Paul Oakenfold kimdir

Ad Soyad: Paul Oakenfold Doğum Tarihi: 30 Ağustos 1963 Nereli: Londra, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Paul Oakenfold kimdir, Trance müziğinin günümüzdeki halini almış olmasındaki en önemli etmenlerden birisi olarak bahsedilen İngiliz kayıt prodiktörü ve trance DJ’i. U2, Rolling Stones, Michael Jackson gibi pek çok ünlü grup ve şarkıcının eserlerini remixlemiştir. Goa Trance, House, Progressive Trance gibi pek çok türde eser vermekte olan Oakenfold, Synthesizer ve Turntable enstürmanlarını kullanmaktadır.

Paul Oakenfold, 30 Ağustos 1963 tarihinde, Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. Şef olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Oakenfold, bir yandan da evinde yaptığı çalışmalarla DJ’liğe ilk adımlarını atıyordu.

Oakenfold’un müzisyenlikten para kazanmaya başlaması, 1970’li yılların sonlarına denk gelmekteydi. Covent Garden adlı şarap barında soul müzik çaldığı sırada Trevor Fung, Earth, Wind and Fire gibi müzisyen ve gruplarla tanışarak çevresini genişletti. 1984 yılında kısa bir süreliğine New York’da yaşayan Oakenfold, Harlem’de bulunan ünlü Paradise Garage’da sahne alan ilk DJ’lerden birisi oldu.

İngiliz müzisyenin şöhrete kavuşması ise, arkadaşlarıyla beraber Ibiza adasına yaptıkları tatil gezisinde sahne aldığı mekanda çaldığı acid house tarzı şarkılarla oldu. Kısa süre içerisinde verdiği canlı performanslara binin üzerine katılımcı sağlamaya başlayan Oakenfold, arkadaşı Paul ile beraber açtığı Heaven adlı klüple beraber popüleritesini büyük oranda arttırdı.

1990 yılında, Terry Farley ile beraber düzenlediği iki remix; Hallelujah ve Step On, sanatçının İngiltere Top 10 listesinde 5 numaraya kadar tırmanmasını sağladı. Bu başarının ardından Spike Island’da konuk DJ olarak büyük bir seyirci kitlesine karşı gösterisini düzenleyen Oakenfold, aynu yılın sonlarında Osborne ile beraber Pills ‘n’ Thrills and Bellyaches adını taşıyan üçüncü stüdyo albümüne imzasını attı; albüm müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselirken, 1990 Yılının En İyi Albümü ödülünü de kazandı.

1992 yılında, ünlü rock grubu U2’nun Even Beter Than The Real Thing adlı şarkısına yaptığı remix, orjinal albümden daha yüksek bir satış grafiğini sağlayınca, Oakenfold grup tarafından Zoo TV adını taşıyan dünya turnelerinde çalması için tutuldu. Bu dönemde kendi adını taşıyan albümlere de imza atan başarılı müzisyen, Hindu kökenli Goa müzik ile modern İngiliz elektronik altyapısını birleştirerek bir ilke imza attı. Bu başarısı 1994 yılında kendisini müziğin ana akımında bulmasıyla sonuçlandı. 1995 yılında sahne aldığı Glastonbury Festivali’nde kendisini dinleyen seyirci sayısı 90.000’in üzerindeydi; bu rakam o tarihe kadar bir DJ’in ulaştığı en yüksek seyirci sayısını ifade etmekteydi.

Djmag’s Top 100 DJ’s listesinde 1998 ve 1999 yıllarında birinci sırada olan Oakenfold, 1999 yılında İngiltere’den ayrılarak Amerika’ya taşındı. Müziğinde sürekli yenilik arayışları içerisinde olan Oakenfold’un bu dönemde house, progressive trance, downtempo ve drum and bass’da dahil olmak üzere altyapı olarak kullandığı pek çok farklı müzik türü bulunmaktaydı.

2000-2001 yıllarını Ibiza ve Amerika’da geçiren müzisyen, bu bölgelerde gerçekleşen pek çok ünlü festivalde sahne aldı. Ibiza’nın en ünlü klübü Pacha’da hayranlarıyla buluşan ve de Burning Man festivalinde 25.000 kişilik bir izleyici kitlesine eserlerini dinletme fırsatı bulan Oakenfold, ayrıca 2001 yılında vizyona giren Swordfish (Kılıçbalığı) adlı Holywood filminin de soundtrackini hazırladı.

2004 yılında Creamfields, 2005 yılında Perfecto Presents: The Club ve 2007 yılında ilk toplama albümü olan Greatest Hits; Vol. 1’i yayınlayan müzisyenin son albümü ise 2008 tarihini taşıyan Anthems UK Edition oldu.

2010 yılında tekrar Amerika’ya taşınan başarılı müzisyen, halen Las Vegas’da bulunan Rain Nightclub’da DJ olarak çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Paul Oakenfold hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu