Muhammed bin Nayif kimdir

Ad Soyad: Muhammed bin Nayif Doğum Tarihi: 29 Ağustos 1956 Nereli: Suudi Arabistan Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Muhammed bin Nayif kimdir, Veliaht Prens, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanıdır. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’in yeğenidir.

Muhammed bin Nayif, 30 Ağustos 1956 tarihinde Suudi Arabistan, Cidde’de doğmuştur. Babası Prens Nayef bin Abdülaziz Al Suud‘dir. Annesi Al Jawhara bint Abdülaziz bin Musaed bin Jiluwi’dir. Babası 2012 yılında İçişleri Bakanı iken öldü.

Prens Muhammed bin Nayif, Suudi Arabistan’daki eğitimini ABD‘de tamamladı. Portland’daki Lewis&Clark Koleji’nde dersler alan Muhammed 1985 – 1988 yılları arasında FBI‘ın düzenlediği güvenlik eğitimlerine katıldı, daha sonra ise 1992 – 1994 yılları arasında Scotland Yard‘da anti-terör birimlerinde eğitim aldı.

Suudi Arabistan‘a döndükten sonra bir süre işadamlığı yaptı. 1999 yılında İçişleri Bakanı’nın güvenlik işlerinden sorumlu yardımcılığına getirildi. Görevi süresince bakanlıkta sivil savunma direktörlüğü de yapan Muhammed bakanlığın etkin isimlerinden biri oldu.

Kasım 2009 ayında Kral Abdullah bin Abdülaziz tarafından Yüksek Ekonomi Konseyi üyesi olarak atandı. 2012 yılında İçişleri Bakanı Yardımcısı olarak atandı ve babası 2012 yıın ardından İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

‘Terör’le mücadele programlarının uygulanmasında Washington ile birlikte çalışan Prens Muhammed bin Nayif istihbarat paylaşımını da büyük ölçüde artırılmasını sağladı. Ocak 2013 yılında İngiltere başbakanı David Cameron ile görüştü. 14 Ocak 2013‘te ABD Başkanı Barack Obama ile Washington’da görüştü. ABD ile yakın ilişkilerinden dolayı kabinedeki en Amerikan yanlısı bakanlardan biri olarak görülmektedir.

Muhammed bin Nayif’e şimdiye kadar kadar dört suikast girişiminde bulunuldu.

23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı tarafından Salman Bin Abdülaziz Kral ilan edildi. Abisinin Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı. Ancak, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’in yeğenidir.

İkinci veliaht olarak da kral Salman Bin Abdülaziz‘in oğlu prens Muhammed bin Salman olduğu açıklandı. Haziran 2017’de Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, veliaht prens Muhammed bin Nayif‘i görevden alarak yerine oğlu Muhammed bin Salman‘ı atadı.

Muhammed bin Nayif, Reema binti Sultan Al Saud ile evlidir. Sarah ve Lulua adlarında iki kızı vardır.

İlgili Makaleler

Muhammed bin Nayif hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu