Mickey Rourke kimdir

Ad Soyad: Mickey Rourke Doğum Tarihi: 16 Eylül 1952 Nereli: New York, A.B.D. Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Mickey Rourke kimdir, Sin City, Iron Man II, 13 gibi Holywood’un unutulmaz aksiyon ve thriller filmlerinin başrollerinde yer almış olan New York doğumlu A.B.D.’li oyuncu ve senaryo yazarı. Amerikan Güreşçisi Robin Ramzinski karakterini canlandırdığı The Wrestler filmi ile 2009 yılında Altın Küre, Oskar, BAFTA ve Screen Actors Guild Award ödüllerini kazanmış olan Rourke, ayrıca 90’lı yıllarda ödül kazanmış olan profesyonel bir boksördü. Deneyimli oyuncu, son olarak The Expendables filminde jet-li, Jason Statham, Sylvester Stallone ve Bruce Willis gibi efsanevi oyuncularla beraber kamera karşısına geçmiştir.

Mickey Rourke ya da doğum adıyla Philip Andre Rourke, Jr., 16 Eylül 1952 tarihinde, Schenectady, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Henüz yedi yaşındayken anne babasının boşanması üzerine annesi ile beraber Florida’ya taşınan Rourke, burada annesi, kızkardeşi ve üvey babasıyla beraber büyüdü.

Ufak yaşlarda sporla ilgilenmeye başlayan Rourke, henüz 12 yaşındayken ilk boks maçını kazandı. 1964 ile 1972 yılları arasında yaptığı 26 boks maçından 20’sini kazanan genç sporcu, 1971 yılında, Florida’da gerçekleşen bir maçın yarısında sakatlanarak doktorların da tavsiyesiyle boksu bırakmaya kadar verdi. Aynı yıl içerisinde, halen Miami Beach Lisesi’nde okurken, The Serpent adlı okul oyununa katılarak ilk oyunculuk deneyimini yaşadı.

İlk sinema deneyimini usta yönetmen Steven Spielberg’in 1979 tarihli filmi 1941 ile yaşayan Rourke, 1985 yılına kadar pek çok filmde rol alarak oyunculuk yeteneklerini geliştirdi. Genç oyuncuyu üne kavuşturan film ise, başrollerini Kim Basinger ile paylaştığı erotik / drama 9½ Hafta oldu. Bu filmde oynadığı rol ile seks sembolü olarak anılmaya başlayan Rourke, 9½ Hafta’nın ardından Barfly, Angel Heart ve Year of the Dragon gibi pek çok önemli yapımda rol aldı. Fakat zamanla oyunculuk kariyeri kişisel hayatının ve alkol, uyuşturucu problemlerinin önüne geçmeye başlayarak genç oyuncunun sinema hayatını bitme noktasına getirdi.

1991 yılında oyunculuğu bırakma kararı aldığını açıklayan ve de hayatını tekrar yoluna koymak için boksa geri dönen Rourke, 19911994 yılları arasında profesyonel olarak boks yaşamına devam etti. Bu dönemde aldığı darbeler ve yaşadığı sakatlıklar nedeniyle kısa süre sonra boksu bırakmak zorunda kaldı; ayrıca yaralanan yüzünden büyük bir estetik ameliyat geçirdi. Ameliyatın başarısız olması nedeniyle yüzünde kalıcı izler oluştu.

90’ların sonunda oyunculuğa geri dönen Rourke, uzun süre boyunca kariyerinin eski görkemli yükselişini yakalayamadı. Bu dönemde oynadığı filmler arasında en iyileri Bullet, Double Team ve Animal Factory olarak gösterildi.

Mickey Rourke’un kariyerindeki ikinci büyük yükseliş, Frank Miller’ın aynı adı taşıyan çizgiromanından uyarlanan Sin City oldu. Robert Rodriguez tarafından yönetilen ve başrollerini Bruce Wills, Clive Owen, Jessica Alba gibi yıldızlarla beraber paylaştığı Sin City, yıldız oyuncuya Saturn, Chicago Film Critics ve Online Film Critics Society ödülleri kazandırdı.

2005 yılında çekilen Sin City’nin ardından aynı yıl Domino ve 2006 yılında Stormbreaker filmlerinde oynayan Rourke, 2008 yılında kariyerinin doruk noktası olarak tanımlanabilecek olan The Wrestler’da başrolü oynadı. Robin Ramzinski adındaki eski bir Amerikan Güreşçisi’ni canlandırdığı filmdeki rolü ile aralarında Altın Küre, Oscar ve Bafta gibi pek çok prestijli ödülün de bulunduğu 13 ödülü kazanan başarılı oyuncu, bu film sayesinde IMDB top 250 listesine girmeyi başardı.

Sin City’nin ardından gene çizgiroman uyarlamaları olan 13 ve Iron Man II filmlerinde rol alan Rourke, son olarak yıldızlar karması olarak nitelenen ve başrollerini Jet Li, Jason Statham, Sylvester Stallone ve Bruce Willis gibi efsanevi oyuncuların paylaştığı The Expendables’ta yer aldı.

Başından iki evlilik geçen Rourke, ilk olarak 1981 yılında, kendisi gibi oyuncu olan Debra Feuer ile evlendi. 1989 yılında, 9½ Hafta filminin tamamlanmasının ardından karısından boşanan oyuncunun ikinci evliliği ise, 1992 tarihinde Carre Otis ile yaptı. Uzun ömürlü olmayan bu evlilik de 1998 yılında boşanmayla sonuçlandı.

İlgili Makaleler

Mickey Rourke hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu