Mike Joseph Mignola kimdir

Ad Soyad: Mike Joseph Mignola Doğum Tarihi: 16 Eylül 1962 Nereli: Kaliforniya, A.B.D. Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Mike Joseph Mignola kimdir, ZombieWorld, Ironwolf, Batman gibi farklı çizgiroman serilerinde yazarlık ve çizerlik yapmış olsa da, asıl ününü sinemaya da aktarılan Hellboy serisi ile kazanmış olan, Eisner ödüllü Amerika’lı çizgiroman yazarı, çizer ve çinici.

Mike Joseph Mignola, 16 Eylül 1962 tarihinde, Berkeley, Kaliforniya, A.B.D.’de dünyaya geldi. Yayınlanmış olan ilk eseri, Comic Reader dergisinde yayınlanan Red Sonja (Kızıl Sonya)’nın bir ilistürasyonuydu; bundan bir yıl sonra, 1981 tarihinde ise aynı derginin 196. sayısının kapağını çizerek adını duyurmayı başardı.

1983 yılında, Marvel’in ünlü serisi Daredevil’in çinilerini yapmaya başlayan Mignola, The Incredible Hulk, Alpha Flight gibi serilerde çalıştıktan sonra, DC’ye geçti. DC’deyken Batman; A Death in the Family ve Cosmic Odyssey gibi başarılı serilerin kapağını çizen Mignola, kısa sürede firmanın en aranılan kapak çizerlerinden birisi haline geldi ve Bram Stoker’s Dracula’nın adaptasyonunu yaparak Topps firması ile çalıştı.

Uzun süre boyunca başka yazarların yazdığı serilere kapak ve iç çizimler yapan Mignola, 1994 yılında, yazım, çizim ve çinisini kendisinin yaptığı ilk seri olan Hellboy’un ilk sayısını piyasaya sürdü. Yazarın ilgilendiği mitoloji, folklor, hayalet hikayeleri gibi pek çok pulp etkeni bir araya getiren ve hikayesi kadar güzel çizimleri ile de dikkat çeken Hellboy, kısa sürede çizgiromanın ana akımına girerek popüler bir pop kültür ikonuna dönüştü. Mignola, 2007 yılına kadar bütün yazım ve çizimini üstlendiği Hellboy’un çizimlerini 2007 yılında çizer Guy Davis’de devrederek sadece öykü ve kapak tasarımları ile uğraşmaya döndü.

Hellboy, yönetmen Guillermo del Toro tarafından 2004 yılında sinemaya uyarlandı. Mignola’nın bütün yapım aşamasıyla bizzat ilgilendiği filmin devamı olarak 2007 yılında Sword of Storms adlı anime serisi ve 2008 yılında Hellboy II; The Golden Army (Hellboy II; Altın Ordu) adlı sinema filmi yayınlandı.

Mike Mignola, 8’i Eisner ve 4’ü Eagle olmak üzere ondan fazla çizgiroman ödülünün sahibidir.

İlgili Makaleler

Mike Joseph Mignola hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu