Patrick Swayze kimdir

Ad Soyad: Patrick Swayze Doğum Tarihi: 18 Ağustos 1952 Nereli: Teksas, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: 14 Eylül 2009

Patrick Swayze kimdir, Dirty Dancing ve ghost filmlerindeki efsaneleşen rolleri ile tanınan Amerika’lı aktör, dansçı, şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. 1991 yılında, People dergisi tarafından Yaşayan En Seksi Erkek seçilmiştir.

Patrick Swayze, 18 Ağustos 1952 yılında, koreograf Patricia Yvonne Helen ve mühendis Jesse Wayne Swayze çiftinin oğlu olarak, Houston, Texas, A.B.D.’de dünyaya geldi. St. Rose of Lima Katolik Okulu, Oak Forest ilköğretim okulu ve Waltrip Lisesi’nde eğitim gören Swayze, okuldan arta kalan zamanlarında bale, buz pateni, oyunculuk ve futbol ile uğraşıyordu.

Başarılı bir futbol kariyeri için çabalayan Swayze, lise yıllarında geçirdiği büyük bir sakatlık sonucunda futbol rüyasından vazgeçmek zorunda kaldı ve San Jacinto College’de iki yıl yükseköğrenim aldı. 1972 yılında, dans New York’a taşındı ve de Harkness Bale Okulu’nda eğitim aldı.

Disney on Parade adlı program ile T.V. kariyerine başlayan Swayze, ünlü dans müzikali Grease’in tiyatro versiyonlarında rol aldı. İlk sinema deneyimini 1979 tarihli Skatetown, U.S.A. adlı filmle gerçekleştiren başarılı dansçı, 1987 tarihli sinema klasiği Dirty Dancing]’deki dans öğretmeni Johnny Castle rolü ile şöhreti yakaladı. Film büyük bir gişe başarısının yanı sıra bir milyonun üstünde video satarak Swayze’ye iyi bir maddi kazanç ve de En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı getirdi.

Dirty Dancing’in ardından Tiger Warsaw, Next of Kin, Road House gibi gişe açısından başarısız filmlerde rol alan Swayze, 1990 tarihinde, oyunculuk kariyerindeki en önemli film olan ghost (Hayalet)’da başrolü oynadı. Başrollerini Demi Moore ve Whoopi Goldberg ile paylaştığı Ghost’ta, Sam Wheat adındaki cinayet kurbanı olarak hayata gözlerini yummuş ama sevgilisine olan aşkından dolayı boyut değiştirememiş olan hayaleti canlandıran Swayze, bu rolü ile Satürn Ödülleri’nde En İyi Aktör dalında aday gösterildi.

1991 tarihini taşıyan Point Break adlı filmin ardından, People dergisi tarafından Yaşayan En Seksi Erkek ilan edilen sanatçı, 1998 yılında çekimine başlanan ve 1999 yılında gösterime giren Letters from a Killer adlı filmin çekimleri sırasında attan düşerek ciddi bir şekilde yaralandı ve bir süre sinemadan uzak kaldı. 2001 yılında, kült sinema yapımı Donnie Darko’daki rolü ile beyaz perdeye dönen sanatçı, 2004 yılında King Solomon’s Mines, 2007 yılında Christmas in Wonderland ve son olarak 2009 yılında Powder Blue adlı sinema filmlerinde rol aldı.

2008 yılının ocak ayında, pankreas kanseri teşhisi ile hastaneye kaldırılan ve de kemoterapi tedavisi gören Swayze, aynı yılın mayıs ayında, kanserin yayılması yüzünden midesinin bir kısmını aldırmak için bıçak altına yattı. Ameliyat sonrasında hızlı bir iyileşme dönemi geçiren ünlü oyuncu, 2009 yılının başlarında kanserin karaciğerine de sıçradığını sevenlerine duyurdu. 14 Eylül 2009 tarihinde, karaciğerini tamamen saran kanser sebebi ile, henüz 57 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

1970 yılında, annesinin bale öğrencilerinden birisi iken tanıştığı Lisa Niemi ile 12 Haziran 1975 tarihinde evlenen Patrick Swayze, bu evliliği ömrü boyunca devam ettirdi. Çiftin çocuğu olmadı.

İlgili Makaleler

Patrick Swayze hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu