Michael Stipe kimdir

Ad Soyad: Michael Stipe Doğum Tarihi: 04 Ocak 1960 Nereli: Decatur, Georgia, Amerika Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Michael Stipe kimdir, Gerçek adı John Michael Stipe’tır. Birçok müzisyenin ilham kaynağı olan, 80’li yıllardan bu yana albümleri tüm dünyada 40 milyon kopya satan R.E.M. grubunun vokali Stipe, politik duruşu, şarkı sözleri, global konulara hassasiyeti ile Amerika’nın en önemli kanaat önderlerinden ve figürlerinden biridir. Sözlerini yazdığı Losing My Religion isimli şarkı R.E.M.’in en çok bilinen çalışması olması dışında tüm zamanların en iyi beşyüz şarkısından da biridir.

4 Ocak 1960’ta Decatur, Georgia, Amerika’da dünyaya geldi. Babası asker olduğu için eyaletten eyalete taşındıkları hareketli bir çocukluk geçiren Stipe, Patti Smith’le ilgili makaleler okumaya başladıktan sonra, Smith’s Horses, Television’s Marquee Moon ve Wire’s Pink Flag albümlerini satın aldı. Bu üç albüm hayatını değiştirecekti. Müziğe olan tutkusunu keşfettikten sonra St. Louis’teki lise yıllarında bir punk-rock grubuna katıldı. İçe kapalı olan Stipe, zamanının çoğunu ablaları Lynda ve Cyndy’le birlikte geçiriyordu.

1978’te University of Georgia’ya fotoğraf eğitimi almak için kaydolan Stipe, sürrealizmle ilgileniyordu. Bir gün Wuxtry isimli plakçıda albümlere bakarken orda idareci olarak çalışan Peter Buck’la tanıştı. Bu tarihi buluşma ikilinin birlikte bir müzik grubu kurmak gibi ortak bir hayallerinin olduğu gerçeğiyle sonuçlandı ve çok geçmeden Stipe’ın çocukluk arkadaşları Bill Berry ve Mike Mills’in de aralarına katılmalarıyla R.E.M. kuruldu.

R.E.M., Türkçe’de hızlı göz hareketi denen ve uykunun en önemli bölümünü anlatmak için kullanılan “Rapid Eye Movement”ın kısaltmasıydı.

Grubun tüm üyeleriyle birlikte üniversiteyi bırakan Stipe, tüm zamanını müzik yazarak geçiriyordu, vokaldi. Chapel Hill, North Carolina’da verdikleri bir konserde daha sonra prodüktörleri olacak Jefferson Holt’la tanıştılar. Radio Free Europe isimli ilk single’ları kolej radyolarında sıkça çalmaya başladığında bu durum plak firması I.R.S. Records’un da ilgisini çekmişti. 1981’de grup ilk albümleri Chronic Town’u piyasaya sürdü. Şarkılarının karanlık ve gizemli sözleri, melodik alt yapıları ve Stipe’ın vokali, R.E.M.’i henüz ilk albümleriyle farklılaştırmıştı bile.

1983’te yayınladıkları Murmur isimli albümlerinin ardından başarı da kendiliğinden gelecekti. Stipe’ın gizemli ve örtük vokali ona kısa sürede büyük bir fan kitlesi kazandırmıştı. Ünlü aktör River Phoenix’le ve Kurt Cobain’le yakın arkadaş olan Stipe, 1994’te yazdığı Monster isimli şarkıyı hayatını kaybeden Phoenix’e adamıştı. Cobain’le de ortak projelerinin olduğunu ama müzisyenin intiharı nedeniyle bunun gerçekleşemediğini açıklayan Stipe, Kurt Cobain ve Courtney Love‘ın kızları
Frances Bean Cobain’in manevi büyükbabası oldu.

Natalie Merchant’la Photograph isimli şarkıyı kaydeden Stipe, Peter Gabriel’in single’ı “Red Rain“de şarkıcıya eşlik etti.

1998 yılında kahramanı ve ilham perisi Patti Smith’e adadığı Two Times Intro: On the Road with Patti Smith isimli bir koleksiyon albüm yayınlayan Stipe, aynı yıl film şirketi Single Cell’ i kurdu. 90’lı yıllarda başlayan sinema merakı sonucu
Oliver Stone’la ortak projeler üzerine çalışmıştı ancak filmleri finanse edememişlerdi. Ewan McGregor’un başrolde oynadığı Velvet Goldmine’ın da aralarında olduğu Being John Malkovich, American Movie, American Psycho ve Saved! gbi ağırlıklı olarak bağımsız yapımları bünyesinden çıkaran Single Cell başarılı oldu.

Çevre, insan hakları, barış gibi global konulara olan hassasiyetiyle de tanınan ünlü müzisyen 2006’da Katrina Kasırgası’nda zarar görenlere yardım amacıyla Joseph Arthur‘un “In The Sun” isimli şarkısının 6 değişik yeni versiyonunu içeren bir albüm yayınladı. Şarkılardan bir tanesini Coldplay grubunun vokali Chris Martin’le kaydeden Stipe, Placebo grubuyla da
Broken Promise isimli şarkıda birlikte çalıştı.

Özel hayatıyla ilgili konuşmaktan nefret ettiğini açıklayan Stipe, gay olduğu iddialarıyla ilgili olarak da bununla ilgili açıklama yapmasının tiksindirici olduğunu belirtmişti. 2001 yılında Time dergisine verdiği röportajda gay olduğunu doğrulayan Stipe, erkekleri de kadınlar kadar sevdiğini de sözlerine ekledi.

R.EM. Diskografi

•Murmur (1983)

•Reckoning (1984)

•Fables of the Reconstruction (1985)

•Lifes Rich Pageant (1986)

•Document (1987)

•Green (1988)

•Out of Time (1991)

•Automatic for the People (1992)

•Monster (1994)

•New Adventures in Hi-Fi (1996)

•Up (1998)

•Reveal (2001)

•Around the Sun (2004)

İlgili Makaleler

Michael Stipe hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu