Magic Johnson kimdir

Ad Soyad: Magic Johnson Doğum Tarihi: 14 Ağustos 1959 Nereli: ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Magic Johnson kimdir, National Basketball Association takımlarından Los Angeles Lakers’da oyun kurucu pozisyonunda forma giymiş ABD’li efsane basketbolcudur.

Magic Johnson, 14 Ağustos 1959 tarihinde Lansing, Michigan, ABD‘de doğmuştur. Asıl adı Earvin Johnson Jr.’dır. Tam 9 kardeşi vardı ve çocukluk yılları zor geçti. General Motors fabrikasında çalışan babasının ve bir okulda kütüphanede görevli olan annesinin maaşlarıyla sıkıntılı dönemler geçirse de o yüzünden hiç eksik olmayan tebessümüyle ve basket tutkusuyla bu tür sorunları dert etmiyordu. Basketbol hayatı Everett lisesinde başlayan ve 2,06 m. Boyunda olan Magic Johnson, özellikle lise son sınıftayken 28.8 sayı ve 16.8 gibi çok yüksek ortalamalarla oynayıp dikkatleri üzerine çekti. 15 yaşında Everett Lisesi’nde oynarken 36 sayı, 16 ribaund, 16 asistlik muhteşem bir performans gösterince maçı izlemeye gelen Lansing State gazetesinin spor yazarlarından Fred Stabley ona “Magic” diye hitap etmiş ve o zamana kadar June Bug–Cicada (Ağustos Böceği) denilen Earvin’in lakabı artık Magic olmuştu.

Daha sonra Michigan State Üniversitesine devam eden yıldız oyuncu 1978-1979 sezonunda okulu Michigan ile birlikte NCAA şampiyonluğuna ulaştı ve 1979 Draftlarında 1. sıradan seçildiği Los Angeles Lakers’a geldi. Michigan State Üniversitesi’nde çaylak sezonunda 17.0 sayı, 7.9 ribaund, 7.4 asistlik performansıyla takımına Big Ten şampiyonluğunu kazandırdı. Sophomore sezonunda ise Magic patlayarak NCAA finallerinde tüm zamanların en çok seyredilen NCAA maçı olarak bu tarihi maçta Larry Bird‘lü Indiana State’i 75–64 yenerek ilk ve tek NCAA şampiyonluğunu kazanıyordu. Bu maçın daha sonradan ezeli rakibi olacağı Larry Bird’le yaptığı yani bir anlamda Magic–Bird düellosunun ilk maçı oluşundan ötürü mazide ayrı bir yere ve öneme sahip.

Magic Johnson Oynadığı dönemlerde çeşitli şampiyonluklar ve ilki çaylak sezonunda olmak üzere üç kez NBA Finalleri En Değerli Oyuncu Ödülü kazandı

1980 yılından beri Lakers’da beş kez Magic Johnson 8 Kasım 1991 gününde HIV virüsü taşıdığının açıklanmasının ardından hemen basketbolu bıraktığını açıkladı. Fakat 1992 yılında All-Star Maçı için geri döndü ve bu maçla All-Star MVP ödülünün sahibi oldu. Oyuncu arkadaşlarının protestoları sonrası tekrar basketbolu bıraktı. 1994 yılında Lakers’la 16 maçlık kısa bir coachluk deneyimi yaşamıştır. Ancak 4 yıl sonra, 1996 yılında, tekrar geri döndü ve üçüncü ve son kez emekliye ayrılmadan önce Lakers ile 32 maç oynadı.

Magic tamamını Los Angeles Lakers takımı ile geçirdiği 13 yıllık büyülü kariyerinde bir sürü başarı elde etti. Takımı ile 5 NBA şampiyonluğu yaşadı ve 32 numaralı forması Los Angeles Lakers tarafından emekli edildi.

O dönemlerde gösteri amaçlı takımlar kuran ve takımlar satın alan Magic Johnson, Magic All-Stars adlı gösteri takımıyla ülkemizde Ülkerspor’la bir gösteri maçı yapmıştı. Yine büyüsünü konuşturan Magic maçı 30 sayı, 13 ribaund, 19 asistle tamamladı. Kendileri Lakers’ın ortaklarındandır ve Staples Center’ da bronzdan yapılmış dev bir heykeli bulunmaktadır.

Magic Johnson 1996 yılında NBA’in 50 yılı anısına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçildi ve 2002 yılında Basketball Hall of Fame’e girdi. Ayrıca 2007 yılında ESPN tarafından NBA tarihinin en iyi oyun kurucusu seçildi.

Basketbolu bırakmasının ardından HIV/AIDS karşıtı güvenli seks etkinlikleri ile, yardımseverlik kampanyalarına katıldı.

Magic Johnson, 1991 yılında Earlitha Kelly ile evlendi. Elisa Johnson (d.1995), Earvin III Johnson (d.1992), Andre Johnson (d.1981) adlarında üç çocuğu vardır.

Magic Johnson 1996 yılında NBA’in 50 yılı anısına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçildi ve 2002 yılında Basketball Hall of Fame’e girdi.

Ezeli rakibi ve dostu Larry Bird onun için: “Hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. O her zaman herkesin üstündeydi ve hep de orada kalacak” tanımlamasını yapmaktan çekinmiyor.

İlgili Makaleler

Magic Johnson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu