Murat Çetinkaya kimdir

Ad Soyad: Murat Çetinkaya Doğum Tarihi: 1976 Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Murat Çetinkaya kimdir, 11 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Murat Çetinkaya, 1976 yılında doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler sını tamamlayan Çetinkaya, halen aynı Üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.

Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başladı. Uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankasında devam eden Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin de bulunduğu Bankanın çeşitli iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev aldı.

Murat Çetinkaya 2008 yılından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Murat Çetinkaya, Türkiye’de ‘faizsiz bankacılığı’ en iyi bilen isimlerin başında geliyor. Körfez bölgesindeki finans çevrelerinde çok iyi tanınan isimlerden biri olan Murat Çetinkaya, Kuveyt Türk döneminde, bankanın Dubai’deki iştiraki olan Kuveyt Türk Dubai’yi kuran isim olarak anılıyor.

Murat Çetinkaya, 2003 yılında Halkbank’taki dönüşüm sürecinde görev yaptı. Halkbank’ta görev yaparken, bankanın halka açılması sürecini yürüten ekip içinde de yer almıştı.
Aynı zamanda Pamukbank birleşmesini yürüten ekipte de yer aldı.

Murat Çetinkaya, 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atandı.

19 Nisan 2016 tarihinde görev süresi dolan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı‘nın yerine 11 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, G20 tarafından kurulan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesel Danışma Grubu’nun (BDG) 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren Eşbaşkanı oldu.

İlgili Makaleler

Murat Çetinkaya hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu