında John Eaton ilköğretim okuluna devam etti. Annesi ile beraber Kaliforniya’ya taşınmasının ardından orta öğretimine ünlü Berkeley’de devam etti. Üniversite sınavını kazanmasına rağmen üniversite okumamaya karar veren Dick, 19481952 yılları arasında yerel bir müzik kayıt stüdyosunda çalıştı.

Philip K. Dick, 1951 yılında ilk hikayesini satmayı başardı ve kısa bir süre sonra çalıştığı işlerden ayrılarak tam zamanlı bir yazar oldu. Yazarlık kariyerinin ilk yıllarında bilim kurgu alanı dışında eserler vermiş olsa da, bunların çoğu yayınevlerinden döndüğü ve yazarın istediği tarzda olmadıkları için bilim kurgu yapıtları vermeye devam etti.

Dick’in ilk büyük başarısı, 1963 yılında, The Man in the High Castle adlı romanı ile Hugo ödülünü kazanmak oldu; fakat bu kariyer başarısı ona finansal bir getiri sağlamadı. 1968 yılında Do Androids Dream of Electric Sheep?’i yayınlayan yazar, bu eserinde insan olma kavramını robotlar üzerinden sorguluyor ve zehirlenmiş, ölmek üzere olan bir dünyada neyin gerçek neyin kurgu olduğunu okurlarının zihnine bırakıyordu. Kitap 1982 yılında, Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlandı.

Flow My Tears, the Policeman Said, 1974 yılında yazıldı ve de John W. Campbell Memorial Award for Best Science Fiction Novel ödülünü kazandı. Yazarın aynı anda Nebula, Hugo ve John W. Campbell ödüllerine aday olarak gösterilen tek eseri olan yapıt, distopik bir gelecekte bulunan zorba bir polis devletinde geçiyordu.

Hayatı boyunca para sıkıntısı çeken ve de yaşamının son yıllarına kadar ana akım yazarları arasında sayılmadığı için yeterince ünlü olamayan Dick, vefatından sonraki yıllarda pek çok eserinin sinemaya uyarlanması sayesinde ün kazandı. Bu filmlerden en ünlüleri Paul Verhoeven tarafından yönetilen ve Arnold Schwarzenegger’in başrolünü oynadığı Total Recall, Steven Spielberg tarafından yönetilen Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı Minorty Report ve de Keanu Reeves’in baş rolünde rol aldığı A Scanner Darkly oldu.

Toplam beş kere evlenen ve iki kız ve bir oğlan çocuk sahibi olan Dick’in bütün evlilikleri boşanma ile sona erdi. Ünlü yazar, 2 Mart 1982 tarihinde, Santa Ana, California’da kalp krizi nedeniyle vefat etti. Philip K. Dick kendi isteği üzerine ölümünden sonra yakıldı ve de külleri Colorado’da bulunan kız kardeşinin mezarına gömüldü.

Seçme Eserleri; Solar Lottery (1955), The World Jones Made (1957), Vulcan’s Hammer (1960), Dr. Bloodmoney (1965), Martian Time-Slip (1965) Eye in the Sky (1957), Time Out of Joint (1959), A Scanner Darkly(1977)

İlgili Makaleler

Philip K. Dick hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu