Lucy Liu kimdir

Ad Soyad: Lucy Liu Doğum Tarihi: 02 Kasım 1968 Nereli: Queens, New York Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Lucy Liu kimdir, Lucy Liu, 1968 doğumlu Çin asıllı Amerikalı sinema oyuncusu. 19982002 yılları arasında yayınlanan televizyon dizisi Ally McBeal‘da (Avukatlar) canlandırdığı Ling Woo karakteri ile ve 2000 yapımı Charlie’s Angels (Charlie’nin Melekleri) adlı filmle tanınan Lucy Liu, Asya ve Amerikan kültürünün iyi bir karışımı.

Lucy Alexis Liu, 2 Aralık 1968‘de Queens, New York’ta üç çocuklu Çinli göçmen bir ailenin ikinci kızları olarak dünyaya geldi. Amerika’ya göç etmeden önce babası inşaat mühendisi, annesi ise biyokimyacıydı. Henüz 11 yaşındayken bir pijama fabrikasında çalışan Lucy Liu, arta kalan zamanlarını eğitimine ayırdı ve Stuyvesant High School’dan mezun olduktan sonra 19862da New York Üniversitesi‘ne başladı. Ancak bu okulda aradığını bulamayan ünlü aktris bir yıl sonra Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi‘ne geçti ve bu okulda Çin Dili ve Kültürü eğitimi alarak 1990 yılında mezun oldu.

Üntiyatro, dans ve şan dersleri alan Lucy Liu, oyunculuk kariyerine mezun olduğu Michigan Üniversitesi‘nde 1989 yılında düzenlenen Alice in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında) adlı oyundaki rolle başladı. Mezuniyetinin ardından, kendini tiyatro oyunculuğunda geliştirmek isteyen Liu, aldığı derslerin masraflarını karşılayabilmek için üç farklı işte birden çalıştı.

Televizyondaki kariyerine NYPD Blue, er, X-Files ve Seinfeld gibi popüler dizilerdeki küçük rollerle başlayan Lucy Liu, 1996 yılında Bang, The Cell ve Guy adlı filmlerde rol aldı. Aynı yıl City of Industry adlı filmdeki Cathi Rose rolü için bir ay Los Angeles’daki bir gece kulübünde striptiz yaptı. 1998 yılında milyonlarca insan tarafından tanınmasını sağlayan rol ise Ally McBeal adlı dizide, Liu’nun güçlü, dürüst ve sözünü esirgemeyen bir kadın olarak tanımladığı Ling Woo karakteri oldu.

Televizyondaki başarısı 1999 yapımı Payback‘in kapılarını açtı ve Liu bu filmde Mel Gibson‘la birlikte rol aldı. Lucy Liu’nun yine aynı yıl içinde görev aldığı diğer film ise, Woody Harrelson ve Antonio Banderas’la birlikte kamera karşısına geçtiği Play It To the Bone (Ölümüne Kadar) oldu. Çinli Prenses Pei-Pei’yi canlandırdığı 2000 yapımı Shangai Noon filmiyle beyaz perdedeki yerini sağlamlaştıran Lucy Liu, 2000 sonbaharında da Cameron Diaz ve Drew Barrymore‘la birlikte Charlie’s Angels‘da (Charlie’nin Melekleri) rol aldı.

2002 yılında Ballistic: Ecks vs. Sever adlı yapımda yeniden Antonio Banderas‘la başrolleri paylaşan Lucy Liu, bir yıl sonra Charlie’s Angels: Full Throttle’de izleyici karşısına çıktı. Ayrıca Quentin Tarantino‘nun 2003 yapımı Kill Bill 1 ve 2004 yapımı Kill Bill 2 filmlerindeki O-Ren Ishii karakteriyle en iyi hain dalında MTV film ödülünün sahibi oldu.

‘Tamamıyla özgürüm. Planlarım arasında evlilik yer almıyor. Hatta birisiyle birlikte yaşamayı bile düşünmüyorum.’ Diyen Lucy Liu, 2003 yılında beraber olduğu sevgilisi, oyun yazarı Zach Helm’den 2005 yılında ayrılmıştı.

Belinin üzerinde bir kaplan dövmesi bulunan ve akıcı şekilde Mandarin Çincesi ve İtalyanca konuşabilen Lucy Liu, akordeon çalmayı, ata binmeyi, kayak ve kaya tırmanışı yapmayı seviyor; ayrıca Fransızca ve Japonca dersi alıyor.

İlgili Makaleler

Lucy Liu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu