Masum Türker kimdir

Ad Soyad: Masum Türker Doğum Tarihi: ?? ?? 1951 Nereli: Mardin Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Masum Türker kimdir, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanıdır.

Masum Türker, 1951 yılında Mardin‘de doğmuştur. İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını 2003 yılında tamamladı.

1967 yılında öğrenciyken muhasebe mesleğine başladı. 1971 yılından itibaren mali müşavir olarak çalışmaya başladı. 1999 yılına kadar Türkerler Yeminli Mali Müşavirlik Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

1975–1999 yılları arasında; Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği’nde Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık yaptı. TÜRMOB‘da (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği)’da Genel Başkan Yardımcılığı ve TESMER (Temel Eğitim ve Staj Merkezi)’de Başkanlık, merkezi Roma’da olan FCM (Akdeniz Muhasebeciler Federasyonu) Başkanlığı, IFAC (Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu) Eğitim Komitesi Üyesi ve IFAC KOBİ komite üyesidir. Türkiye Futbol Federasyonu Üyeliği görevlerinde bulundu.

1970 yılında muhasebeciik yaptı. GÜNEŞ Gazetesi’nde Murahhas Üye, Nokta ve Ekonomik Trend dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni, Hürriyet Yayın Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde yazar olarak çalıştı. Gazete Sahipleri Derneği Başkanlığı’nın yanı sıra, HBB Televizyonu’nda Platform adlı tartışma programını hazırlayıp sundu.

1978–1982 yılları arasında Gazi Üniversitesi Bolu İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde Anavatan Partisi’nden (ANAP) İstanbul-Sarıyer belediye meclis üyeliğine seçildi.

Bedrettin Dalan‘ın kurucusu olduğu Demokrat Merkez Partisi’nde halkla ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde de bulundu. 1991 yılında Doğru Yol Partisi’nden (DYP) milletvekili adayı olmuş ancak seçilemedi.

Banka yönetim kurulu üyeliği ve murakıplığı, şirket genel müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2003–2008 yılları arasında Türkiye Denetim Standartları Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. 2008-2010 yıllarında TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği)Başkanlığı görevinde bulundu.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerle 21.Dönem İstanbul DSP Milletvekili oldu. O tarihte DSP Genel Sekreterliği yapan Türker, Kemal Derviş‘in istifasından sonra 57. Hükümet’in son iki buçuk ayında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Zeki Sezer‘in genel başkanlıktan istifasından sonra 17 Mayıs 2009’da yapılan DSP’nin Olağanüstü Kurultayı’nda, Genel Başkan seçildi. 6 Haziran 2010’da Ankara’da yapılan DSP 8. Olağan Kurultayı’nda Masum Türker tekrar genel başkanlığa seçildi.

Masum Türker, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi, FCM Başkan Yardımcısı, Avrupa Muhasebeciler Birliği KOBİ Çalışma Grubu üyesi ve SEEPAD (Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Muhasebeciler Birliği) Başkan Vekili’dir.

Masum Türker, Deniz Türker evlidir ve iki çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Masum Türker hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu