Mia Wasikowska kimdir

Ad Soyad: Mia Wasikowska Doğum Tarihi: 14 Ekim 1989 Nereli: Canberra, Avustralya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mia Wasikowska kimdir, The Kids Are All Right ve Alice in Wonderland filmleri ile yıldızı parlamış olan Avustralya’lı genç aktrist. Alice in Wonderland filmi ile Tim Burton, Johnny Depp, Helena Bonham Carter gibi başarılı isimlerle çalışma fırsatını yakalmış olan oyuncu, bu filmdeki rolüyle Variety ve New York Magazine tarafından övgüyle bahsedilmiştir.

Mia Wasikowska, 14 Ekim 1989 tarihinde, Canberra, Avustralya’da dünyaya geldi. Annesi Marzena Wasikowska, Polonya asıllı bir fotografçı, babası John Reid ise, Avustralya’lı bir ressam ve kolaj artistiydi. Ailenin üç çocuğunun ikincisi olan Mia, ailesinin de etkisi ile genç yaşta fotograf sanatı ile uğraşmaya başladı.

Dokuz ile onbeş yaşları arasında yoğun bir balerinlik eğitimi alan Wasikowska, onbeş yaşındayken balerinliğin gerektirdiği yoğun fiziksel egzersizlerden bıkarak sinema sektörüne yönelmeye kadar verdi. Genç oyuncunun rol aldığı ilk yapım, 2004 tarihini taşıyan ve Avusturalya’da yerel bir kanalda yayınlanan All Saints adlı bir pembe dizi oldu.

All Saints’in iki bölümünde yer aldıktan sonra bir süre kısa filmlerde gözüken ve Suburban Mayhem ile rogue adlarını taşıyan iki filmde oynayan Wasikowska, oyunculukta şansını denemek için A.B.D.’ye yerleşti.

HBO kanalında yayınlanan In Treatment adlı drama dizisinin ilk dokuz bölümünde intihar eğilimli, psikolojik sorunları olan Sophie karakterini canlandıran genç oyuncu, başarılı oyunculuğu ile yönetmenlerin dikkatini çekmeyi başardı.

In Treatment’ın ardından Defiance, Amelia, That Evening Sun filmlerinde yardımcı oyuncu olarak rol alan Wasikowska, That Evening Sun filmindeki performansı sayesinde Independent Spirit Award ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Lewis Carroll’un aynı adı taşıyan ölümsüz romanından uyarlanan Alice in Wonderland (Alis Harikalar Diyarında) adlı filmin kadrosuna yönetmen Tim Burton tarafından 2008 yılında seçilen Wasikowska, bu filmde Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Anne Hathaway gibi başarılı oyuncularla beraber çalışma fırsatını buldu ve Alice karakterini canlandıradak başrolde yer aldı. 2010 yılının mart ayında göserime giren filmdeki başarılı oyunculuğu sayesinde Variety ve New York Magazine gibi önemli dergilerde kendisi ile ilgili övgü dolu yazılar yazıldı.

Genç oyuncunun 2010 yılında vizyona giren diğer filmi ise Joni karakterini oynadığı ve Lisa Cholodenko tarafından yönetilen komedi-dram türündeki The Kids Are All Right oldu. Mia Wasikowska’nın gelecekteki projeleri arasında 2011 yılında gösterime girmesi planlanan Restless ve Jane Eyre adlı filmler var.

Ödülleri

2008 Australians in Film Breakthrough Award

2009 South by Southwest: Best Ensemble Cast (That Evening Sun)

İlgili Makaleler

Mia Wasikowska hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu