Norah Jones kimdir

Ad Soyad: Norah Jones Doğum Tarihi: 30 Mart 1979 Nereli: New York, ABD Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Norah Jones kimdir, Hint asıllı Amerikalı piyanist, söz yazarı ve caz şarkıcısı. Dünya müzik piyasasına birçok büyük isim kazandırmış olan Türk asıllı müzik prodüktörü Arif Mardin‘in yapımcılığında, 2002‘de çıkardığı ve 20 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşan “Come Away With Me” ile hızlı bir çıkış yakalamakla kalmamış; 2003 yılı Grammy Müzik Ödülleri’nde, “Yılın Albümü” de dahil olmak üzere, farklı dallarda sekiz ödülün sahibi olmuştur.

Tam adıyla Geethali Norah Jones Shankar, unutulmaz topluluk The Beatles tarafından dünyaya tanıtılan ve sonrasında müzik sektöründe efsaneleşen Hint asıllı gitarist Ravi Shankar ile onun konserlerinin yapımcılığını yürüten Sue Jones‘un birlikteliğinden, 30 Mart 1979 tarihinde, New York‘ta evlilik dışı dünyaya geldi ( 16 yaşına geldiğinde mahkeme kararıyla adını, Norah Jones olarak değiştirdi). Annesi gibi müziğe olan ilgisi, henüz küçük yaşlardayken kendini göstermişti. Annesinin geniş müzik arşivi nedeniyleeri yerine Billie Holiday, Bill Evans gibi isimleri dinlemeyi seviyordu. Willie Nelson ise, onun idolüydü.

Ravi Shankar’dan ayrı yaşayan Sue Jones, 1983 yılında, dört yaşındaki Norah’ı da yanına alarak Teksas eyaletine, Dallas‘a yerleşti. Şarkı söylemekten çok hoşlanan Norah, beş yaşında kilise korosuna katıldı. Annesinin teşvikiyle piyano dersleri de almaya başladı ve alto saksafon çalmayı denedi. 1994 yılında, annesinin isteği üzerine şehir merkezine taşındılar. Burada, mezunlar listesinde Erykah Badu ve trompetçi Roy Hargrove gibi bazı ünlü müzisyenlerin de bulunduğu Booker T Washington adlı sanat okuluna yazıldı. Bu dönemde, Aretha Franklin ve Steve Wonder gibi caz şarkıcılarına hayranlık beslemeye başlayarak, caz müziğe eğilim gösterdi.

Ertesi yıl, oturdukları semtteki bir kafede, onaltıncı yaşgününü kutlarken ilk defa canlı performans sergiledi ve hayranı olduğu Billie Holiday şarkılarından “I’ll Be Seeing You” yu seslendirdi. Bu, Norah’nın müzik kariyerinin başlangıcı oldu. İlk ödüllerini de 1996‘da, öğrencilere yönelik düzenlenen Down Beat Student Müzik Ödülleri yarışmasında, “En İyi Orijinal Kompozisyon” ve “En İyi Caz Vokalisti” (1997‘de ikinci kez) dallarında aldı. Aynı dönemde, caz müziğin altyapısını kullanarak rock müzik yapan Laszlo adlı bir gruba dahil oldu ve solistlik yapmaya başladı.

Lise mezuniyetinin ardından, caz piyanosu eğitimi almak için Teksas Üniversitesi’ne gitti. 1999 yazında, okula devam ederken, bir arkadaşının tatil teklifini kabul ederek, önce Greenwich kasabasına oradan da New York, Manhattan‘a gitti. Buradaki müzik ve caz çevrelerini yakından tanıyınca, şehrin büyülü havasından etkilendi ve okula geri dönmeyerek buraya yına kazandıran ilk isim, İlhan Erşahin oldu. 1999’un Aralık ayından itibaren, Erşahin’in Wax Poetic adlı grubuna vokal yapmaya başlayan Jones, grubun ilk albümündeki “Angels” ile “Purple Elephants” parçalarına vokal yaptı. Hatta aynı yıl, grupla birlikte Babylon‘da konser vermek için İstanbul‘a geldi. Sonrasında gruptan ayrılıp farklı arayışlara girmiş olsa da, Wax Poetic’in ikinci albümündeki “Ghost” ve “Tell Me” parçalarına yine vokal yaptı.

2000 yılına gelindiğinde, söz yazarı ve gitarist Jesse Harris, davulcu Dan Rieser, gitarist Adam Levy ve basçı Lee Alexander ile kendi grubunu oluşturmaya karar verdi. Aynı yılın Ekim ayında Blue Note Records‘la deneme çalışmalarına başlayan grup, 2001’de şirketle sözleşme imzaladı. Bu süreçte, ünlü gitarist Charlie Hunter‘ın “Songs From the Analog Playground” adlı albümünde yer alan “More Than This” ile “Day Is Done” parçalarını seslendirmek için stüdyoya giren Jones’un bireysel kariyerinin önü açılmaya başlıyordu. 2001’in Mayıs ayında, “Come Away With Me” parçasının altyapı çalışmalarına, Craig Street yapımcılığında, Bearsville stüdyolarında başlayan Jones, yaz sonunda Arif Mardin’in Sorcerer Sound stüdyolarına geçti.

Dünya ve özellikle Amerika müzik piyasasına birçok ünlü ve başarılı isim kazandırmış olan Arif Mardin’in yapımcılığını üstlendiği “Come Away With Me” albümü, 2002 yılının Şubat ayında dinleyiciyle buluştu ve inanılmaz bir ilgiyle karşılaştı. “Don’t Know Why” adlı hit şarkı, listelerde uzun süre zirveden inmedi. Tamamen doğal bir sound’a sahip olan sade altyapısı, hoş melodileri, pop, soul, country gibi farklı türlerdeki şarkıları ve şarkıcının buğulu sesiyle bu albüm, Jones’un büyük ve sürprşarılı satış rakamlarıyla birlikte 2003 yılı Grammy Müzik Ödülleri’ne adeta damgasını vurdu. “Yılın Albümü“, “Yılın Pop Vokal Albümü“, “Yılın En İyi Prodüksiyonu“, “Yılın En İyi Genç Müzisyeni” ve “Don’t Know Why” ile “Yılın Şarkısı” gibi 8 dalda ödüle layık görüldü. Albümün yaratıcısı Arif Mardin ise, bu albümle aynı gecede “Yılın Yapımcısı” ödülünü almaya hak kazandı.

Özellikle piyanoda öne çıkan enstrümantal yeteneği, şarkı sözü yazma ve aranje becerileri, “Come Away With Me” gibi güçlü bir parçayla birleşince, başarı kaçınılmaz görünse de; kendisi bile bu kadarını beklemiyordu. Yeteneğini 24 gibi oldukça erken bir yaşta sergileme fırsatı bulan Jones, albümün başarısının ardından uzun bir konser turnesine çıktı. Ray Charles, Dolly Parton ve Outkast gibi dev isimlerle ortak çalışmalar yürüttü. Turne devam ederken, kendi grubuyla birlikte ikinci albümü “Feels Like Home“un hemen hemen bütün şarkılarını yazdılar. 9 Şubat 2004 tarihinde, yine Blue Note Records etiketiyle müzik piyasalarına sunulan “Feels Like Home”un prodüktörlüğünü, Arif Mardin’le Jones birlikte yaptı. Albüm önce, “Sunrise” adlı çok beğenilen single ile çıkarıldı. İlk albümündeki başarısını aratmayacak kadar güçlü olan, country türündeki bu çalışma da, Jones’a, 2005 yılında üç Grammy daha getirdi (“Feels Like Home” ve Ray Charles’la düet yaptığı şarkı).

Ses yeteneğinin yanı sıra, piyano çalmaktaki hünerini de, Marian McPartland‘ın 2003’de düzenlediği piyano caz konserinde, “September in the Rain” ve “I Can’t Get Started” adlı parçalarla gözler önüne serdi. Ardından, aynı yılın sonlarına doğru, Tanglewood Festivali‘nde yer aldı ve “Lover Man” ve “Walking My Baby Back Home” gibi parçaları çaldı. 2004 ve 2005 yıllarında ise, New Orleans Caz Festivali’nde performans gösterdi.

Norah Jones’un üçüncü albümü olan “Not Too Late“, yine Blue Note Records tarafından, 30 Ocak 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Tüm şarkılarını Jones’un yazdığı ve düzenlediği bu albüm de dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı ve bugüne kadar dünya çapında 2.2 milyonluk bir satış rakamına ulaştı.

Norah Jones, 2002 yılında çevrilen “Two Weeks Notice” filminde, piyanosuyla birlikte yer almış ve “Nearness of You” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Norah Jones, genç yaşına rağmen imza attığı başarılarla müzik yeteneğini ortaya koymuş ve yeni jenerasyon caz müziğin en iyi bayan yorumcuları arasında gösterilmeye başlanmıştır. “Come Away With Me” adlı hit şarkısı, klasikleşecek şarkılardan biri olarak görülmektedir.

İlgili Makaleler

Norah Jones hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu