Miyamoto Musashi kimdir

Ad Soyad: Miyamoto Musashi Doğum Tarihi: ?? ?? 1584 Nereli: Harimo, Japonya Meslekler: , Ölüm Tarihi: 13 Haziran 1645

Miyamoto Musashi kimdir, Ünlü samuray

Miyamoto Musashi, 1584‘te Harimo vilayetinde doğdu. Doğumu esnasında annesini kaybeden Miyamoto, üvey annesinin yanında büyüdü. Babasını kaybettiğinde ise henüz 9 yaşındaydı. ( Babası ile ilgili kesin bir bilgi olmamasına karşın, öldüğü sanılmaktadır. ) Çocukluğunda fiziksel görünümü oldukça etkileyen bir hastalık olan egzama‘ya yakalandı. ( Bazı kaynaklar, hastalığa yakalanmasının sebebini Miyamoto’nun silahsız ve savunmasız yakalanmamak için yıkanmadığından kaynaklandığını yazar. )

Miyamoto, henüz küçük yaşlarda ileride adından söz ettireceğinin sinyallerini veriyordu. Oyle ki, daha 13 yaşında ilk rakibini yenerek zafer ile tanıştı.

16051612 yılları arasında bütün Japonya’yı gezdi. 30 yaşında, 60 üzeri dövüş yaptı ve hiç yenilmedi. Her dövüşünden zaferle ayrılan Miyamoto, en önemli zaferini 1612 yılında, zamanının en ünlü samurayı Sasaki Kojro’yu yenerek kazandı. Aynı yıl kendi okulunu kurdu.

1634’te üvey oğlu Iori Kokura’ya yerleşti. Ön sıralarda bulunduğu bi savaşta atılan bir taşla ağır yaralandı ancak hayatına devam edebildi.

Yaşamının son dönemlerinde tahta ve metal oyarak eserler ortaya koydu. Zen fırçasıyla çeşitli tablolara imza attı. Miyamoto Musashi, bir samurayın mutlaka başka alanlarda da kendine yer edinmesi gerektiğini savunurdu.

1643’te Reigendo mağarasında yaşamaya başladı. En önemli eseri olan 5 Çember Kitabı (GO RIN NO SHO) nı, 1645 yılında bu mağarada, öğrencisi Teruo Moboyoki’ye ithafen yazdı. Bu eser dünya çapında nam salmakla berababer, bugün hâlâ dövüş okullarında ders kitabı olarak kullanılmaktadır.

 

 

5 Çember Kitabı tüm savaş sanatları kaynakçalarının baş yapıtı oldu. Savaş sanatları dışında bir çok alan da da kullanıldı ki Miyamoto’nun bu eseri yazmasındaki amaç buydu. Hâlâ bir çok işadamı alanlarında bu kitaptan rehber olarak faydalanmaktadır. Musashi, eserinin, savaş stratejisi üzerine bir tez değil, stratejiyi öğrenmek isteyenler için bir rehber oldugunu belirtmişti.

Musashi, dünyaya bu önemli eseri armağan ettikten birkaç hafta sonra

İlgili Makaleler

Miyamoto Musashi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu