Nick Drake kimdir

Ad Soyad: Nick Drake Doğum Tarihi: 19 Haziran 1948 Nereli: Rangoon, Birmanya Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 25 Kasım 1974

Nick Drake kimdir, İngiliz folk müzik sanatçısı ve bestecisi.

19 Haziran1948‘de İngiliz bir ailenin çocuğu olarak Birmanya‘da dünyaya geldi. Babası Rodney Drake, Birmanya’da bir ticaret şirketinde mühendis olarak çalışıyordu. 1950 yılında ailesiyle birlikte Shakespeare‘in de doğduğu yer olarak bilinen Warwickshire‘a taşındı. Nick Drake’in ablası Gabrielle daha sonra televizyon ve sinema sektöründe ünlü bir oyuncu oldu. Erken yaşta annesinin etkisiyle müzik ile ilgilenmeye başladı. Çocukluk yıllarında daha çok klasik müzik dinlemiş ve tarzını oturtmasında etkili olmuştu. 1957 yılında Berkshire’da okula başladı. Beş yıl sonra ailesinin de eğitim aldığı Wiltshire‘daki Marlborough College‘dan mezun oldu.

Okul yıllarında spor ile ilgilendi. Okulun rugbi takımında yer aldı. Okul arkadaşları ve takım koçu tarafından oldukça yetenekli bulunuyordu. Okul orkestrasında piyano, saksafon çalıyor vokal yapıyordu. İlk gitarını 17 yaşındayken aldı. Phil Ochs, Beatles ve Bob Dylan hayranıydı. Amerikan halk müziğinin etkisinde kalmıştı. Drake’in eğitim hayatı iyi olmasına karşın okuldan uzaklaşmış ve kendini müziğe vermişti.

1966 yılında Cambridge Üniversitesi‘nde İngiliz Edebiyatı bölümüne girmeye hak kazandığı halde kabulünü geçiktirip, 1967 Şubatında Fransa‘daki Aix-Marseille Üniversitesi‘ne başladı. Üniversite yıllarında küçük kulüplerde müzik yaparak geçimini sağlıyordu. Arkadaşları ile kısa seyahatlare çıkıyordu. Yine aynı dönemde uyuşturucu ile tanıştı.

İngiltere’ye döndüğünde ablasının Hampstead‘daki evine yerleşti. Ardından Cambridge’de eğitime başladı. Yerel kulüplerde ve kafelerde sahne almaya devam ediyordu. Fairport Convention grubunun basçısı Ashley Hutchings tarafından keşfedildi ve müzik kariyerinin ilk adımlarını atmaya başladı. Hutchings, Amerikalı prodüktör Joe Boyd ile tanışmasını sağladı.

1969 yılında 20 yaşındayken ilk albümü “Five Leaves Left“, Island Records‘dan çıktı. Ardından bir yıl sonra çıkardığı “Bryter Layter” adlı albümde tek başına çalıp söylediği şarkı bulunmuyordu. Albümde Fairport Convertion’a ek olarak The Velvet Underground‘dan John Cale de Drake’e eşlik ediyordu.

Çok çekingen bir karaktere sahip olan Drake, konser vermekten ve turnelere çıkmaktan çekiniyordu. Bu da onun müziğini tanıtmasına ve albümünün satışına engel oluyordu. Bunalımlarının başladığı dönem evden ayrılıp günlerce dönmediği oluyordu. Ailesi bu duikna etti. Antidepresan ilaç kullanmaya başladı.

Yine uzun uykusuzluk nöbetlerinden birinde “The Pink Moon” adlı albümünün kayıtlarını tamamladı. 1972 yılında hazırlanan albüm çok kısa ve akustik şarkılardan oluşuyordu. Psikolojisi gittikçe kötüleşen Drake, 24 Kasım akşamı aşırı doz antidepresan ilaç alımına bağlı olarak öldü. Ölümü intihar olarak nitelendirilse de ailesi ve arkadaşları bunu kabul etmediler. O dönem kullanılan ilaçlar fazla doz alındığında tehlikeliydi ve daha sonra bu ilaçlar yasaklandı. Öldüğünde başucunda Albert Camus‘un Sisifos Söyleni adlı kitabı bulunması da intihar ettiği görüşünü desteklemekteydi.

Müziğinin etkileri ölümünden uzun bir süre sonra ortaya çıktı. Farklı gitar çalışı ve kullandığı değişik akorlar daha sonra birçok müzisyen için ilham kaynağı oldu. Norah Jones, Placebo, The Autumns gibi gruplar tarafından şarkıları coverlandı. 26 yaşında ölen Nick Drake’in mezarı yaşadığı yer Tanworth-in-Arden‘da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Nick Drake hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu