Mevlüt Saraç kimdir

Ad Soyad: Mevlüt Saraç Doğum Tarihi: 1951 Nereli: Kars Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mevlüt Saraç kimdir, Kocaeli‘nin Körfez İlçesi’nde yıllardır itfaiye, polis ve işyerlerine ateşe dayanıklı iş elbiseleri imalatı yapmaktadır.

Mevlüt Saraç, 1951 yılında Kars‘ta doğmuştur. İlkokul mezunudur. 1975 yılında Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde petro-kimya firması PETKİM‘de işçi olarak çalışmaya başladı. 12 yıl boyunca buradaki işyerinde çalıştı.

Mevlüt Saraç, Kocaeli’nin Tütünçiftlik Çamlıtepe Mahallesi Kocatepe Caddesi’nde yer alan imalathanesinde, polis, itfaiye ve riskli işlerde kullanılan iş kıyafetleri hazırlamaktadır.

Yıllardır itfaiye, polis ve işyerlerine ateşe dayanıklı iş elbiseleri diken, tek başına ihracatta önemli bir payı olan Mevlüt saraç, sipariş verilirse astronot elbisesi dahi yapabileceklerini, bu teknolojiye sahip olduklarını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından defalarca tebrik edilen ve yurt dışı ticari gezilere konuk olan Mevlüt Saraç, 2012 yılında da sektörde ve 25 yıllık faaliyet dalında en yüksek vergiyi ödeyen işadamı oldu. 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘la birlikte Güney Afrika‘ya ürün tanıtımına gitti. 2013 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Budapeşte‘de ürün tanıtımına katıldı.

Mevlüt Saraç, Petkim‘de operatör olarak görev yaparken bir mühendisin koruyucu iş elbisesine rağmen kimyasal maddeye maruz kalarak ölmesiyle bu sektörde araştırma yapmaya başladı. Kazanın ardından “kimyasallardan koruyabilecek daha nitelikli giysiler yapılamaz mı?” diye düşünmeye başladı. O dönem firmada işçilerin kimyasallardan korunması amacıyla giydiği koruyucu elbiselerin Amerika’dan ithal edildiğine dikkati çeken Saraç, yaptığı çalışmalar sonucu bu kıyafetlerin çalışanları pek fazla koruyamadığını gördü. Geçen zaman içinde sürekli araştıran ve teknolojisini geliştiren Mevlüt Saraç, 1987 yılında kurduğu “Saraç yağmurluk” adlı şirketle çalışmalarını devam ettirdi.

Aldığı maaşı bu çalışmalarda harcadığı için eşi ile sorun yaşadı, ayrılma noktasına geldi. Laboratuvarlarda araştırma geliştirme yaparak elde ettiği bilgiler doğrultusunda kimyasallara ve basınca dayanıklı kumaşı kendi evinde kurduğu atölyede yüzde 100 yerli olarak imal etti. Türkiye’de ilk defa yanmaz karbon elyafı üretti. Daha sonra bu kumaşları kıyafet olarak dikti. Kendi evinin bir bölümünde üretime başladı. Bu arada aldığı siparişler sayesinde işlerini büyüttü ve şu anda yaklaşık bin metrekare kapalı alanda üretim yapmaktadır. Türkiye’de ancak ithal alınabilen koruyucu kıyafetlerin yerlisini dörtte bir fiyata üreterek dünyaca tanınan örnek girişimci unvanını kazandı.

Yanında 50 kişi çalışan Mevlüt Saraç, daha sonra ürettiği ürünler için ISO 9001-2000, sonra da ISO 9001-2008 belgelerini aldı. Aynı zamanda Türk Patent Enstitüsü‘nden patentini aldı.

Yüzde 100 yanmaz ve koruyucu iş elbiseleri üretmeyi başaran Saraç, aracı firmalar ve kendi girişimleriyle Yunanistan, İran, Azerbaycan, Suriye, Irak, Almanya ve Gürcistan‘a ürünlerini ihraç ediyor.

Mevlüt Saraç, istek olması halinde uzaya çıkacak astronotlar için tam korumalı elbise dahi yapabileceklerini söylüyor.

Plastikten Teknik Konfeksiyon dalında üretim yapan Mevlüt Saraç, yaptığı elbiselere o kadar çok güveniyor ki;
dedi.

Mevlüt Saraç, 40 yaşından sonra araba kullanmayı, 50 yaşından sonra da kendini tanıtacak kadar İngilizce konuşmayı öğrendi.

Mevlüt Saraç, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (Müsiad) üyesidir.

İlgili Makaleler

Mevlüt Saraç hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu