Nebil Özgentürk kimdir

Ad Soyad: Nebil Özgentürk Doğum Tarihi: 1959 Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Nebil Özgentürk kimdir, Belgeselci kimliği ve “Bir Yudum İnsan” programı hafızalarda yer eden gazetecidir.

Nebil Özgentürk, 1959 yılında Adana‘da bir berberin oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğu Adanae yönetnen Ali Özgentürk adında abisi vardır. İlk ve orta eğitimini Adana’da bitirdikten sonra İzmir‘e gitti. 1981 yılında İzmir Ege Üniversitesi İşletme Fakültesinnden mezun oldu. Gazeteciliğe üniversite dergilerinde muhabirlik ve fotoğrafçılık yaparak başladı.

Askerliğini de İzmir‘de yedek subay olarak yaptı.

Günaydın Gazetesinin İzmir bürosunda polis, pleri yaptı. İşinde iyi olduğunu gören amirleri onu İstanbul‘a getirdi. Daha sonra Sabah gazetesine geçti. 1990 yılında Sabah Gazetesi’nde röportaj köşe yazarlığına başladı. 1992 yılında Sabah gazetesinde her hafta yaptığı portre röportajlardan oluşan Bir Yudum İnsan kitabından yola çıkarak “Bir insan bir hayat” isimli kısa belgeselleri hazırlamaya başladı.

1994 yılında “Bir Yudum İnsan” programı ile televizyon ekranlarında oldu. Nebil Özgentürk tarafından 1,5 yılda “Türkiye’nin Hatıra Defteri” belgeseli tamamlandı. “Rüzgâra Karşı Yürüyenler” adlı belgesel programa imza attı.

CNN TÜRK kanalında “Bir Yudum İnsan” programı 9 yıl devam etti. Belgeselleri arasında Yaşar Kemal‘den Sezen Aksu‘ya, Zülfü Livaneli‘den Zeki Müren‘e, Can Yücel‘den Orhan Pamuk‘a kadar bir dizi kültür sanat adamlarının hayat öyküsü var. Bu arada Can Dündar‘la ortak “İstanbul’un Entelektüel Tarihinden Tanıklıklar belgeselini yaptı.

Toplamda bine yakın televizyon programına imza attı. Türkiye’nin Hatıra Defteri ve Sanatımızın Hatıra Defteri belgeselleri de her biri biner dakikalık çok ses getirdi. Kenan Işık‘ın sunduğu “Dünya Bir Oyun Sahnesi ve Ferhat Göçer‘in sunduğu “Güzel Şeyler”i (kültür sanat programları) hazırlayıp yönetti.

Nebil Özgentürk, Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Sunay Akın ile beraber söyleşi programı olan “Yaşamdan Dakikalar” adlı programda görev almıştır. Önce 2004 yılında Atv‘de başlayan program sonra Tv8‘e geçmiş 2010 yılına kadar burada devam ettikten sonra 2011 yılından sonra Skyturk360‘da yayınlanmaya devam etmiştir.

2000 yılında boşandığı İlk eşinden ikiz erkek çocukları olan Nebil Özgentürk, ikinci evliliğini Nehir Özdemir ile 13 Haziran 2010 tarihinde yaptı. 2011 yılında da 27 yıl aradan sonra Arın adında bir çocuğu daha oldu

Yönetmenliğini Yaptığı Belgesel Filmler :
1998 – Bir Doğum Günü Armağanı
1999 – 2007 – Bir Yudum İnsan (60 Bölüm)
2002 – Rüzgara Karşı Yürüyenler (10 Bölüm)
2003 – Türk Sinemasında İETT’nin Serüveni
2004 – 2005 – Konuşan Yeşilçam (30 Bölüm)
2007 – Basının Kısa Tarihi (10 Bölüm)
2007 – Türkiye’nin Hatıra Defteri (10 Bölüm)
2009 – Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2008 Başarılı Gazetecileri, Mahmut Tali Öngören Ödülü.
2009 – Yargıdan Türkülere

İlgili Makaleler

Nebil Özgentürk hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu