Matthew Mcconaughey kimdir

Ad Soyad: Matthew Mcconaughey Doğum Tarihi: 04 Kasım 1969 Nereli: Uvalde, Teksas, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Matthew Mcconaughey kimdir, Matthew David McConaughey, 1969 doğumlu Amerikalı aktör. 1990lı yılların başlarında filmlerde aldığı küçük rollerin ardından, “A Time to Kill” ve “U-571” gibi başarılı yapıtlarda başrolü üstlendikten sonra ünlendi ve The Wedding Planner (2001), How to Lose a Guy in 10 Days (2003) ve Failure to Launch (2006) da dahil olmak üzere çok sayıda başarılı romantik komedide rol aldı.

Matthew David McConaguhey, üç erkek kardeşin en küçüğü olarak 4 Kasım 1969’da Uvalde, Teksas‘ta doğdu. İskoçİrlanda soyundan gelen McConaughey, tutucu bir Hristiyan terbiyesi aldı. Babası James Donald McConaughey bir benzin istasyonu işletiyordu, kamyon şoförlüğü yapıyordu ve aynı zamanda Green Bay Packers takımının eski bir profesyonel futbolcusuydu. Annesi Mary Kathlene Kay McCabe yedek okul öğretmeniydi. Anne ve babasının defalarca boşanıp tekrar birbirleriyle evlenmelerini McConaughey, bunun “sevgi dolu fakat istikrarsız bir ilişki” olmasına bağlıyordu.

McConaughey, 1980‘de Longview, Teksas’a taşındı ve 1988‘de Longview Lisesi‘nden mezun olduktan sonra 1 sene Avustralya’da yaşadı. Burada geçimini bulaşık yıkayarak sürdürdü. Lisede gösterdiği başarıdan dolayı üniversiteye gitme kararı aldı. Önceleri avukat olma isteğiyle Austin‘deki Teksas Üniversitesi‘ne giren aktör, Og Mandino‘nun “Greatest Salesman in the World” adlı kitabını okuyunca fikrini değiştirdi ve öğrenimini sinamaya kaydırmaya karar verdi. Böylece film yönetmenliği üzerine eğitim görmeye başladı. 1993 yılında mezun olduğu bu üniversitede Delta Tau Delta adlı kardeşlik cemiyetinin bir üyesiydi.

McConaughey kariyerine 1991 yılında öğrencilerynayarak başladı. 1992‘de Chicano Chariots adlı bir kısa film çekti. Teksas Üniversitesi yakınlarındaki bir barda tanıştığı yapımcı Don Phillips sayesinde Dazed and Confused (1993) adlı filmde ilk sinema deneyimini yaşadı. Bu filmin yönetmeni Richard Linklater önceleri McConauhey’nin liseli kızların peşinden koşan bir genci canlandırmak için fazla yakışıklı olduğunu düşünmüştü ancak aktör saçlarını uzatıp görünüşünü değiştirince ona rol vermeyi kabul etti. Senaryoya göre sadece 3 sahnede olması gerekiyordu ama Linklater’ın motivasyonu sayesinde McConaughey kısa sürede kendini geliştirdi ve filmde 300’den fazla konuşması oldu.

1994‘te Renée Zellweger‘la rol aldığı “Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation” filminde sadist bir katil olarak başroldeydi. Angels in the Outfield, Boys on the Side ve televizyon dizisi Unsolved Mysteries‘de küçük roller aldıktan sonra esas çıkışını John Grisham’ın aynı adlı eserinden uyarlanan 1996 yapımı A Time To Kill adlı filmdeki avukat Jake Brigance rolüyle ve yine 1996 yapımı “Lone Star“la gerçekleştirdi. 1997 yılında McConaughey “A Time To Kill”deki rolüyle MTV Film Ödülleri‘nde en iyi çıkış yapan aktör ödülüne layık görüldü. Ayrıca 2 kere Blockbuster Eğlence Ödülleri‘ne aday gösterildi.

Matthew McConaughey, ününü arttırmaya başladıktan sonra Contact (1997), Amistad (1997), The Newton Boys (1998), Edtv (1999), ve U-571 (2000) gibi birçok filmde başrol oynadı. Ayrıca 1998 yılında kendi yazdığı ve yönettiği “The Rebel” adlı 20 dakikalık filmde rol aldı. 2000’li yılların başında sık sık, The Wedding Planner, How To Lose A Guy In 10 Days gibi gişede büyük başarılar yakalayan romantik komedilerde rol almaya başladı. Bu sırada, Tiptoes adlı düşük bütçeli bir yapımda Kate Beckinsale, Two For The Money’de Al Pacino ve Frailty’de Bill Praxton gibi aktörlerle birlikte rol aldı. Canlandırdığı en ilginç karakterlerden biri 2002 yapımı “Reign of Fire“daki ejderha avcısı ve savaşçı Denton Van Zan’dı.

Daha sonra McConaughey, Penelope Cruz ve Steve Zahn’la birlikte oynadığı 130 milyon $’lık Sahara (2005)filminde başrolü üstlendi. Bu filmden hemen önce, 1990lar’ın sonlarında yaptığını tekrarladı ve Amazon Nehri’ne yelkenle açılarak ve Mali’de trekking yaparak filmin reklamını yaptı. 2005’te People Dergisi McConaughey’yi ‘yaşayan en seksi erkek’ seçti. 2006’da Sarah Jessica Parker’la başrolleri paylaştığı romantik komedi Failure Lauch gişede çok başarılı oldu.

25 Ekim 1999’da McConaughey, marihuana bulundurmak ve tutuklanmaya direnmek suçlarından Teksas’taki evinde tutuklandı. Polis, yan komşusunun McConaughey’nin “çok yüksek sesle müzik çalması” şikayeti üzerine sabaha karşı 2.37’de mekana varmış ve müziğin yanında evde yüksek sesle el çırpıldığına ve davul çalındığına şahit olmuştu. Resmi polis raporlarına göre polisler eve vardığında McConaughey, Dazed and Confused filminde birlikte oynadığı rol arkadaşı Cole Hauser ile evde bongo çalıyor ve çıplak dans ediyordu. Bunun üzerine bongo çalınmasıyla ilgili ceza düştüğü halde McConaughey mahalledeki huzuru bozmak suçundan 50$ cezaya çarptırıldı.
Aktör aynı zamanda kendini hayvanlarla ilgili garip durumlara sokmakla ünlü olmuştu. 2006 yılında California’da 2 genç tarafından saç spreyi sıkılmış ve yakılmak üzere olan bir kediyi kurtarmıştı. 2005’te ise Los Angeles Parkı’nda bir anne ile çocuğunu korkutan bir kurdu korkutarak kaçırmıştı. Aktörün Katrina Kasırgası’ndan sonra hayvanları selden kurtarma operasyonuna katılması Oprah Winfrey’in programının bir bölümüne bile konu oldu.

McConaughey, Teksas Üniversitesi’nin arzulu bir futbol taraftarı olarak sık sık Longhorn oyunlarında görülüyor. Austin’deki evinin yanı sıra Teksas’ta 1600 dönümlük bir çifliği bulunuyor. Daha önce Sandra Bullock, Janet Jackson gibi ünlü isimlerle birlikte olan aktör, İspanyol asıllı oyuncu Penelope Cruz’la Nisan 2006’da biten 2,5 yıllık bir ilişki yaşadı. McConaughey şu anda yakın arkadaşlarıyla birlikte yalnız olmanın tadını çıkarıyor ve Amerika’daki çeşitli barlarda birçok bayanla birlikte görülüyor. Aktör aynı zamanda koşma, sörf, yüzme ve bisiklete binme gibi birçok spor dalıyla uğraşıyor. 2006 Haziranı’nda biten ve Costa Rica’daki 3 günlük alemini anlatan blog ve resimlerden oluşan “McConaughey’s Lost Weekend” adlı belgesel ise aktörün son çılgınlıklarını anlatıyor.

İlgili Makaleler

Matthew Mcconaughey hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu