Michael Crichton kimdir

Ad Soyad: Michael Crichton Doğum Tarihi: 23 Ekim 1942 Nereli: Chicago, Illinois, A.B.D. Meslekler: , Ölüm Tarihi: 04 Kasım 2008

Michael Crichton kimdir, jurassic-park, Kongo, Küre, E.R. gibi en çok satanlar listesinde defalarca bir numaraya oturmuş olan kitapların yazarı olan Amerika’lı yazar, yönetmen, senaryo yazarı, prodüktör ve doktor. Neredeyse bütün eserleri sinema ve T.V.ye aktarılmış olan Crichton, bu film ve dizilerden bazılarının yönetmenliğini de üstlenmiştir.

John Michael Crichton, 23 Ekim 1942 tarihinde, John Henderson Crichton ve Zula Miller Crichton çiftinin dört çocuğundan ilki olarak, Chicaho,
A.B.D.’de dünyaya geldi. Genç yaşlarından itibaren edebiyata meraklı olan Crichton, henüz 14 yaşındayken, New York Times’da gezi notlarını yayınlatma imkanı buldu. Harward College’da eğitim alan yazar, 1969 yılında, Harward Medical School’dan tıp doktoru ünvanı ile mezun oldu.

İlk romanı Odds On’u, 1966 yılında, John Lange adı altında yayınlayan Crichton, yazarlık kariyerinin ilk yıllarında John Lange, Jeffery Hudson ve Michael Douglas takma adlarını kullandı. İki metrenin üstünde olan boyu nedeniyle Almanca uzun anlamına gelen Lange ve 17. yyda yaşamış olan ünlü bir cücenin soyadı olan Hudson, en sık kullandığı takma adlara kaynak oluşturdu.

Odds On’un ardından 1967 yılında Scratch One, 1968 yılında Easy Go ve A Case of Need’i yayınlayan Crichton, 1969 yılında, çok satanlar listesine girmesini sağlayan ilk önemli romanı olan The Andromeda Strain’i yayınladı. Bir grup bilim adamının keşfettiği ve sadece dakikalar içersinden insanı öldürebilen ölümcül bir dünyadışı mikrobun kontrolden çıkarak ve sürekli mutasyona uğrayarak dehşet saçtığı roman, yayınlanmasından sadece iki yol sonra, Robert Wise’ın yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. Romanla aynı adı taşıyan bir mini T.V. serisi, ünlü yönetmen Ridley Scoott tarafından, 2004 yılında Sci Fi Channel için hazırlandı.

1970 yılında, Grave Descend adlı romanı ile Edgar Award’a aday gösterilen Crichton, 1972 yılında Binary ve The Terminal Man, 1975 yılında ise, 19. yyda, Amerika’da gerçekleşmiş olan ünlü bir tren soygununun İngiltere’ye uyarlanmış versiyonu olan The Great Train Robbery’i yayınladı. The Terminal Man 1974 yılında, The First Great Train Robbery ise 1979 yılında sinemaya uyarlandı. 1972 tarihini taşıyan Binary, yazarın takma adla yayınladığı son roman oldu.

Eaters of the Dead, 10.yy’da yaşamış olan Müslüman gezgin ve kaşif Ahmad ibn Fadlan‘ın, Volga Vikingleri ile beraber geçirdiği zamanı anlatan günlüğünün, mitolojik öğeler ile birleştirilmesinden oluşan bir romandı. 1976 yılında yayınlanan romanın, Ahmad ibn Fadlan’ın günlüğü ile ilgisi olmayan kısımları ise, ünlü İngiliz şiiri/efsanesi Boewulf’tan esinlenmişti. En çok satanlar listesine bir numaradan giriş yapan Easters of the Dead, John McTiernan tarafından sinemaya uyarlandı ve başrollerinde Antonio Banderas, Clive Russel, Ömer Şerif gibi ünlü isimler yer aldı.

1980’de yayınlanan Kongo (Congo), Kongo’nun tropik yağmur ormanlarında kaybolan bir keşif heyetinin sırlarını araştırmak için gönderilen ikinci ekibin karşılaştığı güçlükleri anlatıyordu. Vahşi doğanın muhteşem betimlemeleri ve de gorillerle ilgili yarı-bilimsel ön kabuller doğrultusunda yazılan Kongo, 1995 yılında sinemaya uyarlandı; fakat beyaz perdede istenilen başarıyı yakalayama yıl boyunca hiçbir roman yazmayan ve inzivaya çekilen Crichton, bu sessizliğini 1987 yılında, Sphere (Küre) adlı romanı ile bozdu. Pasifik Okyanusu’nda keşfedilen ve dünya dışı orjine sahip olduğu düşünülen dev bir kürenin gizemlerini araştırırken insan doğasıyla ve bilinç altının derinliklerindeki korkularla yüzleşen bilimadamı ve askerlerden oluşan bir birliğin hikayesini anlatan Sphere, 1998 yılında yönetmen Barry Levinson tarafından, Dustin Hoffman, Samuel L. Jackson ve Sharon Stone’un kadrosunda bulunduğu bir yapımla beyazperdeye aktarıldı.

Crichton’ın en çok tanınan eseri, şüphesiz ki 1990 yılında yayınlanan jurassic-park oldu. Milyarder John Hammond’ın kurduğu InGen adlı şirketin, Kosta Rika açıklarında bulunan Isla Nublar’daki gizli yerleşim birimlerinde, kehribar fosilleri içinde bulunan ve midelerinde az miktarda dinazor kanı kalmış olan sivrisinek fosillerini kullanarak dinazorları hayata geri döndürmelerini konu alan roman, ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından, 1993 yılında sinemaya uyarlandı. Dr. Alan Grant rolünde Sam Neill, Dr. Ellie Sattler rolünde Laura Dern’in rol aldığı filmde, kaos teoristi matematikçi Dr. Ian Malcolm’u ünlü Amerika’lı aktör Jeff Goldblum canlandırdı. Dünya çapında büyük bir ticari başarı kazanan ve toplam gişe hasılatı ancak James Cameron’un Titanic adlı filmi tarafından, 1997 yılında geçilebilen Jurassic Park’ın devamının yazılması için Crichton’a Universal Studios tarafından 500.000 dolar ödendi. The Lost World (Kayıp Dünya), 1995 yılında roman olarak yayınlandı ve 1997 yılında, Steven Spielberg tarafından aynı adı taşıyan bir sinema yapıtı olarak beyazperdeye uyarlandı.

Ünlü televizyon dizisi E.R. (Acil Servis), Crichton tarafından yönetmen Steven Spielberg için hazırlanmakta olan bir sinema filmi iken, ünlü yönetmenin Jurassic Park’ın hikayesinde daha fazla etkilenerek projeyi askıya alması üzerine televizyona uyarlandı.

Michael Crichton, 1999 yılında Timeline, 2002 yılında Prey ve 2006 yılında Next adlı romanları yayınladı. Üç romanın da sinema ve bilgisayar oyunu olarak uyarlamaları yapıldı. Next, yazarın yayınlanan son romanı oldu. Crichton, 4 Kasım 2008 tarihinde, gırtlak kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yapıtları aynı anda sinema, televizyon ve edebiyat alanlarının hepsinde birden bir numaraya kadar yükselmiş olan dünyadaki ilk yazar olan Michael Crichton, yapıtlarında güçlü kurgu ve edebi dilin yanı sıra, aldığı tıp ve antrolopoji biliminin ve dönemin yeni teknolojilerinin bütün imkanlarını kullanmış, kendi deyimi ile bir gerçek olarak kurguyu hayata geçirmiştir.Ankylosaur ailesinden bir dinazor türü, keşfinin ardından, 2002 yılında yazara itafen Crichtonsaurus bohlini olarak adlandırılmıştır.

İlgili Makaleler

Michael Crichton hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu