Oktay Ekşi kimdir

Ad Soyad: Oktay Ekşi Doğum Tarihi: 06 Aralık 1932 Nereli: Mesudiye, Ordu Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Oktay Ekşi kimdir, Adı Hürriyet Gazetesi ile özdeşleşmiş olan Türk gazeteci ve yazar. Hürriyet Gazetesi’nde Ankara Temsilcisi ve Başyazar olarak uzun yıllar görev yapmış olan Ekşi, 30 Ekim 2010 tarihinde yapmış olduğu açıklamayla gazetedeki görevinden istifa etmiştir.

Oktay Ekşi, 7 Aralık 1932 tarihinde, Mesudiye, Ordu’da dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğretimini Sivas ve Ankara’da tamamlayan Ekşi, 1951 yılında, Ankara Ajansı’nda gazetecilik mesleğine başladı.

Ankara Ajansı’nın ardından Dünya Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Ekşi, bu gazete ilk olarak muhabir, 1954 yılından itibaren ise Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. Bu görevini 60 ihtilaline kadar sürdürdü ve ihtilali izleyen günlerde istifa ederek Öncü Gazetesi’ne geçti.

1961 Anayasası’nı hazırlayan kurula giren Ekşi, burada Basın Temsilcisi olrak görev yaptı. Anayasanın hazırlanmasının ardından Ulus Gazetesi’ne geçen Ekşi, bu gazetede 19611962 yılları arasında İstihbarat Şefi

19621966 yılları arasında Londra Türkiye Başkonsolosluğu’nda mahali katip görevinde çalışan Ekşi, bir yandan da yabancı dil eğitimini tamamladı ve 1966 yılında yurda dönerek Yeni Gazete’de Ankara Temsilcisi olarak görev yapmaya başladı. Bir yandan da hukuk eğitimine devam eden Ekşi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1967 yılında mezun oldu.

Yeni Gazete’nin ardından Hürriyet Gazetesi’ne geçen Oktay Ekşi, 1974 yılında bu gazetede başyazar görevine getirildi. SODEP’in kuruluşunda yer almak çin bir süre gazetecilik mesleğinden uzak dursa da 12 Eylül Darbesi’nin ardından tekrar gazeteciliğe döndü ve de 1985 yılında Hürriyet’te başyazar konumuna ikinci kez getiridi.

Oktay Ekşi, 44 yıl boyunca yazar kadrosunda yer aldığı ve 36 yıl boyunca başyazarlık görevinde yer aldığı Hürriyet Gazetesi’nden 30 Ekim 2010 tarihinde istifa etti.

Oktay Ekşi Hürriyet Gazetesi’ndeki görevinin yanı sıra,Dünya Basın Konseyleri Birliği’nin başkanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, Megev Vakfı’nın da kuruculuğunu yapmıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ve de Ankara Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere pek çok önemli vakıf ve dernekten ödüller almıştır.

Oktay Ekşi, Prof. Dr. Aysel Ekşi ile evlidir ve çiftin iki çocuğu bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Oktay Ekşi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu