Nedim Saban kimdir

Ad Soyad: Nedim Saban Doğum Tarihi: ?? ?? 1967 Nereli: İstanbul Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Nedim Saban kimdir, Nedim Saban, 1967 yılında İstanbul‘da doğmuştur.

Türkiye Musevilerin hahambaşı Rafael Saban’ın torunudur. Babası Avukat Rıfat Saban Türkiye Musevileri Cemaati Başkanlığı ve Hahambaşılık Müşavirleri Başkanlığı yapmış. Annesi Doli Berec- Kivi pil fabrikalarının ilk sahibinin kızıdır.

1986 yılında Robert Lisesi’ni bitirdi. 1990 yılında New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır.

New York Üniversitesi’nde bitirme tezi olarak hazırladığı Jean Genet‘nin “Hizmetçiler”(The Maids) ve Heinrich İbsen‘in “Hortlaklar”(Ghosts) adlı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye verilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir.

1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda George Orwell‘in “Hayvanlar Çiftliği” (Animal Farm) başta olmak üzere yedi adet çocuk oyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye’ye döndükten sonra, 1992 yılında Tiyatrokare‘yi kurmuştur ve bu tiyatroda rejisini yaptığı ünlü virtüöz Macide Tanır‘ın başrolünü oynadığı Neil Simon‘un “Müziksiz Evin Konukları”(Lost In Yonkers) ile, Avni Dilligil Özendirme Ödülünü almıştır.

Müşfik Kenter‘in yönettiği “Salaklar Sofrası”(Le Diner De Cons) başta olmak üzere pek çok oyunda oynamıştır. Nedim Saban’a Türkiye’nin en prestijli Afife Jale Yılın Prodüksiyonu Ödülü’nü kazandıran “Salı Ziyaretleri” (Visiting Mr.Green), Zülfü Livaneli‘nin aynı adlı romanından sahneye uyarlanan ve tüm prestijli oyunculuk ödüllerini kazanan “Leyla’nın Evi”, “onca Yoksulluk Varken” oyunları başta olmak üzere pek çok oyun yönetmiştir.

Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar” dizisinde Türkan Şoray ve Şener Şen ile birlikte oynadı.

TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, yine TRT‘de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Bu başarılı dizi 2006 yılında tiyatro sahnesine taşınmış ve 150 kez perde açmıştır.

Televizyon yazarı olarak, Show TV’ye dönemin en popüler yarışması Saklambaç (Dating Game) ve Süper Aile (Family Feud)’u yazan Nedim Saban, 1992 yılında Energy FM’de, Türkiye’nin ilk interaktif talk show programının sunuculuğuna ve yapımcılığına imza atmıştır.

13 yıl boyunca sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de yayınlanan, halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress” adlı tv. Programı çok popüler olmuştur. 2005 yılında TV 8’de danışman olarak da görev alan Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Tartışma Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur.

Nedim Saban, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Önce Bolulu Hasan Usta‘ya ortak oldu, sonra anlaşmazlığa düşüp Tatlıcı Tombak adı altında kendi tatlıcı zincirini kurdu.

Yönettiği bazı tiyatro oyunları:
Bahara Uyanış
Geçmişten Gelen Kadın
Babamla Dans
Kim O
Leyla’nın Evi
Salı Ziyaretleri
Şen Makas
Şerefe 20. Yüzyıl
Bir Demet Yasemen
Bu Da Benim Ailem
Büyük İkramiye
Müziksiz Evin Konukları

Oynadığı bazı tiyatro oyunları:
İki Oda Bir Sinan
Üç Kadın Bir Çapkın
Oscar
Profesör Enişte
Salaklar Sofrası

Filmleri :
2012 – Bana Bir Soygun Yaz (Sinema Filmi)

2008 – Hemşire Meri (TV Dizisi)

2008 – Anında Görüntü Show (TV Dizisi)
2006 – Yalancı Yarim (TV Dizisi)
2006 – Hayatım Sana Feda (TV Dizisi)
2004 – En İyi Arkadaşım (TV Dizisi)
2004 – Beş Kollu Avize (TV Dizisi)
2002 – İki Oda Bir Sinan (TV Dizisi)
2002 – Abdülhamit Düşerken (Sinema Filmi)
2001 – Nasıl Evde Kaldım (TV Dizisi)
1999 – Sevgilim İstanbul (Sinema Filmi)
1998 – İkinci Bahar (TV Dizisi)
1997 – Yasemince (TV Dizisi)

İlgili Makaleler

Nedim Saban hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu