Lucretius kimdir

Ad Soyad: Lucretius Doğum Tarihi: MÖ 99 Nereli: İtalya Meslekler: , Ölüm Tarihi: MÖ 55

Lucretius kimdir, Lucretius
Doğumu : MÖ 99 Pompeii, İtalya
Ölümü: MÖ 55 Roma, İtalya
Şair, filozof

Lucretius, edebiyat, felsefe ve bilim tarihinin en etkili eserlerinden biri olarak kabul edilen epik şiir “De rerum natura” yı (On the Nature of Things) yazan bir Romalı şair ve filozoftur.

Lucretius, milattan önce 99 yılında Pompeii’de doğmuştur. Tam adı Titus Lucretius Carus’dır. Yaşamı hakkında çok az şey bilinmektedir. Soylu sınıftan olduğu, politika ve iş konularından uzak durduğu sanılmaktadır.

Lucretius‘un eksik kalan yazılarını ölümünden bir süre sonra Marcus Tullius Cicero sona erdirmiş, derleyip düzenlemiştir.

Belli aralıklarla etkileyici kitaplar yazdıktan sonra çıldırarak intihar eden Lucretius, milattan önce 55 yılında Roma, İtalya’da 44 yaşında ölmüştür.

Lucretius, edebiyat, felsefe ve bilim tarihinin en etkili eserlerinden biri olarak kabul edilen epik şiir “De rerum natura” yı (On the Nature of Things) yazan bir Romalı şair ve filozoftur. Lucretius, doktrini ve bilimsel etkisinin yanı sıra, sayısız filozof ve bilim adamı üzerinde derin bir etki bıraktı.

16. yüzyıl Fransız deneme yazarı Michel de Montaigne adlı yazarın denemelerinde de, bu ünlü şairin sözlerine rastlanabilir.

Atomlar ve boşluk, algı gibi çeşitli şeyler hakkında yazdı. Sanat, dil, bilim ve din üzerine düşünürken, dünyanın ve yaşamın nedenlerini, depremlerin nedenlerini tartıştı. Şiirleri ayrıca kozmoloji, zihinsel hastalıklar, beslenme, bulutlar, mevsimler, tutulmalar, mıknatıs ve zehirlenme gibi çeşitli bilimsel konuları da içeriyordu.

Altı kitaptan oluşan “De rerum natura” (Doğa Üzerine) adlı eserinde Epikür‘ün öğretisini açıklamaya çalışan Lukretius maddenin sakınımı yasası da açıkça ifade ediliyordu,
1. hiçten hiçbir şeyin çıkmayacağı ve
2. hiçbir şeyin ortadan kaldırılamayacağı
ilkeleriyle birlikte, maddi cismin ve boşluğun var olduğunu öne sürmüştür.

Lucretius, varlığı madde ve boşluk olmak üzere iki parçaya ayırarak, bunlardan maddenin atomlardan meydana geldiğini öne sürmüştür. Lukretius, daha sonra cismi de, bileşik ve basit diye, ikiye ayırmıştır. Bunlardan bileşik cisimler nesnelere, şeylere karşılık gelirler; buna karşın, basit cisimler atomlardır. Atomun varoluşunu öne sürdüğü için, maddenin sonsuzca bölünebilirliğine karşı çıkan Lukretius, bir yandan da atomların şekil ve ağırlıkları olduğunu, fakat renk, ses, koku ve tat gibi ikincil niteliklere sahip olmadığını iddia etmiştir.

Maddenin temel yapı taşı olan atomların sınırlı türlere sahip olduğunu, fakat sınırsız sayıda olduklarını iddia etmiştir. İnsan da, bir beden ve ruhtan oluşmuştur ama aynı maddeden ya da atomlardan meydana gelmiştir. Fakat ruhu oluşturan atomların bedendeki atomlardan daha ince bir yapıya sahip olduğunu ifade etmiştir. Roma dünyasının Stoacılık’la tanışmasına yardımcı olmuştur.

Evren konusunda da Aristotales evrenin sınırlı, küre biçiminde olmayıp, merkezi olmayan olarak tasarlamasına karşın, Lucretius, evrenin sınırsız, küre biçiminde olduğunu savunmuştur. Lucretius’un evreninde, her r vardır.

Ontoloji konusunda, “Beden ve ruh, birlikte doğar ve birlikte ölürler, yani beden öldüğünde, ruh da ölecektir. O halde, öldükten sonra dirilme inancı yanlıştır” der.

İlgili Makaleler

Lucretius hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu