Park Chan-wook kimdir

Ad Soyad: Park Chan-wook Doğum Tarihi: 23 Ağustos 1963 Nereli: Seoul, Güney Kore Meslekler: Ölüm Tarihi: --

The Vengeance Trilogy (İntikam Üçlemesi) serisi ile tanınan Güney Kore’li yönetmen. Ülkesinin en popüler yönetmenlerinden birisi olan Chan-wook, İntikam Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Oldboy (İhtiyar Delikanlı) ile bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir anda ünlü olmuştur. Her ne kadar yönetmenliği ile tanınsa da ayrıca senaryo yazarı, yapımcı ve eleştirmen de olan Chan-wook, eserlerinde Alfred Hitchcock, Ingmar Bergman ve Roman Polanski’nin izlerini taşır.

Park Chan-wook, 23 Ağustos 1963 tarihinde, Seoul, Güney Kore’de dünyaya geldi. Sogang Üniversitesi’nde felsefe okuyan Chan-wook, burada okuduğu yıllarda Sogang Film Topluluğu’nu kurdu ve çağdaş sinema teorileri üzerine bir dizi makale yayınladı.

Üniversitede okuduğu yıllarda sinema eleştirmeni olmak isteyen Chan-wook, mezuniyetinden sonra bir süre film eleştirileri kaleme aldıysa da, kısa bir süre içerisine Yu Yeong-jin ve My Sassy Girl filminden tanıdığımız Kwak Jea-yong gibi başarılı yönetmenlerin yanında asistan yönetmen olarak çalışmaya başladı.

Chan-wook’un yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film, 1992 tarihini taşıyan The Moon Is.. the Sun’s Dream oldu. Bu filmi 1997 tarihli Trio izledi. İlk filmleri hem gişede hem de eleştirmenlerin nazarında başarılı olamayan Chan-wook, bir süre daha hayatını sinema eleştirmeni olarak kazanmaya devam etti.

2000 yılı, yönetmenin şansının döndüğü yıl oldu. Eleştirmenler tarafından çok olumlu karşılanan ve de gişe başarısıyla da Chan-wook’u mutlu eden Joint Security Area, Güney Kore sinema tarihinin en fazla izlenen yerli yapımı oldu. Bu filmle beraber gelen maddi ve manevi rahatlama sayesinde kendi kafasıdaki projelere odaklanabilen başarılı yönetmen, 2002 yılında, ileride İntikam Üçlemesi adıyla anılacak olan serinin ilk filmi olan Sympathy for Mr. Vengeance (Bay İntikam İçin Sempati)’yi filme aldı.

Orjinal olarak bir üçleme fikri taşımasa da, daha sonra çekilen Oldboy ve Sympathy for Lady Vengance (Bayan İntikam İçin Sempati) adlı filmlerle tamamlayıcı bir unsur oluşturan Sympathy for Mr. Vengeance, başarılı yönetmenin yurt dışına açıldığı film oldu.

Serinin 2. filmi olan 2004 tarihli Oldboy (İhtiyar Delikanlı), serinin en tanınan filmi oldu. Cannes, Asia Pacific, Grand Bell gibi pek çok festivalden çok sayıda ödül kazanan film, yönetmenine de 57. Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ödülü kazandırdı. 15 yıl boyunca bir otel odasında rehin tutulan Oh Dae-Su’nun serbest kalışının ardından intikam duygusuna düştüğü esaretin anlatıldığı Oldboy, 2008 yılında, CNN kanalının düzenlediği ankette tarihin en iyi Asya yapımı filmlerinden birisi seçildi

2004 yılında Three… Extremes adlı korku filmi için kamera karşısına geçen Chan-wook, 2005 yılında ise İntikam Üçlemesi’nin son filmi olan Sympathy for Lady Vengance’ı yayınladı. Korku ve vahönetmen, 2006 yılında vizyona giren I’m a Cyborg, But That’s OK adlı romantik komedi filmiyle sevenlerini şaşırttıysa da, alışılageldik tarzına geri dönmesi uzun sürmedi; 2009 yılında son filmi olan Thirst ile vampirlerin dünyasına alışılmadık bir bakış açısı getirirken, hayranlarını da sevindirdi.

İlgili Makaleler

Park Chan-wook hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu