Ömer İzgi kimdir

Ad Soyad: Ömer İzgi Doğum Tarihi: ?? ?? 1940 Nereli: Doğanhisar, Konya Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ömer İzgi, 1940 yılında Konya‘nın Doğanhisar ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı fakültede Elbirliği Mülkiyeti (Medeni Hukuk) alanında master yaptı.

Başbakanlık Başuzmanlığı görevinde bulunan ve bir süre serbest avukatlık yapan Ömer İzgi, 7 Temmuz 1983‘de kurulan Muhafazakar Parti‘de (MP) kurucu üye oldu. MP, 30 Kasım 1985‘de Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) adını aldı ve Ömer İzgi, MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi.

24 Ocak 1993’te yapılan Olağanüstü Kongreyle MÇP, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adını aldı. İzgi, MHP Ankara İMHP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde MHP’den Konya Milletvekili olarak Parlamento’ya giren Ömer İzgi, MHP Grup Başkanvekilliği görevini de yürüttü.

21. Dönem 3. Yasama Yılı başında TBMM Başkanlığı’na adaylığını koyan İzgi, 18 Ekim 2000‘de yapılan dördüncü tur oylamada TBMM’nin 22. Başkanı oldu.

Evli ve dört çocuk babası olan Ömer İzgi’nin; “Seçim Kanunları“, “1982 Anayasası“, “Siyasi Partiler Kanunu“, “Milletvekili Seçimi Kanunu“, “Mahalli İdareler Seçimi Kanunu“, “298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri“, “Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Açıklamalı“, “İçtihatlı ve Örnekli Tazminat Davaları – Borçlar Hukuku Davaları” adlı eserleri bulunuyor.

İlgili Makaleler

Ömer İzgi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu