Mel Gibson kimdir

Ad Soyad: Mel Gibson Doğum Tarihi: 03 Ocak 1956 Nereli: Peekskill , New York Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Mel Gibson kimdir, Aktör, yönetmen ve yapımcıdır.

Gerçek Adı: Mel Columcille Gerard Gibson olan Mel Gibson; Onbir çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak 3 Ocak 1956 da Peekskill , New York,’da dünyaya geldi. Babası “Hutton Gibson” New York Merkez Tren İstasyonu’nda çalışıyordu. 14 Şubat 1968 tarihinde Mel Gibson 12 yaşındayken babası “Hutton Gibson” iş yerinde bir kaza geçirir yaralanır ve dava sonucunda 145.000 dolar tazminat kazanır. Akabinde annesi Patricia ve babası ile onbir kardeş hep beraber Avustralya Sydney eyaletindeki West Pymble kasabasına taşınırlar. İlk öğretimini ve liseyi Sydney’in bir banliyösü olan “Wahroonga”da St Leo Katolik Kolejinde okudu. Gibson, okulu bitirdikten sonra New South Wales Üniversitesi’nin drama bölümüne girdi. Ablasının keayıt yaptırması üzerine zorunlu olarak başladığı oyunculuk, yıllar geçtikçe vazgeçilmez bir tutkusu haline geldi.

Öğrencilik yıllarında “Summer City” adlı bir filmde Scollop adında genç bir sörfçüyü canlandırdı. Mezun olduktan sonra da Güney Avustralya Devlet Tiyatrosu’na katıldı. Burada birçok klasik oyunda rol aldı. Sinemaya “Mad Max” adlı aksiyon filmiyle giriş yaptı. Filmdeki, “geleceğin yeni kahramanı Mad Max karakteriyle Avustralya’da büyük üne kavuşan Gibson, filmin devamı niteliğindeki “The Road Warrior” ile Amerika’da da tanındı. Aksiyon filmlerine devam etmekte kararlı görünen Mel Gibson, Mad Max’ten sonra Danny Glover ile başrol oynadığı “Lethal Weapon / Cehennem Silahı” ile çok farklı ve yine unutulmaz bir kahraman karakteri yarattı. Seri filmi 4’e kadar çevirdiler.

Elde ettiği prestijle kendi istediği filmlerde oynama lüksüne kavuşan aktör, “Hamlet” ve “The Man Without a Face / Yüzü Olmayan Adam” gibi dramatik oyunculuğu ağır basan filmlerde oynadı. Bu filmlerin beklenen ilgiyi görmemesi Gibson’ı aksiyon filmlerine dönmeye mecbur etti. İngiltere’ye karşı verdiği mücadeleyi konu alan görkemli bir baş yapıt olan “Braveheart / Cesur Yürek” filminin hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olan aktör, En İyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere iki Oscar ödülünün sahibi oldu.

“Randsom” adlı gerilim filminde oğlu kaçırılan bir hava alanı yetkilisini canlandıran Gibson, 1997 yılında Julia Roberts ile birlikte “Conspiracy Theory / Komplo Teorisi” adlı filmde rol aldı. Ertesi yıl “Lethal Weapon / Cehennem Silahı” serisinin sonuncusuna imza atan aktör, “Payback” adlı yüksek bütçeli gerilim filminde, inançsız karısı ve iki taraflı oynayan bir arkadaşından intikam almaya çalışan bir hırsızı canlandırdı. 2000 yılının en çok iş yapan yaz filmlerinden “Chicken Run”da seslendirme yapan aktör, Amerikan Devrim Savaşı’nı konu alan “ The Patriot / Vatanseomedi filmi olan “What Women Want / Kadınlar Ne İster?”de oynadı. Mel Gibson, 2002 yılında “We Were Soldiers / Bir Zamanlar Askerdik” ve “Signs / İşaretler” isimli iki filmde rol aldı.

Mel Gibson, Gallipoli”deki rolüyle En İyi Aktör dalında Avustralya Film Enstitüsü ödülünü kazandı.

Mel Gibson‘ın 2004 yılında yönettiği Tutku – Hz. İsa’nın Çilesi adlı yapım da oldukça ses getirmiştir.

Evlilikleri :
Mel Gibson 31 yıl süren evliliğini 1980 yılında “ Robyn Denise Moore” ile Avustralya’da yapmıştı. Nisan 2009’da ayrıldılar ancak 9 Ocak 2012 de boşandılar.Bu evlilikten 6 erkek 1 kız çocukları var.

İkinci birlikteliği olan Rus asıllı müzisyen sevgilisi Oksana Grigorieva. İki sene beraber oldular ve ayrıldılar, Lucia adında bir kızları var.

İlgili Makaleler

Mel Gibson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu