Natalia Gutman kimdir

Ad Soyad: Natalia Gutman Doğum Tarihi: 14 Kasım 1942 Nereli: Kazan Rusya (SSCB) Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Natalia Gutman kimdir, Natalia Gutman Grigoryevna, 14 Kasım 1942 tarihinde Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kazan’da doğdu. Kazak asıllıdır. Moskova’da büyüdü. İlk ve ota eğitiminin ardından Moskova Konservatuvarı’na girerek “Mistislav Rostropovich” ile çalışmalarına devam etmiştir.

Rus viyolonselist Natalia Gutman ilk müzik eğitimini 5 yaşındayken büyükbabası Anisim Berlin ve Profesör Galina Kozolupova’dan aldı. Ardından son zamanların ünlü müzisyenleri hocası viyolonselist Mistislav Rostropovich, piyanist Sviatoslay Richter ve kocası viyolonselist Oleg Kagan’dan dersler almıştır.

Natalia Gutman, 1967 yılında, Natalia Gutman Münih ARD Yarışmasını kazanarak, uluslararası müzik kariyerine başlangıç yapmıştır. O günden beri de Viyana ve Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, Münih ve St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam’daki Concertgebouw Orkestrası gibi birçok orkestrayla, tüm kıtalarda performanslar sergilemiştir.

Amerika, Avrupa ve Japonya’da birçok ülkede turneler yapmış ve uluslararası müzik yarışmalarına katılmıştır.

Natalia Gutman’ın bir diğer ilgi alanı da, oda müziğidir. Çağdaş eserlerin birçoğunun prömiyerini yapmıştır; bu bağlamda Alfred Schnittke, bir sonatını ve ilk Viyolonsel Konçertosunu ona ithaf etmiştir. Bach’ın tüm solo s Moskova, Berlin, Münih, Madrid, Barselona ve diğer yerlerde sunulmuştur.

Ayrıca Lizbon, İstanbul, Boston, Montreal, İtalya, Hollanda, Tayvan, Mancnester, Almanya ve İsviçre’de de orkestra konserleri organize edilmiştir. Ayrıca, Kolja Blacher ve Elisso Virsaladze’ye ile oluşturduğu Trionun İspanya, Lüksemburg ve Almanya’da verdiği konserler yanı sıra, Elisso Virsaladze’yle de İspanya, Belçika, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde birçok oda müziği turnesine çıkmıştır.

2008 senesinde, Yuri Bashmet, Viktor Tretjakov ve Vassily Lobanoy‘la birlikte yaptığı başka bir kuartet turnesi kapsamında birçok Avrupa şehri ziyaret etmiştir.

Önemli resitalleri arasında Sviatoslav Richter eşliğinde çaldığı Chopin cello sonat yorumu sayılabilir. Ayrıca Emi records için Philadelphia orkestrasıyla Shostakovich’s cello konçertosu ve Dvorak op 104 si minor cello koncertosunun yorumlarının kaydını yapmıştır. Bunlar dışında 20. yy çağdaş bestecilerinin birçok eserini de yorumlamıştır.

Genç müzisyenlere kendini adayan Natalia Gutman, dünya çapında uzmanlık dersleri vermektedir. Musikhochschule Stuttgart’ta uzun yıllar profesör olarak çalışmış olup, öğretmenliğe halen Moskova’da devam etmektedir. Natalia Gutman, 1990 yılında Oleg Kagan ile birlikte, Bavyera Alplerinde uluslararası bir oda müziği festivali başlatmıştır.

Mayıs 2005’te, Federal Almanya Başkanı Köhler, Natalia Gutman’a en yüksek Alman nişanı olan “Bundesverdienstkreuz 1. Klasse”‘yi vermiş olup; 2006 senesinde sanatçı, Londra’da “Kraliyet Müzik Koleji akademisyenliğine” aday gösterilmiştir.

“Seacross Managemeru Ltd. Strings Unlimited” tarafından Bayan Natalia Gutman’a verilen oldukça cömert bir hediye olan ve yapım tarihi 1731’e kadar uzanan, İtalya’nın Cremona şehrinde üretilen şaheseri “Guarneri del Gesu” Viyolonsel çalmaktadır

İlgili Makaleler

Natalia Gutman hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu