Mary Stuart kimdir

Ad Soyad: Mary Stuart Doğum Tarihi: 08 Aralık 1542 Nereli: İskoçya Meslekler: Ölüm Tarihi: 08 Şubat 1587

Mary Stuart kimdir, İskoçya Kraliçesi

Mary Stuart, 8 Aralık 1542 tarihinde İskoçya Kralı V. James‘in kızı olarak doğmuştur. Babası İskoçya Kralı V. James’in o daha yedi günlükken ölümü üzerine henüz dokuz aylıkken kraliçe olmuştur.

İngiltere Kralı VIII. Henry, İskoç ve İngiliz krallıklarını birleştirmek amacıyla oğlu VI. Edward ile Mary’i evlendirmek istemiş ama dönemin yüksek rahibinin bunu onaylamaması üzerine ve 6 yaşında Fransa Prensi II. François ile nişanlandı. Mary 6 yaşında eğitim için Fransa’ya gönderilmiştir.

Mary Stuart, İngiltere Kralı VIII. Henry‘nin kız kardeşi Margaret Tudor’un torunu olmasından dolayı İngiltere tahtında da hak iddia edebiliyordu.

Fransızca, Latince, Yunanca, İspanyolca ve İtalyancayı mükemmel şekilde konuşabilen Mary, 16 yaşında iken 1558 yılında Fransa Prensi II. François ile evlendi. Kocası bir yıl sonra 1559 yılında kral olunca kraliçe olmuştur. 5 Aralık 1560 tarihinde Fransa kralı eşi olan II. François beklenmedik bir şekilde daha 16 yaşında iken bir türlü geçmeyen kulak iltihabı nedeniyle ölünce Mary İskoçya’ya geri döndü.

İskoçya’ya geri döndükten sonra 1565 yılında kuzeni Henry Stuart ile evlendi. 19 Haziran 1566 tarihinde VI. James (İngiltere için I. James) dünyaya geldi. 10 Şubat 1567 tarihinde eşi bir suikast neticesinde öldü. Bazı tarihçiler Mary’nin ikinci kocası Henry’nin ölümünü Bothwell düküyle söylerler.

Eşinin ölümünden 3 sonra da 1567 yılında Bothwell Dükü Dük James Hepburn ile evlendi. Bu sefer İskoç soyluları bu evliliğe karşı çıktı. Dük James isyan karşısında ülkeyi terk etti ve Norveç‘e gitti. İskoç soyluları Mary’i tahttan indirdi. Tahta Mary’nin Lord Darnley’den olan oğlu VI. James geçti.

Mary Stuart, bu olaydan sonra İskoçya’da yaklaşık bir yıl Loch Leven Adası’nda tutsak kaldı. 1568’de hapishaneden kaçtı ve altı bin adam toplayıp tahtı ele geçirmek için harekete geçti ama isyan bastırıldı. Sayıca üstün olmasına rağmen organize olamayan disiplinsiz ordusu bozguna uğradı. Mary bu başarısız isyanın ardından son çare olarak babasının kuzeni I. Elizabeth‘den yardım istedi. Sığınma talebi istemek için İngiltere‘ye gitti.

Fakat İngiltere’de istediği şekilde karşılanmamıştı. Kuzeni I. Elizabeth, Mary’i hükümdarlığı boyunca bir tehdit olarak görmüştü. Mary’nin soyağacı Tudor hanedanına dayanıyordu. Üstelik I. Elizabeth de babasının Anne Boleyn‘le olan evliliğini geçersiz göstermesinden dolayı bazı kesimlerce meşru sayılmıyordu. Bu nedenle I. Elizabeth, Mary Stuart’ı hapse mahkum etti.

Mary Stuart, İngiltere Kraliçesi Kuzeni I. Elizabeth tarafından bir kuleye hapsedildi ve Mary içeriden İngiltere tahtını ele geçirmek için harekeI. Elizabeth‘e yapılan başarısız suikast girişiminden sonra yani tarihe Babington komplosu olarak geçen olaydan sonra Mary 25 Ekim 1586 tarihinde idama mahkûm oldu ve 8 Şubat 1587 tarihinde idam edildi.

14 Aralık 1542-24 Temmuz 1567 tarihleri arasında İskoçya kraliçesi idi. 1558-1560 yılları arasında Fransa Kralı II. François ile evlenerek Fransa Kraliçesi oldu. 1587 tarihinde I. Elizabeth döneminde vatana ihanetten suçlandı ve idam edildi. Mary Fotheringay Şatosu’nda idam edildi ve Peterborough Katedrali’ne gömüldü. 1612’de mezarı Westminster Abbey’e taşındı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1558 yılında Fransa Prensi II. François ile evlendi. 5 Aralık 1560 tarihinde bir türlü geçmeyen kulak iltihabı nedeniyle eşi öldü.
2.eşi: 1565 yılında kuzeni (Lord Darnley) Henry Stuart ile evlendi. VI. James (I. James) (d. 19 Haziran 1566) adında oğlu oldu. 10 Şubat 1567 tarihinde eşi bir suikast neticesinde öldü.
3.eşi: 15 Mayıs 1567 tarihinde Bothwell Dükü Dük James Hepburn ile evlendi. 14 Nisan 1578 tarihinde eşi öldü.

Mary Stuart, 8 Şubat 1587 tarihinde 44 yaşında başı kesilerek idam edilmiştir.

İlgili Makaleler

Mary Stuart hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu