Margaret Weis kimdir

Ad Soyad: Margaret Weis Doğum Tarihi: ?? ?? 1948 Nereli: Independence, Missouri, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Margaret Weis kimdir, Tracy Hickman ile beraber kaleme aldıkları Ejderha Mızrağı serisi ünlenmiş olan Amerika’lı bilimkurgu ve fantastik kurgu yazarı, kitap editörü ve yayıncı. 1999 yılında, Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında Milenyumun En Etkili İnsanı seçilmiş olan Weis, kurgu edebiyatı tarihinin en çok satan yazarlarından birisi olarak bilinmektedir.

Margaret Weis, 1948 yılında, Independence, Missouri, A.B.D.’de dünyaya geldi. Missouri Üniversitesi’ni bitirmesinin ardından yerel bir yayın şirketinde editör olarak çalışmaya başladı; bir yandan da çocuklara yönelik masal ve hikaye kitapları kaleme almaktaydı.

Üniversitede bir arkadaşının hediye ettiği Yüzüklerin Efendisi kitabı, Weis’in hayatını büyük oranda etkiledi. Kurgu edebiyatına ilgisi böylece başlayan yazar, gazetede yayınlanan, ünlü kurgu kitapları yayınevi TSR’ın editör aradığına dair ufak bir ilanı görerek bu pozisyon için başvurdu.

Romanların yanı sıra masaüstü oyunları için dünyalar da tasarlayan TSR, Weis’in oyun editörü olmak için yaptığı başvuruyu reddettiyse de, kendisini roman editörü olarak farklı bir pozisyonda işe aldı. İş arkadaşı Tracy Hickman ile beraber kendilerini büyük bir üne kavuşturan Dragonlance (Ejderha Mızrağı) serisini burada kaleme almaya başlayan Weis, 19841985 yılları arasında serinin temelini oluşturan ilk üç kitabı yazdı; serinin devam kitapları ve yaratılan dünyanın içinde geçen masaüstü oyunlarını da tamamlamasının ardından ortağı Hickman ile beraber 1986 yılında TSR firmasından ayrıldı.

TSR’dan ayrılmalarının ardından Bantam Books firmasına katılan ikili, Ejderhamızrağı gibi büyük ilgi çeken iki seriyi; Karakılıç ve Ölümkapısı Serileri’ni bu firma için kaleme aldı. 1993 yılında kendisine göğüs kanseri teşhisi konulan Weis, bu zorlu hastalığı atlatmayı başardı ve 1996 yılında kendisi gibi yazar olan Don Perrin ile evlendi.

1995 yılında tekrar Ejderhamızrağı dünyasına geri dönen yazar, bu tarihten sonra Dragonlance evreninde geçen onun üstünde yeni yapıta imza attı. Daha çok yazdığı fantastik kurgu yapıtlarla tanınan Weis, başta Star of the Guardians olmak üzere pek çok bilimkurgu eserini de kaleme alarak bu alandaki başarısını da kanıtladı.

Margaret Weis 1999 yılında, Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında Milenyumun En Etkili İnsanı seçildi ve 2002 yılında kurgu edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Origins Hall of Fame’e kabul edildi.

İlk evliliğinden David ve Elizabeth adında iki çocuk sahibi olan Weis, ikinci eşinden de boşanmıştır ve hayatına Amerika’da bulunan evinde yeni eserler kaleme alarak devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Margaret Weis hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu