Maria Callas kimdir

Ad Soyad: Maria Callas Doğum Tarihi: 02 Aralık 1923 Nereli: New York, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: 16 Eylül 1977

Maria Callas kimdir, New York‘da dünyaya gelen, Yunan soprano, 1950’li yılların ve belki tüm zamanların en çok tanınan ve başından geçen sansasyonel olaylarla ses getiren sopranolarından biridir.

Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos olan ünlü soprano Maria Callas, 2 Aralık 1923 tarihinde ABD, New York‘ta doğmuştur. Babası ve annesi Yunanistan‘dan gelen göçmenlerdendir. Annesi Litsa Afengelya ve babası George Manhetin, Yunanlıların çoğunlukta olduğu yerde eczacı olarak çalışırken soy ismini Callas olarak değiştirdi.

Maria Callas, 9 yaşında ilk piyano dersleri ile başladı. 1937’de annesi ve babası boşanınca, annesi, Maria Callas ve ablası Jackie’yi yanına alıp tekrar Yunanistan‘a döndü. Sahneye ilk kez on beş yasında, Cavalleria Rusticana’da köylü kızı Santuzza rolü ile çıktı. O dönem Atina‘da ulusal konservatuara 16 yaşından küçükleri almadıkları halde Maria Callas girmeyi başardı.

Atina’da İspanyol soprano Elvira de Hidalgo‘nun öğrencisi olmuştur. Atina Konservatuarı’nda ilk anda sesi kulağa kontralto gibi gelse de daha sonra sesinin oturmaya başlaması ile hocaları onun mezzo-soprano olduğunu farketmiştir.

Okula başladığının üçüncü yılında ilk ödülünü aldı. 1940 yılında bir tiyatro gurubunda Shakespare‘in ‘Tüccar’ oyununun şarkılarını söyledi. 1941 yılına gelindiğinde artık profesyonel olarak çalışmalarını sürdürmeye başlamıştı bile.

Maria Callas, kariyerine Yunanistan Ulusal Operası’nda küçük bir rol ile başlamış, Madam Butterfly ve Tristan und Isolde ile ün kazanmaya başlamış, 1947’de Verona’da öne çıkmıştır. Kariyerinin başında Vilhelm Richard Wagner‘in operalarını yorumlamıştır.

Maria Callas aldığı kararla 2. Dünya Savaşı sonrası 1945′de Amerika’ya dönerek babasını aramaya başladı. Babasını bulduktan sonra tekrar Callas ismini alarak Metropolitan operasına girdi. Aynı yıllarda İtalya‘ya giderek uzun bir süre sahne aldı.

Gazete manşetleri sanattaki yaratıcılığını sesini yere göğe sığdıramazken, bir yandan da yaşantısındaki konuları sürekli kurcalayarak skandal konular yaratmayı biliyordu.

1952 yılında Emi şirketiyle ilk plak antlaşması yaptı. Bir dönem Londra‘da plaklar çıkardıktan sonra 1954 yılında tekrar Amerika’ya döndü ve Lu Çino Fiskonti ile çalışmaya başladı. New York Metropolitan Operası’nın baş yıldızı oldu.

Kariyerinde iyice yükselmeye başlayan Maria Callas, Norma’yı, Carmen’i, Puccini’nin ve Giuseppe Verdi‘nin çeşitli operalarını yorumlamış, çıktığı soprano ve mezzo-soprano rolleri ile çağının bir numaralı opera şarkıcısı durumuna gelmiş, La Divina unvanı ile kariyerini tamamlamıştır.

1950’lerde dönemin bir diğer ünlü opera şarkıcısı İtalyan lirik soprano Renata Tebaldi ile üstünlük yarışına girmiştir. Karşılıklı atışmalarda bulunan iki sanatçı birbirlerini aşağılayacak demeçler vermelerine rağmen sonunda her ikisi de birbirlerini takdir etmiştir. Tebaldi gibi bir sesi olmasını istediğini belirten Callas’ın ardından, Tebaldi de en iyisinin Maria Callas olduğunu kabul ederek bu üstünlük yarışına son vermiştir.

1969 yılında Maria Callas, yönetmeni Pier Paolo Pasolini olan “Medea” adlı filmin çekimi için Türkiye‘ye geldi, Pera Palas‘ta kaldı. Daha önce de opera sahnelerinde defalarca Medea rolünü canlandıran Callas, bu ilk ve tek sinema filminde hiç şarkı söylemiyordu. Pasolininin ayrıksı yorumuyla beyaz perdeye aktarılan ve mitolojik olaylara dayalı bu trajedinin çekimlerinin büyük bölümü Türkiye’nin Kapadokya bölgesinde yer alan Göreme Tarihî Millî Parkı’nda yapılmış ve o dönemde iç ve dış basında geniş yer işgal etmişti.

Maria Callas, 1957 yılında dönemin en yakışıklı ve zengin erkeği olarak tanınan Aristoteles Onasis ile tanıştı ve ona aşık oldu. Onasis için 1959 yılında kocası Meneghini’den boşandı. Onun için sanatını bile bıraktı. Ama Onasis ile evlenemedi. Onasis onunla evlenme yerine suikast sonucu öldürülen John F. Kennedy‘nin eski eşi olan Jakline Kennedy ile evlendi. Callas bu haberle yıkılsa da Onassis’e aşkından hiç bir şey kaybetmedi.

Maria Callas iki yıl sonra yani 1962’de tekrar konserler vermeye başladı. Onun dönemini yaşamayanlar bile onun sesini dinleyince büyüleniyordu. 1974 yılına gelindiğinde Japonya‘da son resmi konserini verdi.

1975 yılında Onasis bir dalak operasyonu sırasında ölünce dünyaya küstü ve Paris‘e yerleşerek yalnız yaşamaya başladı.

Maria Callas, 21 Nisan 1949 tarihinde menacerliğini yapan varlıklı İtalyan iş adamı Giovanni Battista Meneghini ile evlendi. 1959 yılında boşandı.

Maria Callas, 16 Eylül 1977 tarihinde Paris 54 yaşında bir kalp krizi sonucunda ölmüştür. Paris‘teki Père Lachaise Mezarlığı’nda sembolik mezarı olan Maria Callas, vasiyeti gereği yakıldıktan sonra külleri Ege Denizi’ne serpilmiştir.

İlgili Makaleler

Maria Callas hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu