Nurullah Berk kimdir

Ad Soyad: Nurullah Berk Doğum Tarihi: 22 Mart 1906 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 09 Ocak 1982

Nurullah Berk kimdir, Türkiye’ de geometrik-figüratif yapımcılığın (konstruktivizim) ilk temsilcilerinden biridir.

Nurullah Berk, 22 Mart 1906 tarihinde İstanbul da doğmuştur.

İlkokulu Heybeliada’da, ortaokulu Nişantaşı’nda okudu. Galatasaray Lisesi’ni 1924 yılında bitirdikten sonra, Sanayii Nefise mektebine girdi. Burada Hikmet Onat ve İbrahim Çallı atölyelerinde öğrenim görerek mezun oldu.

Daha sonra Paris e giderek, Paris Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda Ernest Lourent in öğrencisi olmuştur. 1928′ de öğrenimini tamamlayarak Türkiye’ye döndü ve bir grup arkadaşıyla “Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği” nin kuruculan arasında yer aldı.1933 yılında tekrar Paris’e gitti. Burada Lhote ve Leger atölyelerine devam ederken bu sanatçıların resimde savundukları desen, kütle ve hacim yaratma anlayışlarını benimsemiş, Türkiye de izlenimci Çallı Kuşağının yok ettiğini düşündüğü bu anlayışları, Türk resmine yeniden getirmeyi planlamıştır.Yılsonunda geri döndü ve aynı yıl 1933’de Abidin Dino, Elif Naci, Zeki Faik İzer, Cemal Toiu ve Zühtü Mürüdoğlu ile birlikte “Türkiye’ye egemenbiçim olarak Batı’ daki çağdaş akımlara paralel kübist ve yapımcı teknik” şeklinde tarif edilen yeni bir anlayışın öncülüğünü yaptı.

Sanatın ne olduğunu insanlara anlatmayı, insanları sanat adına bilinçlendirmeyi amaçlayan grubun adını Fikret ADİL koyar ve kurulan dördüncü grup olduğu için D grubu adını alır. Grup 1947 de dağıldı. Bu dönemde yaptığı resimlerinde tümüyle çizgisellik ve iki boyutluluk dikkati çekmektedir. 1950’lerin sonunda Berk, Türk resminde bir Doğu-Batı birleşiminin gerekliliğini savunmuştur.

1939’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde öğrenim üyesi oldu. 1962’de de İstanbul Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğüne getirildi.

1939 dan 1968 e kadar Türk plastik sanatlarının kurumsallaşması yolunda yoğun çaba göstermiştir.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok resim sergisi açtı.

Nurullah Berk, UNESCO’ya bağlı “Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Türkiye Komitesi”ni Suut Kemal Yetkinle birlikte kurmuş, Paris, Moskova, Bükreş, Leningrad ve Brüksel sergilerinde komiserlik yapmıştır.

Nurullah Berk,Türk Resminin Batı resmi ile kurduğu ilişkide önemli yer tutar. Resimlerinin çok eleştirilmesi, dahası kendisinin bile, “üçüncü sınıf ressam ve yazar” olduğunu ileri sürmesi, onun önemini azaltmaz. Toplumlardaki yeni oluşumlarda ilklerin işi her zaman zordur. Nurullah Berk belki bu anlamda ilk değildir ama, çağdaş sanattaki yeni anlayışlara ayak uydurma isteği ile ilklerin içinde yer alır.

Yapıtları İstanbul, Ankara, İzmir Resim Ve Heykel Müzelerinde, Bursa ve kimi Anadolu sanat Galerilerinde, Bükreş Üniversitesi’nde, Paris Türkiye Büyükelçiliği’nde, Amerika’da Minesota, St. Paul Sanat Galerisi’nde, Türkiye ve yabancı ülkelerde özel koleksiyonlardadır.

Nurullah Berk, Nazım Hikmet’in dayısının kızı Münevver (Andaç) hanım ile evlendi, daha sonra boşandılar. Renan (Genim) adında bir kız çocukları vardır. Nurullah Berk, Daha sonra Efser Hanım ile evlendi. Fatoş adında bir kızı oldu.

Nurullah Berk, 9 Ocak 1982 tarihinde İstanbul’da öldü.

Ödülleri :
1947 – Ahmet Çanaklı Ödülü
1966 – 28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi birincilik ödülü
1975 – DYO Ödülü Resim Yarışması 1.ciliği.

En tanınmış eserleri:
İskambil Kağıtlı Natürmort
Nargile İçen Adam (İstanbul Resim Heykel Müzesinde)
Ütü Yapan Kadın (Tiglat Sanat Galerisi özel koleksiyonu)
Gergef İşleyen Kadın(İstanbul Resim Heykel Müzesinde)
Çömlekçi (İstanbul Resim Heykel Müzesinde)
Kuşlar
Dikenler

Kitapları :
1932 – Modern sanat
1933 – Leonardo da Vinci
1937 – Türk heykeltıraşları
1943 – Türkiye ‘de resim
1950 – La Peinture Turque (Türk Resmi)
1951 – Belliniler
1957 – Türkiye’de Resim ve Heykel
1964 – Resim bilgisi
1968 – Sandro Boticelli, Polo Ucello, Piero della Francesca
1972 – Resim ve Heykel Müzesi
1973 – Elli Yılda Türk Resmi ve Heykeli(H.Gezer ile)
1977 – Fikret Mualla, Türk Resminde İstanbul

İlgili Makaleler

Nurullah Berk hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu