Mustafa Çalışkan kimdir

Ad Soyad: Mustafa Çalışkan Doğum Tarihi: 1968 Nereli: Nevşehir Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mustafa Çalışkan kimdir, İstanbul İl Emniyet Müdürü.

Mustafa Çalışkan, 1968 yılında Nevşehir‘de doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri‘de tamamlayarak 1983 yılında Ankara Polis Koleji Sınavını kazandı. 1987 yılında Polis Akademisi’ne girdi ve 1991 yılında mezun oldu.

1991 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğülarak göreve başladı. Sırasıyla İstanbul, Yalova, Batman, Kırşehir, Sakarya ve Adana illerinde görev yaptı. 2001-2002 yılları arasında BM Polis Barış Gücü’nde (Doğu Timor) , 2005-2006 yılları arasında da Kosova’da BM Polis gücünde görev aldı.

Polis Koleji, Polis Akademisi, Adalet Meslek Yüksek Okulu, İstanbul Adli Tıp Enstitüsü Yüksek Lisans programından mezun oldu. Ayrıca Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’na bağlı Din Sosyolojisi Bilimdalı’nda doktorasını bitirmiştir.

2014 yılı Ocak ayında istanbul’a emniyet müdürlüğü emrine atanan Dr. Mustafa ÇALIŞKAN Yıkıcı Bölücü Örgütlerle Mücadele, VİP, Terörle Mücadele Kurslarını görmüştür. 31 Ağustos 2015 tarihine kadar İstanbul emniyet müdürlüğünde Terörle Mücadele, Bomba İnceleme ve İmha ile Tanık Koruma Şube Müdürlüklerinden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı görevi yaptı. Haziran 2015 ayınEmniyet Müdürü oldu.

İyi derece İngilizce bilen Dr. Mustafa ÇALIŞKAN, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İstanbul İl Emniyet Müdürü olan Selami Altınok‘un 28 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından erken seçim hükümetinde içişleri bakanı olarak atanması nedeniyle İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü koltuğu boşalmıştı. Mustafa Çalışkan, 31 Ağustos 2015 tarihinde vekaleten İçişleri Bakanı görevine getirilen Selami Altınok‘tan boşalan makama İstanbul İl Emniyet Müdürü olarak atandı. Hemen ardından 2 Eylül 2015 tarihinde asaleten İstanbul İl Emniyet Müdürü oldu.

Mustafa Çalışkan, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETO’cuların kalkıştıkları darbe teşebbüsünde Boğaziçi Köprüsü‘nün kapatıldığını telsizden duyunca, iki korumasıyla bölgeye hareket etti. İstanbul İl Emniyet Müdürü olarak Mustafa Çalışkan ve yanında bulunan iki korumasına köprüde bulunan darbeci askerler tarafından ateş açıldı. Çalışkan yara almadan olayı atlatırken, korumalarından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli Münir Alkan şehit oldu, diğer polis memuru Mehmet Önay ise yaralandı. Yara almadan kurtulan Çalışkan, daha sonra yapılan tüm operasyonları koordine etti.

Mustafa Çalışkan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu