Ömer Faruk Sorak kimdir

Ad Soyad: Ömer Faruk Sorak Doğum Tarihi: ?? ?? 1964 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Fatih Erdemci, Teoman ve Ayşegül Aldinç gibi ünlü sanatçılara çektiği reklam filmleri ile tanınmaya başlayan ve asıl çıkışını 2000 yılında çektiği Vizyontele ile yapan Türk yönetmen ve görüntü yönetmeni.

Ömer Faruk Sorak, 1964 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na kayıt olan Sorak, 1986 yılında bu okuldaki eğitimini başarıyla tamamladı. 1987 yılında TRT kadrosuna dahil olan ve 1995 yılına kadar burada kameraman olarak çalıştı.

TRT’den ayrılmasının ardından görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başlayan ve 1998 yılında Böcek Yapım Şirketi’ni kuran Sorak, bu şirketle beraber reklam filmleri ve klip çekimleri yapmaya başladı. 1999 yılında Fahit Erdemci’nin Ben Ölmeden Önce adlı şarkısına çektiği klip adından söz ettiren başarılı yönetmen, daha sonra aralarında Teoman, Emre Altuğ, Kenan Doğulu ve Şebnem Ferah’ın da bulunduğu pek çok ünlü sanatçı için kamera karşısına geçti.

Ömer Faruk Sorak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk film, 2000 tarihli Vizyontele oldu. Yılmaz Erdoğan ile beraber yönetmenliğini üstlendiği Vizyontele filmi Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli ve Cem Yılmaz gibi yıldız oyuncuları sayesinde kısa sürede büyük bir başarı kazandı ve Sorak’ın beyaz perdede önünü açtı.

Vizyontele’nın ardından 2002 yılında Aşk ve Gurur, 2003 yılında G.O.R.A., 2006 yılında ise Sınav filmlerinde yönetmen koltuğunda oturan Sorak, 2009 yılında ise bir Cem Yılmaz filmi olan Yahşi Batı’da yer alarak başarılı sanatçı ile G.O.R.A . ve Vizyontele’den sonra üçüncü kez beraber çalışma fırsatını yakaladı.

Sorak, T.V. ve beyazperde için çektiği yapımların yanı sıra Bir Divan Gazel adlı belgesel filmde de kamera arkasına geçti.

İlgili Makaleler

Ömer Faruk Sorak hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Merakımı mazur görün sinema dalında başarılarınız hepimizin malumudur filimlerinizin hepsini izledim emeğinize teşekkür ederim çok başarılısınız
    Benim merakım soy adınız ve dedeleriniz nereden gelmiş, zira benim de doğum yerim sorak ve sorak benim dedelerimin köyü Kemaliye-Erzincana bağlı bu hususta ilginizi bekliyorum teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu