Lethal Bizzle kimdir

Ad Soyad: Lethal Bizzle Doğum Tarihi: 14 Eylül 1984 Nereli: Walthamstow , Londra , İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Lethal Bizzle kimdir, Gerçek adı Maxwell Ansah olan Lethal Bizzle, 14 Eylül 1984 tarihinde, Londra, Walthamstow’da doğmuştur. Aslen Gana‘lı olan İngiliz rapçi İngiltere vatandaşıdır.

David Cameron 2006 yılında henüz başbakan değilken kendisiyle yapılan bir söyleşide rap müziğini, gençleri silah ve bıçak kullanmaya özendirdiği gerekçesiyle suçlamıştı. Ansah, o dönemde Cameron’a bir mektup ileterek, toplumun en yoksul kesimindeki gençlere sırtını dönmek yerine onlara yardımcı olması gerektiğini, tersi durumda ciddi sorunların baş gösterebileceğini yazdı.

Bizzle’in kehanetinden tam beş yıl sonra Londra‘nın banliyö gençliği ayaklandı. Son on yıldır hiphop müzikle uğraşan başlıca İngiliz müzisyenlerin besteledikleri şarkıların sözlerine bakılsa nelerin patlak verebileceği öngörülebilirdi. Bizzle “Babylon’s Burning the Ghetto” (Babil’in Gettosu Yanıyor) adlı parçasının videan gözaltına alınmasını anlatırken sanat dünyasında Giggs ismiyle tanınan, Londra’nın Peckham Semti’nin sokaklarında büyüyen Nathaniel Thompson silah taşıdığı gerekçesiyle iki yıl önce demir parmaklıkların ardına düşmesinden önce “Show Songs”da hırsızlık, tutuklanmalar ve sosyal yardımlar arasında akıp giden yaşamını anlatmıştı.

Bizzle, “Londra’ya bir tek Oxford Street’ten bakarak Tottenham’da, Chapham’da ve başka kenar mahallelerde neler olup bittiğini anlamak mümkün değil. Neden konuşulduğunu bilmeyenlerin tüm olan biteni eleştirmeye hakkı yok” diye anlatıyor. Bireysel öfkeler ve günlük sıkıntıların kafiyeli dizelerde dile getirildiği rap, hiphop ve farklı müzik türlerini bir potada buluşturan yeni bir tür olarak ortaya çıkan grime’a Londralı müzik yapım şirketleri sıcak bakıyor.

Albümleri :

2005 – Against All Oddz
2007 – Back to Bizznizz
2009 – Go Hard
2011 – Best of Bizzle

İlgili Makaleler

Lethal Bizzle hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu