Muharrem İnce kimdir

Ad Soyad: Muharrem İnce Doğum Tarihi: 04 Mayıs 1964 Nereli: Yalova Meslekler: , Ölüm Tarihi: -- Burcu: Boğa

Muharrem İnce kimdir, 1964 Yalova doğumlu öğretmen ve siyaset adamı. Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne, Cumhuriyet Halkp Partisi‘nden 22. dönemde Yalova milletvekili olarak seçilmiş ve içinde bulunduğumuz 23. dönemde de milletvekililiği görevine devam etmektedir.

Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964’de ZekiyeŞerif İnce çiftinin çocukları olarak Yalova’nın Elmalık köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Yalova’da bitiren İnce, lisans eğitimini BursaUludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği Bölümünde tamamladı.

Fizik öğretmeni ve okul müdürü olarak olarak birden fazla lisede görev almasının yanı sıra özel dershanelerde de eğitmenlik görevi yaptı. Bir süre Yalovaspor‘un basın sözcüğü görevinde bulunan İnce, Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği il başkanlığı görevinde de bulundu.

2002 genel seçimlerinde CHP Yalova milletvekili olarak TBMM‘ne girdi. 2007 genel seçimlerinde de partisi tarafından aday gösterildi ve seçim sonucunda meclisteki yerini korudu.

TBMM’de 25 Aralık 2009 tarihinde yaptığı Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetinin çalışmalarını 10 dakikada özetlediği konuşma internette paylaşılma rekorları kırdı, bir çok gazete ve derginin internet sitesinde yüzbini aşkın yorum aldı.

Muharrem İnce, siyasete atılmasının ilk yıllarında özellikle eğitim alanında aktif çalışmalarda bulundu. Bu dönemde yasama faaliyetleri sırasında sık sık sert çıkışlarıyla, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekilleri ve hükümetle girdiği polemiklerle dikkat çekti. TBMM‘de İmam Hatip Lisesi mezunlarına üniversiteye giriş sınavında düşük katsayı uygulamasını sonlandırmak üzere hazırlanan yasa tasarısıyla ilgili görüşmeler sırasında iktidar partisini ağır dille eleştirdi. O dönem kürsüde yaptığı konuşmada, AKP milletvekillerine kaçının çocuğunu İmam Hatip Lisesi’nde okuttuğunu sordu ve sadece bir kişinin parmak kaldırmasının ardından da tepki gösterdi.

13 Haz 2011 tarihinde yapılan Türkiye milletvekili seçimlerinde tekrar Yalova CHP milletvekili seçildi. bu 24. Dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu Üyesi oldu.

Ülkü İnce ile Evli ve Salih Arda İnce adında bir oğlu olan Muharrem İnce, hâlen TBMM’deki milletvekilliği görevine devam etmekte aynı zamanda da CHP Grup Başkan vekilliği görevini yürütmektedir.

Muharrem İnce’nin tek çocuğu olan oğlunun ismi Salih Arda İnce‘dir. İnce ailesi Eylül 2017’de oğulları Salih Arda’nın mürüvvetini gördüler. Salih Arda İnce, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın kızı İdil Göknil Işıklar evlendi.

Muharrem İnce ve Ailesi
Muharrem İnce ve Ailesi

TBMM’de yaptığı ateşli konuşmalarda ülke gündemine giren Muharrem İnce, zaman zaman parti yönetimi ve Kemal Kılıçdaroğlu’na da muhalif çıkışlarıyla gündeme geldi. İnce, 18 Ağustos 2014 tarihinde grup başkan vekilliğinden istifa ederek CHP kurultayındada genel başkanlığa aday oldu. Ancak Kılıçdaroğlu’nun 740 oyuna karşılık 415 oyda kaldı. İnce, 3 Şubat 2018’deki 36. Olağan Kurultay’da bir kez daha aday oldu ve 447 oy alarak 790 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında kaldı.

CHP’nin 24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanı seçimlerinde adayı Muharrem İnce oldu. İnce’nin adaylığına tüm milletvekilleri destek verdi.

2012 yılında “Buyurun Sayın İnce” adlı bir kitap yazmıştır.

İlgili Makaleler

Muharrem İnce hakkında ziyaretçi yorumları

4 Yorum

 1. Sayın Muharrem İnce
  Ben,67 yaşindiyım.lisansüstü eğitimli ve emekliyim.ilk oyumu Demirele..diğer seçimlerde hep chp.ye veya dsp. Ye Özalın ilk seçiminde de ANap.a oy verdim.Chp.niçin iktidar olamaz.Halkın tahsil düzeyi düşüktür.Tİpik ortadoğu ülkelerinden bir tık üstünde.En önemlisi toplumun %75 i sağcı,dindar ve tutucu yani mutaassıp. Boyle bir kesimden chp. Oy istiyor.verirler mi.O halde chp.tüzük değişikliği yapıp ortanın solu politikasından vazgeçip.Özal gibi,halkcı merkez politikayla.liberal,milliyetçi,sağcı,solcu vedinci kesimlerle bir olmalıdır.

 2. dede,
  oy isteyeceği adamın derdini dert edinmeyen, iktidara gelince ne yapacağını önceden planlamayan adama millet akıllı olsa oy verir mi? vermez tabi ki. chp de o yüzden oy alamıyor, millet akıllı artık. yapacağı bir uygulama yok ki. varsayalım kazara iktidar oldular. ne yapacaklar? ancak bugün kızdıkları bazı kişilerin kafalarını koparıp, bazılarını içeri tıkmaya akılları eriyor. ve de bazı gazeteleri kapatmayı sadece. hiç onların şuraya şu köprüyü yapacağız, şuraya şu santrali kuracağız, şurada şöyle işletmeler yapacağız dediklerini duyduk mu? ancak yuvarlak laflar ve rakiplerin yanlışları (varsa, yoksa da yalana başvururlar. iftira atmak bedava) üzerinden ve sosyal yaşam üzerinden (artık sadece boş yalanlardan ibaret olan) korkutmalarla yola devam.
  bu arada ben de metu’ lüyüm dedeciğim.

 3. bir aday çıkması gerekiyor.
  yenilceklerini bile bile bir aday gerekiyodu
  usulca bekleyip secimin bitmesini bekliyordu
  ince ince yol ama istiyordu
  ince ince muharrem ince

 4. Halkın büyük çoğunluğunun her geçen gün afrikadaki geri kalmış insanlığa yaklıştığı bir toplumun önüne dünya siyasetini iyi bilen tüm olumlu sıfatları barındıran kim olursa olsun Ekonomi prof.ları, vb. sandıktan çıkamaz. maalesef halk olayın farkında değil. 20 yıla kalmaz 2. kurtuluş savaşına hazır olalım. Bu tiyatro 1940 lı yıllarda tasarlandı ve uygulamaya konuldu. her geçen gün daha da hızlanıyor. BOP. BOP oynayalım mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu