Lisa Edelstein kimdir

Ad Soyad: Lisa Edelstein Doğum Tarihi: 21 Mayıs 1967 Nereli: Boston, Amerika Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Lisa Edelstein kimdir, Lisa Edelstein, 1967 doğumlu Amerikalı oyuncu. “Seinfeld“, “er”, “Felicity” gibi birçok başarılı televizyon dizisinde ufak çaplı rollerde gördüğümüz oyuncunun başarısı, 2004’te yayına başlayan “house” dizisi sayesinde Amerika sınırlarını aşmış bulunuyor.

Lisa Edelstein, 21 Mayıs 1967’de Bonnie Edelstein ve Alvin Edelstein’ın çocuğu olarak Boston, Amerika’da dünyaya geldi. Wayne ve New Jersey’de büyüdü. New York Universitesi’nde yemek ve sofra sanatı üzerine öğrenim gördü.

Profesyonel kariyerine, New York Universitesi’nde okurken, tiyatro çalışmalarıyla başladı. Rol aldığı ilk sinema filmi 1991 yapımı “The Doors” oldu. Bunun ardından gelen sinema filmleri ise şöyleydi; “LA Without a Map” (1998), “I’m Losing You” (1998), “Susan’s Plan” (1998), “30 Days” (1999), “Keeping the Faith” (2000), “What Women Want” (2000), “Daddy Day Care” (2003), “Fathers and Sons” (2004) ve “Say Uncle” (2005).

Bir yandan sinema kariyerine devam ederken, bir yandan da tüm dünyada ilgiyle takip edilen televizyon dizilerinde misafir oyuncu olarak yer alıyordu. Bu dizilerden bazıları “Seinfeld”, “ER”, “Just Shoot Me“, “Frasier“, “Without A Trace” ve “Sports Night” idi. “The West Wing“, “Ally McBeal“, “Family Law” ve “Felicity” dizilerindeki rolleriyle ününü iyice pekiştirdi. “The West Wing” dizisinde bir telekızı, “Ally McBeal”da James LeGros’un transeksüel erkek arkadaşını, “Family Law”da Ortodoks Yahudi kadın rolünü, ve “Felicity”de “Lauren”, “The Practice”te “Diane Ward” karakterlerini canladırdı.

Edelstein’ın misafir oyuncu olduğu diziler dışında kadrosunda yer aldığı televizyon dizileri de oldu. Bunlar “Almost Perfect” (2005), “Relativity” (1996), “In the Loop” (1998), “Leap of Faith” (2002) idi. Ayrıca “The Animated Series” isimli televizyon dizisi başta olmak üzere birçok projede seslendirme yaptı. Son olarak “Justice League” ve “Justice League Unlimited“te dublaj yaptı.

Rol aldığı televizyon filmleri ise şöyleydi; “Indiscreet” (1998), “Black River” (2001), “Obsessed” (2002) ve “A Date with Darkness” (2003).

Edelstein, 2004 yılından bu yana “House” adlı dizide “Dr. Lisa Cuddy” karakterini başarıyla canlandırıyor. Bu rol oyuncuya 2005 “Satellite Ödülü“nü getirdi, ayrıca dizinin gördüğü büyük ilgi ve başarının ardından ününü Amerika sınırlarından dışarı taşırmayı başardı.

Edelstein aynı zamanda bir oyun yazarı. “Positive Me” adlı bir müzikal yazmış ve bu müzikalin besteleri de kendisine ait. “Positive Me”, Aids ile ilgili tiyatral bir prodüksiyon. Oyuncu, sıkı bir vejetaryen. Hayvan eti yememenin yansıra hayvanlardan elde edilen tekstil ürünlerini de giymiyor. Hobileri arasında, yazmak, beste ve resim yapmak var. Haftanın altı günü yoga yapıyor. Halen Los Angeles’ta oturuyor. Sandwich, Wolf-E ve Bumpa isminde üç köpeği ve aynı zamanda bir de kedisi var. 1. 68 metre boyunda ve yengeç burcu. Ayrıca iyi derecede İspanyolca biliyor.

İlgili Makaleler

Lisa Edelstein hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu