Paul McCartney kimdir

Ad Soyad: Paul McCartney Doğum Tarihi: 18 Haziran 1942 Nereli: Liverpool, İngiltere Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Paul McCartney kimdir, İngiliz müzisyen, söz yazarı, şarkıcı. Gerçek adı James Paul McCartney’dir. Rock’n Roll tarihinin ve tüm zamanların en başarılı gruplarından The Beatles’ın kurucularından olan McCartney, John Lennon’la birlikte unutulmaz eserlere imza atmıştır. Grubun dağılmasından sonra solo albümleriyle müzik kariyerine devam eden McCartney “Sir” ünvanı da almıştır. Guinness Rekorlar Kitabı‘na popüler müziğin en başarılı ismi olarak geçen ve single’ları dünya çapında 100 milyonu aşan satış başarısına ulaşan McCartney’in şarkısı “Yesterday” yine tüm zamanların en çok cover’lanan şarkısı olmuştur. Plak firması MPL Communications 3 bin kadar şarkının ve çeşitli müzikallerin yayın hakkına sahiptir. Aynı zamanda ressam da olan McCartney, hayvan hakları savunucusudur.

18 Haziran 1942‘de Liverpool, İngiltere‘de dünyaya geldi. Annesinin hemşire olarak çalıştığı
Walton General Hospital‘da doğan McCartney’in, Michael adında bir erkek kardeşi vardı. McCartney beş yaşındayken, Stockton Wood Road Primary‘ye kaydoldu. Mezuniyetinin ardından Joseph Williams Junior School‘a devam eden McCartney, 1953‘te Liverpool Institute‘ye devam etme hakkı kazandı. Okulda George Harrison‘la tanışan McCartney’in ailesi 1955 yılında Allerton’a taşındı. 31 Ekim 1956‘da McCartney 14 yaşındayken, annesi Mary McCartney’i meme kanserinden kaybetti. John Lennon’ın annesi de Lennon henüz 17 yaşındayken ölmüştü.

McCartney’in babası trompet ve piyano çalıyor, müzikle yakından ilgileniyordu. Bu yüzden oğullarını müzikle ilgilenmeleri için yüreklendiriyordu. McCartney ilk enstrümanına babasının hediye ettiği bir trompetle sahip olacak ancak daha sonra trompeti Zenith marka bir akustik gitarla değiştirecekti. Solak olan McCartney başlangıçta gitarı çalmakta epey zorlanmış ancak sonrasında alışmış ve
I Lost My Little Girl isimli ilk bestesini yapmıştı. Piyano çalmayı da öğrendikten sonra “When I’m Sixty-Four” isimli şarkıyı yazan McCartney’in babası onun müzik dersleri almasından yanaydı. Ancak McCartney, kulağı güçlü olduğu için kendi kendini geliştirme yolunu seçti ve müzik eğitimi almadı.

6 Temmuz 1957‘de John Lennon’la tanışan McCartney’den başlangıçta Lennon’ın halası hoşlanmamış ve arkadaşlıklarını onaylamamıştı. Ancak müziğe tutkulu olan iki gencin arkadaşlıklarının önüne hiçbir şey geçeceğe benzemiyordu. Beraber müzik yazan ikili, bir çok şarkı besteliyorlardı. The Quarrymen adını verdikleri gruba George Harrison’ın yaşını küçük bulduğu için başlangıçta katılmasını istemeyen Lennon’ı McCartney ikna etmiş ve Harrison lead gitarist olarak grupta yerini almıştı. Daha sonraları aralarına Lennon’ın arkadaşı Stuart Sutcliffe da katılmıştı ancak McCartney Sutcliffe’i müzikal anlamda pek başarılı bulmuyordu. Grubun ismi konusunda da kararsız olan ve the Silver Beetles‘ı da deneyen Harrison, McCartney ve Lennon, 1960 yılının ağustos ayında The Beatles isminde hemfikir oldular ve yeni isimleriyle ilk performanslarını Hamburg‘da gerçekleştirdiler.

Allan Williams‘ın menajerliğinde Hamburg’daki Indra Club‘da çalmaya başlayan grup üyeleri küçük ve kirli odalarda kalıyorlar ancak isimlerini duyurmak için büyük mücadele veriyorlardı. Ancak tatsız bir olay yüzünden McCartney’in başı polisle derde girince sınırdışı edildi. Harrison yaşı küçük olduğu, Lennon da çalışma izni bittiği için Hamburg’dan ayrılmak zorunda kaldılar. Soğuk algınlığına yakalanan Sutcliffe ise birkaç gün daha fazla Almanya‘da kalmıştı.

The Beatles Aralık 1960’ta yeniden bir araya geldi ve 21 Mart 1961‘da Liverpool‘da ilk konserlerini verdiler. McCartney diğer Liverpoollu grupların da aynı cover şarkıları çaldığını farkettiğinde yeni besteler yapmaları gerektiğiyle ilgili Lennon’la hemfikir oldu. The Beatles 1961 Nisanında Hamburg’a geri döndü ve Tony Sheridan‘la My Bonnie‘yi kaydetti. Sutcliffe yaptığı kontrat sona erdiği için gruptan ayrılınca McCartney onun yerine basgitar çalmaya başladı. Yeni menajerleri Neil Aspinall‘ın çabalarıyla Londra’daki Decca Records‘la anlaşmaya çalışan The Beatles üyeleri plak firması tarafından geri çevrilince Hamburg’a geri döndüler ve aynı gün Stuart Sutcliffe’in ölüm haberini aldılar.

Birçok plak firması tarafından geri çevrildikten sonra Parlophone Records‘la 9 Mayıs 1962’de kontrat imzaladılar ve Love Me Do Parlophone etiketiyle 5 Ekim 1962’de müzik marketlerdeki yerini aldı.
İlk albümleri Please Please Me‘de yer alan tüm şarkılar Lennon ve McCartney tarafından bir günde kaydedilmişlerdi. McCartney aynı zamanda Billy J. Kramer, Cilla Black, Badfinger ve Mary Hopkin gibi müzisyenler için de besteler yapıyordu ve aralarına yeni katılan Ringo Starr‘la The Beatles yeniden dört kişi olmuştu.

Lennon, Harrison ve Starr, güney İngiltere‘de birlikte yaşıyorlardı. McCartney ise kız arkadaşı Jane Asher‘in evinde kalıyordu. O dönemde yalnız başına gece kulüplerine giden ve geç saatlere kadar dans eden McCartney, gittiği her yerde büyük ilgi görüyordu. 1963‘te kız arkadaşı Asher’la nişanlandı.

McCartney grup dışında başka müzikal projelerle de ilgileniyordu. 1966 yılında The Family Way filminin müziklerini yazan McCartney bu çalışmasıyla Ivor Novello Award ödülünü aldı. Aralarında Mary Hopkin, Badfinger ve
the Bonzo Dog Band‘in de olduğu birçok müzisyen için de şarkılar yazan McCartney, bir süre konserlere ara verme kararı alan grubunu yeniden sahnelere dönme konusunda ikna etti. Capitol Records‘la sözleşme imzalama durumu söz konusu olduğunda John Lennon’la arası açılan McCartney, grubun diğer üyeleriyle de sorunlar yaşıyordu. 5 yıl boyunca nişanlı kaldığı Asher’dan da ayrılan McCartney’i yeni bir ayrılık daha bekliyordu. Çünkü 1969 Eylülünde The Beatles’tan ayrılma kararı alan John Lennon’ın yanı sıra Harrison ve Starr da dönem dönem geçici süreliğine müzik çalışmalarına ara verdiler. McCartney aynı yıl Amerikalı fotoğrafçı
Linda Eastman‘la dünya evine girdi. İlk solo albümü McCartney’i yayınlamadan bir hafta önce 10 Nisan 1970‘te Paul McCartney grubun tamamen dağıldığını kamuoyuna açıkladı.

Bir yıl sonra ikinci solo albümü Ram müzik marketlerde yerini alan McCartney, gitarist Denny Laine ve davulcu Denny Seiwell‘le Wings adında bir grup kurdu ve grup ilk albümleri Wild Life’ı 1972‘de müzikseverlerle buluşturdu.
Give Ireland To The Irish isimli şarkıları BBC tarafından yasaklanan grup turne programına çıktı.

Grubun 1973‘te piyasaya sürdüğü albüm Red Rose Speedway Amerika‘da ilk kez bir numara olan albümleri oldu. Aynı yıl 16 Nisan‘da McCartney, TV’de James Paul McCartney isimli bir show programı sunmaya başladı. Band on the Run albümü 2 dalda Grammy‘nin sahibi olarak grubun en çok ses getiren albümü olma özelliğini kazandı. 1972 yılında McCartney James Bond filmi Live and Let Die‘ın müziklerini yaptı.

1976‘da hayranı olduğu Buddy Holly‘nin kataloğunun ve sonradan filmi yapılacak olan Grease müzikalinin yayın haklarını satın alan McCartney, 1977’de Percy \”Thrills\” Thrillington takma adıyla Thrillington isimli bir albüm yayınladı. Aynı yılın sonlarında Wings’le kaydettiği Mull of Kintyre albümü 1984 yılına kadar İngiltere’nin en çok satış yapan albümü olma özelliğini koruyacaktı. John Lennon’la ilişkisinde sorunlar yaşamasına rağmen 70’li yıllarda tekrar barışan ikili telefonlaşmaya başlamışlardı.

9 Aralık 1980 yılıda John Lennon’ın bir cinayete kurban gttiğini öğrenen McCartney büyük bir şok ve üzüntü yalşadı. Konuyla ilgili 1984 yılında Playboy dergisine verdiği bir röportajda, ölüm haberini aldığı tüm gün ağladığını söyleyen McCartney, son telefon konuşmalarının arkadaşça olduğunu ve Lennon’la Yoko albümleri Double Fantasy‘yi piyasaya sürmeden önce görüştüklerini söylemişti. Lennon’ın ölümünden sonra uzunca bir sonra konser vermeyen McCartney, cinayete kurban gitmekten korktuğunu dile getiriyordu. Lennon’ın ölümünden altı ay sonra The Beatles’ın diğer elemanları Starr ve Harrison’la Lennon’ın anısına
All Those Years Ago‘yı kaydetti.

Paul McCartney tüm müzik enstrümanlarını çaldığı bir sonraki abümü McCartney II‘yu yayınladıktan sonra 1982‘de Tug of War müzik marketlerdeki yerini aldı. Stevie Wonder‘la yaptığı düet Ebony and Ivory‘ye de yer verdiği albümde ayrıca Lennon’a adanan Here Today isimli şarkı da yer alıyordu. McCartney ayrıca Michael Jackson‘la Jackson’ın Thriller albümünde yer alan The Girl Is Mine‘da ve 1983‘de yayınladığı Pipes of Peace albümünde yer alan
Say Say Say‘de düet yaptı.

90’lı yıllarda klasik müziğe yönelen müzisyen, Carl Davis‘le Liverpool Oratorio projesinde birlikte çalıştı. Bir sonraki klasik müzik projesi 1995‘te Anya Alexeyev‘le birlikte kaydettiği A Leaf oldu. Bu çalışmasıyla kraliyet tarafından ödüllendirilen McCartney, Standing Stone (1997), Working Classical (1999) ve “Ecce Cor Meum” (2006) isimlerinde 3 klasik müzik albümü daha kaydetti.

McCartney 1984’te yazdığı ve başrolünde oynadığı Give My Regards to Broad Street ile izleyici karşısına çıktı
McCartney oldukça uzun bir aradan sonra 1997’de yayınladığı Flaming Pie‘la geri dönüşünün müjdesini vermişti. Son 15 yılda çıkardığı en iyi albümü olan Flaming Pie, Tug War’dan sonra en iyi eleştirileri alan albümü oldu.

2001’de ölen eşi Linda McCartney’in anısına, onun çektiği The Beatles fotoğraflarından ve filmlerinin sahne arkası görüntülerinden oluşan Wingspan: An Intimate Portrait isimli belgeseli yayınladı.

McCartney 11 Haziran 2002’de Heather Mills’le dünya evine girdi. 21 Ocak 2007’de Mills’ten boşanan McCartney’in Linda McCartney’in önceki evliliğinden olan Heather Louise, Linda McCartney’den Mary Anna, Stella Nina,
James Louis ve Heather Mills’den Beatrice Milly McCartney isimlerinde olmak üzere toplam beş çocuğu var.

İlgili Makaleler

Paul McCartney hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu