Lorenzo de Medici kimdir

Ad Soyad: Lorenzo de Medici Doğum Tarihi: 01 Ocak 1449 Nereli: Flo¬ransa İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 09 Mart 1492

Lorenzo de Medici kimdir, Lorenzo de Medici, 1 Ocak 1449 tarihinde doğmuştur. Mediciler, İtalya’nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir ailedir. Medici Ailesi, 1389 yılı ile 1737 yılları arasında Flo-ransa kentine egemen olmuşlardır.

400 yıl süreyle İtalya’da ve Avrupa’nın öbür ülkeleriyle yaptıkları ticaret ve giriştikleri iş ilişkileri sonucunda büyük bir servet kazanan bu aile siyasal gücünü sürdürmüştür. Lorenzo de Medici’nin yaşamı süresince Floransa altın çağını yaşadı. Lorenzo de Medici’nin ölümünden sonra İtalya yarımadasındaki barış ve refah dönemi sona erdi.

Günümüzde Medici ailesi büyük paralar harcayarak yaptırdıkları ya da satın aldıkları olağanüstü güzellikte sanat yapıtlarıyla hatırlanır. Ailenin en başarılı üyelerinin yaşadığı dönemde yaptırdıkları görkemli kilise ve saraylarla Floransa İtalya’nın en güzel kentle¬rinden biri oldu. Bu yapıları bugün dünyaca ünlü büyük sanatçıların heykel ve tablolarıyla donattılar. Böylelikle sanat çevrelerini de desteklemiş oldular.

Lorenzo de Medici, siyaset ve ticarette büyükbabası kadar becerikli olamadı ama acımasızlığı ve kurnazlıklarıyla neredeyse bir diktatör olmayı b vardı ve halkın özel yaşamına karışırdı. Aralarında heykeltıraş Michelangelo da olmak üzere birçok sanatçının koruyuculuğunu yaptı. Sarayı kitap, tablo ve heykellerle doluydu.

Lorenzo de Medici, 9 Nisan 1492 tarihinde ölmüştür.

İlgili Makaleler

Lorenzo de Medici hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu