Nesrin Sipahi kimdir

Ad Soyad: Nesrin Sipahi Doğum Tarihi: 29 Kasım 1934 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Nesrin Sipahi kimdir, Nesrin Sipahi, 29 Kasım 1934 tarihinde İstanbul, Yeşilköy’de doğmuştur. İstanbul doğumlu Kırım Tatarı kökenli Adile-Yunus Akçan’ın kızıdır. Yeşilköy İlkokulu ve Bakırköy Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Sanat Okulu’nun Moda ve Biçki-Dikiş Kursu’na gitti. İngilizce öğrenmek için Amerikan okuluna devam etti. Ağabeyi Nihat Akçan ve kardeşi Çetin Akçan tanınmış tiyatro sanatçısıdır.

Batı müziğiyle meşgulken Ahmet Nuri Canaydın’ın teşvikleriyle Tür1’de İstanbul Radyosu’na stajyer, 1953’te de zamanın Türk Musikisi Konservatuvarı olan Ankara Radyosu’na kadrolu sanatçı olarak girdi.

Nesrin Sipahi, 1953 yılında Ankara Radyosu’nda stajyer sanatçı olarak çalışırken kumaş-kundura mağazası sahibi Aldemir Sipahi bey ile mağazasından iskarpin alırken tanıştılar. 23 Ocak 1957 tarihinde evlendiler.

1959’da Ankara-Büyük Sinema’da üç kısımdan oluşan bir konser verir. Birkaç Anadolu turnesinden sonra Ankara Göl Gazinosu’nda çalışmaya başlar.

1957 yılında, İlk plâğı (78 devirli taş plâk) “Bir rüzgârdır gelip geçer sanmıştım” Odeon plakçılıktan çıktı.

1960 yılında Ankara Radyosu’ndan ayrılarak Vecihe Daryal, Burhanettin Ökte, İzzettin Ökte, Tarık Kip, Sadi Işılay, Akın Özkan, Ferit Sıdal, Orhan Özgediz, Cahit Ünyaylar, Yücel Aşan, Şekip Ayhan Özışık, Seyfettin Sığmaz gibi seçkin bir saz ekibiyle Türkiye’nin her şehrinde büyük bir sevgi seliyle karşılanan ve takdirler toplayan konserler verdi.

Amerika’da 5 konser verdi, Fransa’da albüm çıkardı, 1971 yılında Sovyetler Birliği’ne bağlı ülkelerde 37 gün turneye çıktı, orada Rusça, Ermenice, Azerice şarkılar da okudu. Almanya, Fransa, Fas, Tunus, Suriye, Ürdün, Mısır, Kanada, Avustralya, İspanya, Kıbrıs’da konserler verdi.

1974 yılında sözleri Fecri Ebcioğlu‘ya ait “Yaşa Fenerbahçe” marşını o dönemin Fenerbahçe futbolcularıyla birlikte plağa okudu. (Aslında İstanbul Devlet Operası’nın korosunun sesidir.)

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Sayısız altın ve plâtin plâk ödüllerine sahip Nesrin Sipahi’nin Türk musikisi ve Batı müziği şarkılarıyla yapılmış 400’ü aşkın plâğı vardır.

Nesrin Sipahi sadece bir filmde oynamıştır, 1965 senesinde çekilen, Tamer Yiğit ile baş rolde oynadığı “Kalbimdeki Serseri” filmidir. Yakın dostu olan film yapımcılarını kıramayarak bazı filmlere özel olarak şarkılar yapıp Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi oyunculara ses verdi.

1950 yılında16 yaşındayken kendinden hayli büyük biriyle evlendirilir. Bu evlilik kısa sürer.

Nesrin Sipahi, 23 Ocak 1957 tarihinde Hasan Aldemir Sipahi ile evlendi. 2 oğlu vardır. 20 Kasım 1957’de ilk oğlu Yunus Emre, 14 Mart 1968’de de ikinci oğlu Candemir dünyaya geldi.

Filmleri :
1965 – Kalbimdeki Serseri

Albümleri :
1992 – Sharki
2009 – Nesrin Sipahi’den Türküler
2006 – Nesrin Sipahi – Türk Sanat Müziği Serisi
2000 – Nesrin Sipahi 1
2000 – Nesrin Sipahi 2

İlgili Makaleler

Nesrin Sipahi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Ne güzel bir insan ne güzel bir ses ne güzel yorumlar ”son hıçkırık taki yorumu insanı alıp götürüyor ne mutlu ki böyle bir sanatçıya sahibiz ‘ÖLÜMSÜZ GÜZELLİK’ Allah güzel ömür vermiş dahada versin baş tacı bir insan foroğraftaki güzellik genç kızları kıskandırır ama asıl güzel yapan sanatçılıktaki üstün yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu