Ozzy Osbourne kimdir

Ad Soyad: Ozzy Osbourne Doğum Tarihi: 03 Aralık 1948 Nereli: Aston, Birmingham, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ozzy Osbourne kimdir, Heavy metal türünü ortaya çıkartan ilk gruplardan birisi olan Black Sabbaht’ın vokali ve söz yazarı. Gerek kendi albümleriyle, gerek Black Sabbaht’da gösterdiği performansla defalarca altın ve platin plak sahibi olan Ozzy Osbourne, Prince of Darkness lakabıyla tanınmaktadır.

John Michael “Ozzy” Osbourne, 3 Aralık 1948 tarihinde, Aston, Birmingham, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası Jack Osbourne, General Motors firmasında, annesi Lillian Osbourne ise Lucas adlı araba sarf malzemeleri üreten bir firmada işçi olarak çalışıyordu. Altı kardeşi ile beraber büyüyen Osbourne, okul hayatında pek başarılı olamadı; öğretmenleri öğrenim güçlüğü çektiğini düşünüyorlardı.

14 yaşındayken Beatles’ın müziği sayesinde rock müzikle tanışan Osbourne, 15 yaşındayken okulu bıraktı ve de yerel işletmelerde, inşaattan araba fabrikasına kadar değişen pek çok sektörde çalışarak iş hayatına atıldı. İlk müzik grubunu bu yıllarda, Birchfield Road School’da beraber okuduğu arkadaşı Tony Iommi ile beraber kurdu. Grup, psychedelic rock müziğinin baskınues etkileşimli sert bir rock müzik eksenini korumaya çalışıyordu. Bass gitarist Geezer Butler, gruba yönetmen Mario Bava’nın korku filmi Black Sabbath’ın adını vermeyi düşündüğünü söyleyince gruplarının adı da konmuş oldu.

Grubun ilk albümü Black Sabbath, 13 Şubat 1970 yılında piyasaya çıktı ve de Amerikan müzik listelerinde 8. sıraya kadar yükseldi. İlk albümden sadece dört ay sonra stüdyoya dönen grup, War Pigs adlı ikinci albümleri üzerinde çalışmaya başladı; fakat Vietnam Savaşı’nı yeren albümün adı, müzik şirketinin baskısı üzerine Paranoid’e çevrildi. Paranoid, 4 milyondan fazla kopya sattı ve gruba ilk Amerika turnesinin kapısını açtı. Ozzy Osburne, bu albümle beraber şarkıcılık ve söz yazarlığı konusunda heavy metalin en etkili isimlerinden birisi haline gelmeye başladı.

İlk albümlerinin liste başarıları, 1971 yılında Master of Reality, 1973 yılında Volume 4, 1973 yılında Sabbath Bloodly Sabbath ve 1976 yılında Sabotage ile devam etti. Fakat grubun başarılı gidişi, 1976 yılında piyasaya sürülen Technical Ecstasy ile beraber durulmaya başladı. Technical Esctasy, Black Sabbath’ın Amerika listelerinde ilk 50’ye giremeyen ilk albümü olmuştu ve albüm sonrasında grupta çözülmeler görülmeye başlandı ve Ozzy Osbourne, 1977 kasımında, grup yeni albümleri için stüdyoya girmeden kısa bir süre önce Black Sabbath’dan ayrıldığını açıkladı. Grubun gidiş hattından memnun olmadığını söyleyen Osbourne, gene de grubun son albümü olan Never Say Die! kadrosunda yer aldı ve de 1979 yılının sonunda, çok fazla uyuşturucu madde kullandığı ve gruba yeni ese kovuldu

Ozzy Osbourne, kendi adını taşıyan grupla ilk albümü olan Blizzard of Ozz’u 1981 yılında piyasaya çıkarttı. Menejerliğini, ileride hayatını birleştireceği Sharon Arden’in yaptığı albümün kadrosunda Quiet Riot gitaristi Randy Rhodes, Rainbow basçısı Bob Daisley ve Uriah Heep davulcusu Lee Kerslake bulunmaktaydı. Albüm büyük başarı kazandı ve de uzun vadede Amerika’da 4 platin, Kanada’da 1 platin ve İngiltere’de 1 gümüş plak ödülü kazandı.

Gitarist Randy Rhodes, ikinci Ozzy Osbourne albümü olan Dairy of a Madman’in piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra, geçirdiği bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Rhoads’ın anısına, çıktıkları tura devam eden Osbourne, 2008 yılında yaptığı bir röportajda, Rhoads’ı o uçağa binmemesi için ikna edememesinin en büyük pişmanlığı olduğunu ifade etti.

Rhoads’ın ölümünün ardından depresyona giren ve uyuşturucu kullanımı ile baş etmeye çalışan Osbourne, gene de yaptığı albümlerle müzik listelerinin en üst sıralarına çıkmayı başardı. Fakat Amerikan otoriteleri, yaptığı müziğe karşı fazlasıyla ön yargılıydı ve ilki 1986 yılında, Suicide Solution şarkısı ile başlayan ve uzun yıllar boyunca devam eden bir dizi kamu davası ile uğraşmak zorunda kaldı. Osbourne bu davadan, şarkının intihar ile ilgili değil, alkolün kötü yanları ile ilgili olduğunu ispatlayarak ve de dinleyicilerinin tepkilerinden sorumlu olamayacağı konusunda savunma yaparak ceza almadan kurtuldu.

Osbourne, 1988 yılında, Rhoads’ın boş bıraktığı yeri tam anlamı ile doldurabilecek bir gitaristi gruba kattı; Zakk Wylde. Wylde’ın katılımı ile müzikal anlamda daha olgun bir havanın içine giren grup, No Rest for the Wicked, No More Tears gibi efsanevi albümlere imza attı.

1996 yılında, menejeri ve eşi Sharon Osbourne ile beraber, ileriki yıllarda rock müziğin en büyük festivallerinden birisi haline gelecek olan Ozzyfest’i başlattılar ve bu tur sadece 19962008 yılları arasında 5.000.000 kişi tarafından izlendi.

Osbourne, solo projelerini devam ettirmekle beraber, 1997 yılında eski grubu Black Sabbath’a tekrar katılma kararı aldı. Grupla beraber, uzun yıllardan sonra verdikleri ilk konseri Ozzyfest bünyesinde gerçekleştiren Osbourne’un katılımından sonra, Black Sabbath konser albümleri dışında yeni materyaller üretmedi ve sadece iki yeni şarkı yaparak 19972006 yıllarını albümsüz geçirdi.

Black Sabbath’a döndüğü yıllar süresince, solo çalışma olarak sadece Down to Earth’ü çıkartan sanatçı, 2002 yılında, halen devam etmekte olan ve büyük bir ekonomik başarı kazanan The Osbournes adlı reality şovuna başladı. Aile hayatından kesitleri gösteren şov, MTV’nin en çok izlenen programı haline geldi. Osbourne, 2003 yılında, arazi aracıyla dolaşırken yaptığı kaza sonucunda vücudundaki pekçok kemiği kırdığı için Wexham Park Hastanesi’nde acil bir ameliyat geçirdi ve uzun bir süre sahnelerden uzak kaldı.

22 Mayıs 2007 tarihinde, Osbourne’un 9. solo stüdyo albümü olan Black Rain piyasaya çıktı. Sanatçı bu arada VH1 Rock Ödüllerini kazandı ve ilk kez gerçekleştirilen Birmingham Walk of Stars’da adı İngiltere’deki ünlü yola kazınan ilk isim oldu. Classic Rock “n” Roll of Honor ödülünü 2008 yılında kazanan ünlü müzisyen, oyun firması Blizzard’ın her yıl gerçekleştirdiği Blizzcon adlı etkinliğin açılışında sahne alarak binlerce oyun severe muhteşem bir şov sundu.

İlk evliliğini 1966 yılında, Thelma Riley ile yapan Ozzy Osbourne, bu evlilikten Starshine ve Louis John adlı iki çocuk sahibi oldu ve Elliot Kingsley’i evlat edindi. İkinci evliliğini menejeri Sharon Arden ile yapan Osbourne, bu evlilikten Aimee, Kelly ve Jack adında üç çocuğa sahip oldu ve de ailesi vefat eden aile tanıdıkları Robert Marcato’nun bakımını üstlendi.

Şarkılarındaki karanlık sözlerden dolayı dini çevrelerden büyük tepki çekmiş olsa da, 1992 yılında yaptığı bir röpörtajda İngiltere Kilisesi (Church of England)’a üye olduğunu açıklayan sanatçı, her konserden önce dua ettiğini söyleyerek dini görüşü hakkındaki söylentileri yalanladı.

Vücudunda 15 dövme bulunan şarkıcı, 2005 yılında, genetik bir hastalık olan ve belirtileri Parkinson’a benzeyen Parkin Syndrome hastalığına tutulduğunun anlaşılmasından sonra ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum oldu. 2005 yılında, yaklaşık 100 milyon sterlinlik serveti ile İngiltere’nin en zengin sanatçılarından birisi olarak Sunday Times gazetesinin ilk 500 zengini listesinde 458. sırada yer aldı.

Albümleri

Black Sabbath Dönemi; Black Sabbath(1970), Paranoid (1970), Master of Reality (1971), Black Sabbath Vol. 4 (1972), Sabbath Bloody Sabbath (1973), Sabotage (1975), Technical Ecstasy (1976), Never Say Die!(1978)

Solo Albümleri; Blizzard of Ozz (1980), Diary of a Madman (1981), Bark at the Moon (1983), The Ultimate Sin (1986), No Rest for the Wicked (1988), No More Tears (1991), Ozzmosis (1995), Down to Earth (2002), Black Rain (2007), Soul Sucka (2010)

Not; Sanatçının konser albümleri, video yayınları, soundtrack, single ve debault çalışmaları bu kapsama alınmamıştır.

İlgili Makaleler

Ozzy Osbourne hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu