Mithat Bereket kimdir

Ad Soyad: Mithat Bereket Doğum Tarihi: 10 Ekim 1966 Nereli: Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Mithat Bereket kimdir, Eski basketbolcu , televizyoncu, savaş muhabiri, gazeteci

Mithat Bereket, 10 Ekim 1966’da Ankara’da doğdu.

İlk öğrenim ,orta ve lise tahsilini TED Ankara Koleji’nde 1984 yılında mezun olana kadar sürdürmüş , ve ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü okuyarak bitirdi. Amatör olarak üniversite yıllarak basketbol oynamaya devam etmiş ve Milli Takım’da oynamıştır.

Üniversitelerarası değişim programı ile bir yıl Amerika’da Stanford Üniversitesinde eğitimini sürdürdü. Üniversite öğrenimi sırasında Milliyet Gazetesi’nin açmış olduğu yarışmalarda ödüller aldı. 1988 yılında üniversiteden mezun oldu ve İngiltere’de Lancester Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde “Kıbrıs” konulu yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Aynı dönemde BBC‘de televizyon muhabirliği kurslarına katildi. Halen aynı okulda “Köktendinci hareketler” konusunda doktora öğrenimine devam ediyor.
1990 yılında 32. Gün dış haberler muhabirliği ile başladığı meslek hayatını aynı programda dış haberler editörü olarak sürdüren Bereket, Milliyet Gazetesi’nde de çalışmalarına devam etti. Ayrıca, 1997-98 yıllarında Best FM’de Sesli Gazete programını hazırladı. Hazırlayıp sunduğu Pusula Haber Programı 1995 yılında Kanal D’de, 1996 yılında Star TV’de yayınlandı. Pusula, 1999 yılından bu yana NTV’de ekrana gelmektedir.

Özellikle Güneydoğu sorunu ve PKK, Bosna-Hersek‘te savaş, Ortadoğu sorunu ve siyasal İslam konularındaki çalışmalarıyla tanınan Mithat Bereket, halen NTV’de Dış Haberler Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, bazı önemli olaylarda ana yorumcu olarak yer almıştır. Bill Clinton‘un Türkiye ziyareti (9 saat canlı yayın), İstanbul’da OSCE Zirvesi (2 gün, 10 saat canlı yayın), Avrupa Birliği-Helsinki Zirvesi (8 saat canlı yayın), Yunanistan Genel Başkanlık Seçimleri (canlı), Kıbrıs Genel seçimleri (canlı) ve ABD Başkanlık seçimleri bunlardan bazılarıdır. Serbest gazeteci ve savaş muhabiri olarak dünyanın birçok ülkesinde bulunan Bereket, aralarında Nelson Mandela, Benazir Bhutto, Muammer Kaddafi, Teslime Nesrin, Mesut Barzani, Celal Talabani, İzak Rabin, Şimon Peres, Frederik De Klerk, Tarık Aziz, Şamil Basayev, Benyamin Netanyahu ve Antonia Di Pietro, Jörg Haider, Yaser Arafatın da olduğu bir çok lider ve devlet adamıyla röportajlar yaptı.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya, Radyo-Televizyon ve Sinema, Halka İlişkiler ve Tanıtım Bölümlerinde öğretim görevlisidir.

İlgili Makaleler

Mithat Bereket hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu