Mualla Sürer kimdir

Ad Soyad: Mualla Sürer Doğum Tarihi: 14 Ağustos 1902 Nereli: Nevşehir Meslekler: , Ölüm Tarihi: 21 Ekim 1976

Mualla Sürer kimdir, Türk, tiyatro ve sinema sanatçısı.

Mualla Sürer ; 14 Ağustos 1902’de Nevşehir’de dünyaya geldi. Yeşilçam Sokağı’nın tam girişindeki binanın birinci katında otururmuş,Filmlerde kullanılmak üzere film kostümleri dikerken, 1953 yılında Hulki Saner‘in teklifiyle film çevirmeye başlayan Mualla Sürer, hiç ummadığı bir şekilde sinemada başarıya imza attı ve Türk sinema tarihinin kilometre taşlarından biri haline geldi. Genellikle Türk sinemasında “salon” filmlerinde, yardımcı kadın oyuncu olarak roller aldı. Genellikle sonradan görme, huysuz ve acuze kadın rolleri ile tanınmıştır. özellikle bedia karakteri ile vahi öz ile iyi bir ikili oluşturmuştur.

Sert bir maarif müfettişi, yufka yürekli bir dadı, gözü genç erkeklerde bir şen dul, kurallarına bağlı, despot bir kız lisesi müdiresi, huysuz bir kayınvalide, duvak düşkünü evde kalmış yaşlı kız tiplemelerini üstlenir; açık sarı platin saçları, yüzündeki hoşnutsuz ifadeyle adeta perdede bir rüzgar gibi eserdi.Çocuk kaçırır, cepçilik yapar, ama ille de Turist Ömer´den çok çekerdi.

Çoğu fotoroman tadındaki filmlerinden ilki 1953 yılında çevrilen Osman Seden‘in yönettiği Öldüren Şehir’di. Ayhan Işık, Belgin Doruk, Nubar Terziyan, Kadir Savun ve Kenan Pars‘la paylaşmıştı rolünü.

Son filmi ise 1976′da Perihan Savaş, Mahmut Hekimoğlu ve Aliye Rona ile oynadığı, senaryosunu Safa Önal‘ın yazdığı Perişan isimli film oldu.

Mualla Sürer Türk Sineması’nın en önemli karakter aktrislerinden biriydi kuşkusuz. Vahi Öz ile öyle bir çift oluşturmuşlardı ki, seyirci perdedeki bu hayali gerçek sanır, onların evli olduklarına inanırdı.

200′e yakın filmde rol aldı. Turist Ömer filmleri ve Vahi Öz‘ün partneri denince akla gelen sanatçımız Mualla Sürer, “Horoz Nuri” rolünü oynayan tonton sanatçı Vahi Öz‘ün ‘Bedia’ adıyla ya karısı, ya sevgilisi ya da belalısı olurdu.

Horoz Nuri’nin onu hep yüksek sesle ‘Bediaaa’ diye çağırması hiç unutulmaz.

Filmlerinde ona sesini verenler ise Nezahat Tanyeri ve Suna Pekuysal‘dı.

Mualla Sürer, 28 Eylül 1976’dan beri tedavi görmekte olduğu hastanede, 21 Ekim 1976`da 74 yaşındayken kalp ve solunum yetmezliğinden öldü.

İlgili Makaleler

Mualla Sürer hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu