Murat Boz kimdir

Ad Soyad: Murat Boz Doğum Tarihi: 07 Mart 1980 Nereli: Zonguldak Meslekler: , Ölüm Tarihi: -- Burcu: Balık Yaş: 42

Murat Boz kimdir, Murat Boz, Aşkı Bulamam Ben adlı parçasıyla çıkış yapmış meşhur Türk Pop Müziği sanatçısı ve Sinema oyuncusu.

Murat Boz, 7 Mart 1980‘de Zonguldak, Karadeniz Ereğli ilçesinde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandıktan sonra İstanbul’a geldi.

Atatürk Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey gibi yerlerde konserlerde vokal yaptı. 1998 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında erkek solist dalında Türkiye birincisi oldu.

1999 yılında Bilgi Üniversitesi Jazz Vokal Bölümü’nü burslu olarak kazandı. Ardından eğitimine 2003 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’nde devam etti. Uzun bir süre Tarkan’nın vokalistliğini yapan Boz, eğitimine halen devam etmekte.

Eski bir Grup Rapsodi solisti olan Murat Boz, 2006 yılında “Aşkı Bulamam Ben” isimli parçası ile Türk Pop Müzik dünyasına hızlı bir giriş yaptı.

Şarkı söylemeyi, yüzmeyi ve hayvanları çok seven müzisyen Shakira, Tarkan, Nilüfer, Nazan Öncel, Demet Sağıroğlu, Hande Yener, Nil Karaibrahimgil, Emel Müftüoğlu, Burcu Güneş, Grup Hepsi, Zeynep Dizdar ve Zeynep Mansur gibi isimlerin albüm ve sahne performanslarında çalıştı.

Bunların yanı sıra McDonalds, İstikbal ve Kola Turka’nın reklam müziklerinde seslendirme yaptı.

Ocak 2016’da başrollerini Burak Özçivit ve Aslı Enver’le paylaştığı Kardeşim Benim filmi vizyona girdi. Nisan’da dördüncü stüdyo albümü olan Janti’yi DMC aracılığıyla yayımladı. Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı Türkiye’de bir numara olurken ikinci klip “Adını Bilen Yazsın” iki numaraya kadar yükseldi. Aralık’ta İrem Sak ve Yasemin Allen ile başrolünü paylaştığı Dönerse Senindir filmi vizyona girdi.

Ocak 2017’de Murat Boz, 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumunda oyunun evet olacağını açıkladı.

Murat Boz, ayrıca kendisine ait albüm ve single projelerinin dışında çeşitli projelerde yer aldı. 2011 – 2016 seneleri arasında yayınlanan ses yarışması O Ses Türkiye’nin 2014 – 2015 yıllarındaki dördüncü sezonu hariç tüm sezonlarında jürilik yaptı. Yarışmanın ilk sezonunda, kendi takımında yer alan sekiz yarışmacı arasından finale kalan Oğuz Berkay Fidan, finalde de en çok oyu alarak birinci oldu. Böylece kendisi de yarışmanın ilk sezonunun kazanan jüri üyesi oldu. Hürriyet’ten Ceren Şehirlioğlu, şarkıcının jüri üyeliğini takdir ederek “Pek bir vicdanlı, şefkatli. Öte yandan yüksek enerjisi zaman zaman fazla ilgi bekler gibi görünmesine sebep oluyor. Arada sırada lise seviyesi espriler yapsa da yedi jüri arasında en samimi duranlardan biri.” yorumunu yaptı.

Murat Boz, 2011 yılı sonlarında Türkiye’de gerçekleşen Van depremi mağdurlarına yardım için Aralık 2011’de düzenlenen Van İçin Pop konserinde sahne aldı. 2012’de Greenpeace tarafından Kuzey Kutbu’nun korunması amacıyla düzenlenen kampanyaya destek verdi, kampanya için çekilen filmin Türkçe olarak seslendirilmesinde görev aldı. Bunların yanı sıra 2010’dan bu yana çeşitli firmaların reklam filmlerinde oynadı, 2012 yılında yer aldığı bir reklam dahilinde yapılan yarışma sonucunda seçilen kişiler “Soyadımsın” şarkısının klibinde rol aldı.

İlk şarkılarını yayımlandığı sıralarda yorum tarzı, Tarkan’a benzetildi. Kendisi bu durumu, uzun süre Tarkan’ın vokalistliğini yapmasına bağladı, benzetmelerden rahatsız olmadığını ifade etti. Maximum ve Şans albümlerinde hareketli şarkıları ön plana aldı, üçüncü stüdyo albümü Aşklarım Büyük Benden’de ise orta tempolu şarkılara yer verdi. Kendisi, daha olgun bir söylemin var olduğunu söylediği Aşklarım Büyük Benden albümündeki şarkıları ruh haline göre seçti. Müzik eleştirmenleri, albüm için olumlu eleştiriler sundu, şarkıcının “iyi bir yönelim” içinde olduğu ve “olgunluk dönemine yaklaştığı” yazıldı.

Piyano, keman, davul ve ney çalabilen Murat Boz, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli firmaların reklam yüzüdür ve bu firmaların reklam filminde rol almıştır. O Ses Türkiye programının dört jüri üyesinden biridir ve ilk sezonun kazanan jüri üyesidir. Ödülleri arasında dört Altın Kelebek Ödülü ve iki Kral Müzik Ödülü bulunmaktadır.

Murat Boz 2016 yılında, Kardeşim Benim filmi çekimlerinde tanıştığı Aslı Enver ile ilişkileri başladı bu birlikteliğini sosyal medya hesabında çekildikleri fotoğrafı paylaşarak hayranlarına duyurdu.

2019 yılında Murat Boz, Öldür Beni Sevgilim komedi filminde oynadı. 1 Mart 2019’da yayınlanan film, ticari olarak başarılı değildi ve 2019 Haziran’ın itibaren 2019’da Türkiye’nin en çok izlenen onuncu filmi oldu.[53][54] Filmin müziğinden çıkan ana şarkının müzik videosu Şubat 2019’da yayınlandı. Temmuz 2019’da, Boz’un altıncı single’ı “Aşk Bu” DMC tarafından yayımladı. Fikri Karayel tarafından yazılmış ve Ozan Çolakoğlu tarafından düzenlenen şarkı, Şile’de kaydedilmiş bir müzik videosu ile birlikte yayınlandı. Milliyet’ten Mayk Şişman, single’ı “özellikle nakarat sonrası melodisiyle yılın en dikkat çeken şarkılarından biri” olarak nitelendirdi.

Murat Boz Albümleri

  • 2007 – Maximum.
  • 2009 – Şans.
  • 2011 – Aşklarım Büyük Benden.
  • 2016 – Janti.

Murat Boz Filmleri

  • 2014 – Hadi İnşallah.
  • 2016 – Kardeşim Benim.
  • 2016 – Dönerse Senindir.
  • 2017 – Kardeşim Benim 2.
  • 2018 – Öldür Beni Sevgilim.

İlgili Makaleler

Murat Boz hakkında ziyaretçi yorumları

5 Yorum

  1. aşkım sana bayılıuyorum cok tatlsıın seni öpcem ya yicerm seni ay lav yu iyiki elizden ayrıldın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu