Mehmet Emin Karamehmet kimdir

Ad Soyad: Mehmet Emin Karamehmet Doğum Tarihi: 01 Nisan 1944 Nereli: Tarsus, Mersin Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mehmet Emin Karamehmet kimdir, Çukurova Holding’in sahibi olan ve de Forbes dergisinin yaptığı 2008 tarihli Dünya’nın En Zenginleri listesi araştırmasında yer alan en zengin Türk.

Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin‘in Tarsus ilçesinde doğdu. Liseyi, İstanbul‘da Robert College‘da tamamladı. Lisans eğitimi için İngiltere‘ye gitti. Dover College‘da ekonomi eğitimi aldı.

İlk şahsi şirketini ise 1966 yılında 100 bin lira sermaye ile kuran Karamehmet, o yıl babasının uzun yıllar meclis başkanlığı yaptığı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası‘na da resmi kaydını yaptırdı. Memleketi Tarsus’un bir ticaret merkezi olması ise Karamehmet’in ticari tecrübesini artırdı.

1966 yılında kurduğu ve de ithalat, ihracat ve imalat alanlarında faaliyet gösteren şirket, 1980’lere gelindiğinde Karamehmet ailesine üç banka bi olacak bir yatırımın temelleriydi. 1980’li yıllarda iç ticaretten, dış ticarete yönelen Karamehmet, New York, Cenevre gibi önemli ticaret merkezlerinde şirketler kurdu.

Karamehmet, 1994 yılında, Murat Vargı adlı bir tekstilciyle beraber, Vargı’nın projesi olan Türkcell’i kurmaya karar verdi. 1994 yılındaki kuruluşundan bu yana aktif bir şekilde çalışan Türkcell, milyonlarca abonesiyle birlikte Türkiye’nin en büyük özel sektör şirketlerinden birisi olmayı başardı.

Türkcell’in kuruluşundan sonra medya sektörüne girmeye karar veren Karamehmet, bankacılık sektöründe Yapı Kredi ve Pamukbank ile elde ettiği başarıları bu sektörde de sürdürdü. Yeni kanallar ve yayın organları kurmak yerine satın almayı tercih ederek Show T.V.’yi Erol Aksoy’dan, Akşam yayın grubunu da Ilıcak Ailesi’nden satın aldı. Daha sonra da Digitürk’ü kurarak bu alandaki hakimiyetini geliştirdi.

Forbes dergisinin yaptığı 2008 tarihli Dünya’nın En Zenginleri listesi araştırmasında, 4.3 milyar dolarlık serveti ile üst sıralarda yer alan Karamehmet, ayrıca listedeki en zengin Türk olma ünvanını koruyor.

İlgili Makaleler

Mehmet Emin Karamehmet hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu