Michel Gondry kimdir

Ad Soyad: Michel Gondry Doğum Tarihi: 08 Mayıs 1963 Nereli: Versailles, Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Michel Gondry kimdir, Fransız yönetmen. Avrupa sinemasının en başarılı isimlerinden biri olan Gondry, görüntü dilini en iyi biçimde kullanan yönetmenlerden biri olmuş, kliplerinde ve filmlerinde kullandığı görsel efektler çığır açmış, özellikle daha sonra the-matrix’te de kullanılan “Bullet Time” teknolojisinin öncüsü olmuştur. Human Nature, Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve The Science of Sleep’i çeken yönetmen senarist Charlie Kaufman’la çalışmıştır.

8 Mayıs 1963’te, müzisyen bir anne ve ressam bir babanın oğlu olarak Versailles, Fransa’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarında ressam ya da mimar olmanın hayalini kuran Gondry, güzel sanatlar akademisinde grafik üzerine eğitim gördü. Okul yıllarında müziğe duyduğu büyük ilgi yüzünden Oui Oui isimli müzik grubunu kurdu. Oui Oui’nin bateristi olan Gondry, grubun video kliplerini de çekiyordu. Böylece ilk yönetmenlik tecrübelerini kazanmaya başlayan Gondry’nin çektiği video klipler İzlandalı şarkıcı Björk’ün de dikkatini çekti. Gondry’e Human Behaviour isimli şarkısının videosunu çekmesi için teklif götüren Björk, olumlu yanıt aldı ve Gondry şarkıcının toplam 6 klibinin yönetmenliğini yaptı. Bu ortaklık Gondry’nin film kariyeri için oldukça önemli açılımlar getirecekti.

Björk dışında Daft Punk, Radiohead, The White Stripes, The Chemical Brothers, The Vines ve Beck gibi müzisyen ve gruplarla da çalışan Gondry, birçok reklam filmini de yönetti. Gondry, Rolling Stones’un Like a Rolling Stone isimli videosunda ve 1998 tarihli Smirnoff votka reklamında da kullandığı ve sonraları The Matrix filminde de kullanılacak olan “Bullet Time” isimli teknolojinin öncüsü oldu. Gondry ayrıca Gap, Air France, Nike, Coca Cola, Adidas, Polaroid ve Levi’s’in de aralarında olduğu birçok markanın reklam kampanyalarındaardeşi Olivier ‘Twist’ Gondry de reklam ve klip yönetmeni olarak ün yapmış; The Stills, The White Stripes ve Hot Hot gibi gruplarla çalışmıştı.

Michel Gondry yönetmenliğe klip çekerek başlamış diğer yönetmenler Spike Jonze, David Fincher ve Marcus Nispel’le birlikte anılıyordu. Bu yüzden Hollywood‘un Michel Gondry’yle ilgilenmesi uzun sürmedi. 2001’de ilk uzun metrajlı sinema filmi Human Nature için kamera arkasına geçen yönetmen, usta senarist Charlie Kaufman’ın senaryosunu beyazperdeye aktarıyordu ve Gondry-Kaufman ortaklığı daha sonraki projelerde de devam edecekti. Human Nature olumlu eleştiriler alsa da Gondry’nin sinema kariyeri için çok parlak bir çıkış olmadı.

2003’te başrolde Jim Carrey’in oynadığı Pecan Pie isimli kısa filmi çeken yönetmen, aynı yıl çocukluğun ve hatıraların insan hayatındaki önemi ve hayal gücüne etkisini konu aldığı belgesel yapım I’ve Been Twelve Forever için kamera arkasındaydı.

2004 Gondry için oldukça önemli olacaktı. Zira yönetmen filmografisinde çok önemli bir yere sahip olacak olan, Charlie Kaufman’la ikinci kez birlikte çalıştıkları yapım Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ın hem yönetmenliğini yaptı hem de Kaufman ve Pierre Bismuth’la birlikte senaryosunu yazdı. Film Gondry’nin tüm dünyada tanınmasını sağladı ve ona ikinci filmiyle kült bir yönetmen olma saygınlığını kazandırdı.

2006’da yine fantastik ve büyüleyici bir görüntü diliyle kurguladığı ve gerçekle rüyayı ayırt edemeyen Stéphane Miroux’un hekti. Başrollerini sinema izleyicisinin Alejandro González Iñárritu’nun ilk filmi
Amores Perros’tan hatırlayacağı Gael García Bernal’in yanı sıra Charlotte Gainsbourg’un da paylaştığı film, Gondry’ye çeşitli festivallerden toplam 4 ödül kazandırdı.

Aynı yıl müzikal belgesel türündeki Dave Chappelle’s Block Party’nin de yönetmenliğini yapan Gondry, 2005 ve 2006 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology’de de çalıştı.

Michel Gondry’den

 

İlgili Makaleler

Michel Gondry hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu