Matt Damon kimdir

Ad Soyad: Matt Damon Doğum Tarihi: 08 Ekim 1970 Nereli: Cambridge, Massachusetts, A.B.D. Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Matt Damon kimdir, Matt Damon, 1970 doğumlu Akademi Ödülü sahibi Amerikasinema oyuncusu ve senaryo yazarı. Damon, senaryosunu çocukluk arkadaşı ünlü aktör Ben Affleck ile birlikte yazdığı, 1998 yapımı Good Will Hunting adlı filmin En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülü‘nü kazanmasının yanısıra, filmdeki performansıyla da En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Matthew Paige Damon, 8 Ekim 1970’de, Cambridge, Massachusetts’de emlak komisyoncusu Kent Telfer Damon ve çocuk eğitimi profesörü Nancy Carlsson-Paige’nin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Ağabeyi (Kyle Damon) heykeltraş, İskoç ve İngiliz asıllı bir aileden gelen Damon’ın anne tarafından büyükannesi ise Finlandiya’lıydı.

1988 yılında Cambridge Rindge and Latin’den mezun olmasının ardından İngilizce eğitimi almak üzere Harvard Üniversitesi’ne başladıysa da iki dönem sonra bırakarak oyunculuğa yoğunlaşan Matt Damon, ilk oyunculuk deneyimlerini American Reportory Tiyatrosu’nda ve Boston’daki tiyatrolarda aldığı rollerle kazandı. 1988 yılında ilk sinema deneyimi Mystic Pizza’nın (Mystic Pizza filminde tek satırlık bir konuşması vardı. Bu film aynı zamanda Julia Roberts’ın da ilk filmi olma özelliğini taşıyor) ardından 1996 yılında rol aldığı Courage Under Fire filmiyle ilgi çeken Damon, 1997’de yönetmenliğini Kevin Smith’in yaptığı Chasing Amy ve Francis Ford Coppola’nın yönettiği The Rainmaker’da oynadı. Matt Damon ve Ben Affleck ikilisi, aynı yıl içinde senaryosunu birlikte yazdıkları, Good Will Hunting (Can Dostum) adlı filmde kamera karşısına geçtiler ve filmin ardından her iki aktör de Miramax ile sözleşme imzaladılar. Damon çocukluk arkadaşı Ben Affleck için şöyle demişti:

“Bu yollardan Ben Affleck olmadan geçmek çok daha zor olurdu. Benim başıma gelenin ona da olduğunu görmek olayları daha gerçekçi yapıyor. Bunları onunla konuşmak harika birşey, çünkü bunların çoğu garip ve korkutucu olaylar.”

Good Will Hunting Matt Damon’ın hayatını değiştirdi ve ona Francis Ford Coppola ve Steven Spielberg gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı sağladı ve film sayesinde birçok ödül de kazandı:

Golden Globe – En iyi senaryo, Good Will Hunting, 1998.

Oscar- En iyi Senaryo, Good Will Hunting, 1998.

National Board of Review – Özel Başarı Ödülü, Good Will Hunting, 1997.

Broadcast Film Critics Association – En iyi orjinal senaryo , Good Will Hunting, 1997.

Broadcast Film Critics Association – Çıkış yapan performans, Good Will Hunting, 1997.

Golden Satellite – En iyi film ve orjinal senaryo, Good Will Hunting, 1997.

Chicago Film Critics -Gelecek vaad eden oyuncu, Good Will Hunting, 1997.

Berlin Film Festival – Büyük başarı ödülü, Good Will Hunting, 1998.

1998 yapımı Steven Speilberg filmi Saving Private Ryan’daki performansıyla kuşağının en yetenekli aktörleri arasında sayılmaya başlayan Damon, 1998 yılında arkadaşının borcu yüzünden New York’un arka sokaklarındaki kumar masalarına dönen ıslah olmuş bir kumarbazı canlandırdığı, Rounders (Tutku) adlı filmde rol aldı. 1999 yılında tekrar Ben Affleck’le birlikte rol aldığı film Dogma’nın ardından 2001’de birçok ünlü ismi buluşturan yapım Ocean’s Eleven’da oynayan Damon, 2002 yılında bir ajanı canlandırdığı The Bourne Identity ile izleyici karşısına çıktı. 2004 yılında Eurotrip adlı komedi filmindeki küçük rolün ardından, Ocean’s Twelve ve 2005 yılında Syriana ve The Good Shepherd adlı yapımlarda yeralan ünlü aktör, başarı için şu yorumu yapmıştı:

“Başarı sürekli düşündüğüm bir mesele değil. Eğer insanlar benim filmlerime giderlerse, evet bu başarı. Ama gitmezlerse, kuru gürültüden başka bişey değil.”

9 Aralık 2005’te New York’ta sade bir törenle evlendiği, Arjantin doğumlu barmen Luciana Bozan Barroso ile beraber olan Matt Damon’ın, biri bu evliliğinden 11 Haziran 2006 doğumlu Isabella, diğeri ise eşinin önceki evliliğinden olan Alexia olmak üzere iki kızı var.

İlgili Makaleler

Matt Damon hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu