Peter Sellers kimdir

Ad Soyad: Peter Sellers Doğum Tarihi: 08 Eylül 1925 Nereli: Southsea, Portsmouth, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: 24 Temmuz 1980

Peter Sellers kimdir, İngiltere’nin dünyaya kazandırdığı ünlü oyuncu Peter Sellers, geriye 60’dan fazla film bıraktı. Değişik bir çocukluk ve eğlenceli bir hayat hikayesine sahip ünlü oyuncu, komedi filmlerinin en önemli oyuncularından biri oldu.

Gerçek adı Richard Henry Sellers olan ünlü oyuncu 8 Eylül1925 yılında İngiltere, Portsmouth‘da doğdu. Ailesi doğumda ölen kardeşinin anısına onu “Peter” ismiyle çağırıyorlardı. Babası Protestan, annesi Yahudi olan Sellers’ın ailesi onu Bir Katolik okuluna verdi. Ailesi eğlence çocukluğunun büyük bir bölümü King’s Tiyatrosu‘da ve seyahat ederek geçti. Küçük yaşta girdiği eğlence dünyasını çok sevdi. Okuldan arta kalan zamanlarında ailesiyle çalışıyordu. Katolik okuluna başlamadan önce, Southsea’deki Miss Whitney’s Dans Okulu ve Londra’daki Madame Vacani’s Dans Okulu‘na devam etmişti.

Gençlik yıllarında bir süre müzikle ilgilenmiş ve arkadaşlarıyla kurduğu bir caz grubunda davul, kitara ve banjo çalmıştı. 1964 yılında katıldığı Steve Allen Show‘a kadar bu yeteneğinden hiç kimsenin haber olmamıştı.
18 yaşına basmasından kısa bir süre sonra 2. Dünya Savaşı‘nın başlaması üzerine Krallık Hava Kuvvetlerinde Havacı olarak görev yaptı. Burada arkadaşlarına yaptığı mini gösterilerle kendini sevdirdi. Şovları sırasında ünlü komedyenler Spike Milligan, Harry Secombe ve Michael Bentine ile tanışma fırsatı buldu.

Bu meslekte başarılı olacağını düşünerek BBC Radyo‘da yapımcı olan Roy Speer‘a telefon açtı. Speer’ı etkileyen oyuncu radyoda “The Goon Show” adlı programı yapmaya başladı. Milligan, Secombe ve Bentine ile yaptığı “The Goon Show”‘da 1949 yılına kadar en beğenilen programlardan biri oldu. Yarattığı absürd ve gerçekdışı karakterler ile dönem için değişik bir mizah uyguluyordu. Bu programda gösterdiği başarı ile gelecek yıllarda iyi bir komedyen olacağını gösterdi.

Bu başarısının ardından arkadaşları Milligan ve Secome ile birlikte birçok kısa skeçte yer alarak televizyon dünyasına adım attı. Oyuncu yönü keşfedilen Sellers, film teklifleri almaya başladı. Bu arada 1951 yılında Anne Howe ile evlendi. İlk rolü 1955‘de Alec Guinness‘in komedisi olan “The Ladykillers” adlı filmde oldu. Ancak 1958 yılında George Pal‘ın büyük bütçeli müzikali “Tom Thumb“‘a kadar uluslararası bir ünü olmadı.

Ardından hiciv komedisi olan 1959 yapımı “I’m All Right, Jack” ile ilk ödülü olan İngiliz Film Akademisi‘nden “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Aynı yıl “The Mouse That Roared” adlı film ile artık dünyanın tanınan komedyenlerinden oldu. Bu filmde üç ayrı kişiyi canlandırarak -hatta bir tanesi kadındı- ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu gösterdi.

1960 yılında “The Goon Show”‘un bitmesiyle artık kariyeri tamamen oyunculuğa döndü. Yine aynı yıl Hintli bir doktoru canlandırdığı “The Millionairess” adlı filmde Sophia Loren ile birlikte rol aldı. Bu filmde Sophia Loren ile birlikte söylediği “Goodness Gracious Me” adlı şarkı İngiltere’de müzik listelerinde 4 numaraya kadar yükseldi.

1962 yılında ünlü yönetmen Stenley Kubrick tarafından keşfedilerek Vladimir Nabokov‘un romanından uyarlanan “Lolita” adlı filmde rol aldı. Hemen bu filmin ardından Yine Kubrick ile 1964 yılında “Dr. Strangelove: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb” adlı filmde çalıştı. Bu filmde Amerikan Başkanı Merkin Muffley, Dr. Strangelove ve Kaptan Lionel Mandrake adlı üç farklı karakteri canlandıran Sellers, başarılı oyuncuğu ile 1965 yılında ilk Oscar Adaylığını kazandı. Yine 1965 yılında Woody Allen‘nın ilk filmi olan “What’s New, Pussycat” adlı filmde oynadı.

1963 yılında Sellers, “Pink Panther” serisine başladı. Serinin ilk filmi olan “Pink Panther”‘da canlandırdığı Dedektif Clouseau karakteri büyük başarı kazandı.1964 yılında serini ikinci filmi “Shot in The Dark“da yer aldı. Aynı yıl İsveçli oyuncu Britt Ekland ile evlendi. 1968 yılında “Pink Panther” serisinin yönetmeni Blake Edwards ile seriden bağımsız olan “Party” adlı komedi filmde bir hintliyi canlandırdı. Tamamen karakter komedisi olan bu film ile komedi oyunculuğuna yeni bir bakış açısı kazandırarak, filmi kült filmlerden biri haline getirdi.
1970 yılında üçüncü evliliğini Avusturalyalı model Miranda Quarry ile yaptı.1975 ve 1976 yıllarında uzun bir aradan sonra serinin devamı olan “Return of The Pink Panther” ve “The Pink Panther Strikes Again” adlı filmlerde rol aldı. 1978‘de ise Peter Sellers’ın yer aldığı serinin son filmi “Revenge of The Pink Panther“de oynadı.

Ertesi yıl ünlü Polonyalı yazar Jerzy Kosinski‘nin senaryosunu yazdığı “Being There” adlı filmde ilginç bir karakter olan “Chance”‘i canlandırdı. İçinde komedi öğeleri barındırsa da konu olarak dram olan bu filmde Sellers sadece komedi oyuncusu olmadığını kanıtladı. Bu filmdeki oyunculuğu ile Oscar‘a aday gösterildi ve birçok önemli ödül aldı.

1977 yılında İngiliz oyuncu Lynne Frederick ile dördüncü ve son evliliğini yaptı. Ancak sağlık durumu giderek bozulmuştu. 39 yaşında geçirdiği ilk kalp krizinden sonra giderek artan bir kalp rahatsızlığı başlamıştı. 1980 yılında “The Fiendish Plot of Dr. Flu Manchu” adlı filmde rol adıktan kısa bir süre sonra 24 Temmuz1980‘de geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.Ölümünün ardından ilgi kaybetmeyen oyuncunun hayatının anlatıldığı “The Life and Death of Peter Sellers” adlı film 2004 yılında vizyona girdi. Başrolde Geoffrey Rush‘ın oynadığı film Peter Sellers’ın hayatına dair ilginç detaylar içeriyor.

İlgili Makaleler

Peter Sellers hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu